Son Konu

Elektrik enerjisinin olumsuz etkileri nelerdir?

Welcome! You have been invited by spartakus to join our community. Please click here to register.

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Elektrik Enerjisinin Kuresel Isınmaya Etkisi

DIKKATEvimizde kullandığımız bir sarı ampulun bile kuresel ısınmaya ne kadar etkisi olduğunu biliyormuyuz Tasarruflu ampul kullanarak bunu en aza indirebilirizDIKKAT

Sera gazı dediğimiz gazlar, bilhassa sanayi bacalarında yanan gazların yerine elektrik enerjisi kullanarak kuresel ısınma en aza indirilebilir

Mesala dunyada en ucuz ve cevreye en az zararlı elektrik uretme yontemi ruzgar enerjisidir Bunun menşei Almanya'dır Almanya, İspanya ve azda olsa Hollanda bundan cok faydalanır Donkişotun yel değirmenlerine saldırmasını hep izler guleriz Kendimize niye gulmeyiz bilemeyiz

Peki dunyada en cok ruzgar alan bir ulke olan Turkiye'dir Avrupa'da en fazla ruzgarı alan Turkiye'de ruzgar enerjisi niye kullanamıyor Turkiye'de kullanılan ruzgar enerjisi yanlış yazmıyorum % 005 dir % 1 değil % yarım değil

Peki hocam atıp tutacağına sen ne yaptın derseniz Bu ruzgar enerjisini Belediyemize teklif ettim Haliyle deli diyerek yuzume bakmadılar Yine ben yılmadım Canakkale'den bir arkadaşımız sayesinde Almanya'da bir araştırma yapıp bu ruzgar enerjisi getirebilirmi ne olur diye bir caba işine girdim

Sonucta firmadan alınan cevap gulerek bir takım dunya uzeri sorular sorularak arkanız yok sade bir vatandaşsınız Burokrasiyi aşamazsınız Turkiye bunu kullanamaz cevabı oldu
Zaten firmanın dediği gibi Turkiye bunu senelerdir kullanamıyor O halde elektrik enerjisi uretemiyoruz daha az maliyetli Bu nedenle kuresel ısınmaya doğru Turkiye adım adım gidiyor Ankara'da kalan su miktarı 92 metrekup bu şu demek 45 aylık suyu kaldı Eğer ciddi bir yağmur gelmezse Ankara susuz yaş gecirecek İstanbul hakeza oyle Anadolu yakası devamlı sertlik derecesi cok olan insan vucudunda ilerleyen yaşlarda sorun cıkartacak olan su iciyor

Sonucta Turkiye Kuresel ısınmadan geleceğin colu olacak Herkes serap gormeye başlayacak

Avrupa vb ulkeler ucaklarını Turkiye uzerinden ucurup kuresel ısınmadan az etkilenecek iye haberler yazılıp cizildi Herkes bunlara gulup gecti Bakın Turkiye'de kac gol kurudu Kac ırmak, dere kayboldu Bunları bilmemiz lazım

Değerli Tema Başkanı Hayrettin Karaca'nın bir lafı vardır Vatan sadece olmek icin değil, yaşamak icinde lazımdır

Colde ne kadar yaşabilirseniz orasıda ayrı konuElektrik enerjisinde kuruluş maliyetlerinin yanı sıra elektrik enerjisinin marjinal maliyeti onemlidir Yani bir birim elektrik enerjisi uretimi icin gerekli girdi miktarının maliyeti onemlidir Dolayısıyla salt kuruluş aşamasındaki maliyetlere bakarak ucuzluk veya pahalılık değerlendirmesi yapılması doğru değildir
Marjinal maliyetler acısından değerlendirildiğinde en ucuz elektrik enerjisi uretimi hidrolik santrallerdedir İkinci en ucuz uretim ise ulusal kaynaklara dayalı linyit santrallerıdır Daha sonra doğal gazlı santraller, ithal komure dayalı santraller, ruzgar santrallerı, petrole dayalı santraller, nukleer santraller ve fotovoltaik piller gelmektedir

Hidro Elektrik Santrallerde 00005 US$
Linyite Dayalı Termik Santrallerde 00250 US$
Doğalgaza Dayalı Termik Santrallerde 00300 US$
İthal Komure Dayalı Termik Santrallerde 00350 US$
Ruzgar Santrallerinde 00450 US$
Petrole Dayalı Termik Santrallerde 00600 US$
Nukleer Santrallerde 00750 US$
Fotovoltaik Piller 02500 US$

Elektrik Enerjisi Verimli Kullanılmalıdır!!!

