Son Konu

Erdemliler birliği Hılful-Fudul Antlaşması nedir

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Erdemliler birliği Hılfu'lFudul Antlaşması

Uzun süren kabile (sav)aşlarından nedeniyle Mekke'de asayiş bozulmuş, can ve mülk güvenliği kalmamıştı Özellikle dışarıdan mülk getiren yabancıların malları yağmalanıyordu Peygamberimiz (sav)20 yaşlarında iken, tarihe Hılfu'lFudul diye geçen Erdemliler antlaşması'na katılmıştı Yemenli Zübeyd kabilesinden bir tacir, Birli Bin Vail göre gasp edilince, Ebu Kubeys dağına çıkıp uğradığı haksızlığa karşı bütün kabileleri yardıma çağırdı:

iyilik sahipleri ! Yurdundan, ailesinden uzakta olan ve Mekke'de malı elinden alınan şu garibe destek edin Uzak diyarlardan şehrinize mülk satmaya gelmiştim İçinizdeki zenginlerden birine malımı verdim Fakat bana ödemesi gereken parayı da malımı da vermedi Hemen ne malım var, ne de param Tüccarın sesini duyup, takviye için ilk koşan Efendimizin (sav)amcası Zübeyr oldu Mekke'nin en zengin ve sözü dinlenen adamlarından biri olan Abdullah Bin cüdan'ın evinde toparlanarak bir takım kararlar alındı Haksızlığı önlemek ve adaleti karşılamak nedeniyle toplanan bu grup, daha sonra Erdemliler birliği olarak anıldı İçlerinde peygamberimiz (sav)Teym kabilesinden Ebu Kuafe ve oğlu Hz Ebubekir de vardı O günden daha sonra Mekke'de kiminbaşı sıkışsa kim darda kalsa defalarca faziletli insanlara başvurdu *

Üst Alt