Son Konu

e-Devlet ile icra sorgulama nasıl yapılır?

dadaş

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
e-devlet-adli-sicil-sorgulama.jpg

Dijital dönüşümün lokomotifi konumundaki internetin bizlere en büyük hediyelerinden biri de e-Devlet Kapısı diyebiliriz. Bundan 14 yıl önce, 2008 yılında vatandaşların kullanımına sunulan platform, devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda güvenilir ve kesintisiz şekilde sunulmasına imkan sağlıyor.

Peki gün geçtikçe yeni hizmetleri bünyesine katmaya devam eden e-Devlet Kapısı’nda icra sorgulama nasıl yapılır? Yazımızda anlattık…

e-Devlet ile icra sorgulama işlemi

Bilindiği üzere e-Devlet sisteminde vatandaşlara birçok hizmet türü sunulmakta. Bu sayede vatandaşların devlet dairelerine gitmesine gerek kalmadan internete bağlanabilen akıllı telefon ve bilgisayar gibi bir cihazla onlarca işlemi kısa süre içinde gerçekleştirmesine olanak sağlanıyor.

Bu hizmetlerden biri de icra sorgulama diyebiliriz. Kullanıcılar, sadece birkaç adımda kendilerine açılmış ya da müdahil oldukları davaları kolaylıklar görebiliyorlar.

e-Devlet ile icra sorgulama işlemini gerçekleştirmek için şu adımların izlenmesi gerekiyor;

Adım 1: Buradan e-Devlet web sayfasına gidin.
e-devlet-.png
Adım 2: Sağ üst köşede yer alan ”Giriş Yap” butonuna tıklayın. Ardından T.C Kimlik No ve e-Devlet şifrenizle sisteme güvenli bir şekilde giriş yapın.
Ekran-goruntusu-2022-02-21-165219.png
Adım 3: Karşınıza bazı hizmetlerin ve arama sekmesinin olduğu bir sayfa çıkacaktır. Arama kısmına İcra Dosyası Sorgulama yazarak karşınıza çıkan ikinci seçeneğe tıklayın.
Ekran-Goruntusu-1.png
Adım 4: Burada karşınıza kendinize açılmış ya da müdahil oldukları davaların yanı sıra icra borçlarını gösteren Adalet Bakanlığı verileri çıkacaktır.
Ekran-Goruntusu-2.png
Vatandaşların e-Devlet Kapısı üzerinden alabilecekleri hizmet türleri ise şöyle;
  • Sorgulama Hizmetleri
  • Başvuru Hizmetleri
  • Bütünleşik Hizmetler (Birden fazla kurumun hizmetleri birleştirilerek oluşturulan hizmetler)
  • Belge Üretme Hizmetleri
  • Ödeme Hizmetleri
  • Bilgilendirme Hizmetleri
  • Ödeme Hizmetleri
  • Abonelik Hizmetleri
Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? e-Devlet Kapısı‘nın sunduğu hizmetlerle ilgili görüşleriniz nedir? Yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Üst Alt