Elektrik enerjisi kaynaklarının kısıtlılığı ve yeni seceneklerin (ruzgar, guneş vb) henuz buyuk olcekte uygulanma şansının olmadığı bir dunyada (nukleer enerjiyi başka atık sorun olmak uzere bir dizi teknolojik sorunu cozemediği ve cevre ve insan sağlığı acısından taşıdığı riskler nedeniyle secenek olarak gormezsek) tum ulkeler enerjilerini son derece verimli kullanmak uzerine planlar yapmaktadır Yani yoğun enerji tuketen sektorlerden az enerji tuketen sektorlere bir geciş yapılmaktadır Boylelikle diğer sektorlere daha ucuz ve daha fazla enerji verilmektedir Yine gelişmiş ulkeler elektrik enerjisi ile calışan tum cihazlarında az enerji tuketen teknolojilere yonelmektedirler

* Elektrik Enerji Politikaları Sanayileşme Politikalarına ve Nufus Planlamasına Bağlıdır
Sanayinin temel girdisi olması nedeniyle elektrik enerjisi uzerine soylenecek her şey ulkenin sanayileşmesi ve kalkınması uzerine bir şeyler soylemek anlamına geldiği icin bu konuda atılacak adımlar bu enerjiyi tuketecek olan sanayide de paralel adımların atılması anlamına gelecektir Ya da daha doğru bir deyişle once sanayide doğru bir planlama yapılmalı ve buna uygun elektrik uretim, iletim ve dağıtım planı yapılmalıdır Yine elektrik enerjisi tuketimi nufus artışıyla ilgilidir Dolayısıyla yıllar itibariyle nufus artışı ve artış trendi, nufus planlaması dikkate alınmalıdır

* Elektrik Enerjisi Buyuk Olcekli Yatırımları Gerektirir
Enerji sanayinin vazgecilmez ve en onemli girdisi olduğundan enerjideki her ceşit dalgalanma ve kesinti sanayide maliyetlerin artmasına ve sanayi urunlerinin dunya olceğinde rekabet şansının azalmasına neden olmaktadır Yani enerjide uretim maliyetinin son derece duşuk olması gerekmektedir Enerjide maliyet duşurmenin en temel yolu da buyuk olcekli yatırımlara gidilmesidir Yani olcek ekonomisinden yararlanılır

* Elektrik Enerjisi Tuketimi Bir Ulkenin Gelişmişlik Gostergesidir
Enerjinin tuketimi diğer gostergeler yanında bir ulkenin en onemli gelişmişlik gostergelerinden birisidir Bu gostergenin anlamlı olabilmesi icin ulke genelinde bir butunluk gostermesi gerekmektedir Bu da ulke genelinde yaygın, duzenli bir iletim ve dağıtım ağının kurulmasını zorunlu kılar Ulkenin her kesiminde okul, hastane, konut vb zorunlu tuketim merkezleri olduğu duşunulurse, fiziki buyukluğe bakılmaksızın elektrik enerjisinin ulkenin her kesimine aynı şekilde ulaştırılması zorunluluktur Bu da elektrik enerjisinin temelde hizmet amaclı bir mal olduğunun en onemli gostergesidir

* Elektrik Enerjisi Dağıtımı Yapısı Gereği Rekabete Uygun Değildir
Enerji uretim, iletim ve dağıtım teknolojisinin dunyada ulaştığı boyut henuz aynı bolge icerisinde birden fazla iletim ve dağıtım şebekesi kurulmasına olanak vermemektedir Birden fazla iletim ve dağıtım hattı tesisinin maliyeti getirisi yanında cok fazladır Bu da elektrik enerjisi iletim ve dağıtımında rekabete acık bir yapı olmadığı anlamına gelir İletim ve dağıtımın rekabete uygun olmaması, yani tekel olması ureticilerinde tek alıcısının bu tekel olacağı anlamına gelmektedir Bu da uretimde bir rekabet ortamının olmadığı anlamına gelir

* Elektrik Enerjisi Yapısı Gereği Kamu Tekelini Zorunlu Kılar
Elektrik enerjisi uretimi, iletimi ve dağıtımı yapısı gereği doğal bir tekeldir Bu ozellik elektrik enerjisinin bir kamu hizmeti olması gerceğiyle birleştiğinde kamu tekelinin zorunluluğu ortaya cıkar

* Elektrik Enerjisinde Ticari Karlılık Değil, Toplumsal Yarar ve Katma Değer Onemlidir
Elektrik enerjisi diğer tum kamu hizmetlerinde olduğu gibi ticari karlılığıyla değil toplumsal yararı ve katma değeri dikkate alınarak değerlendirilmelidir

Ulkemizde Elektrik Enerji Gostergesi
Ulkemizde ilk elektrik enerjisi santralı 1902 yılında Tarsus'ta kurulan 2 kilowatt (kW) gucundeki su değirmeni ile calışan dinamodur 1923 yılında cumhuriyetin kurulduğu yıldaki kurulu gucumuz 33 Megawatt (MW) ve toplam elektrik enerjisi uretimi de 45000000 kwh'tırTEK kurulana kadar duzenli ve guvenilir istatistik yoktur

Üst Alt