Son Konu

Erdoğan TEKNOFEST'te Cem Karaca'nın meşhur şiirini okudu: Tamirci çırağı

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Erdogan%2DTEKNOFEST%2Dte%2DCem%2DKaraca%2Dnin%2Dmeshur%2Dsiirini%2Dokudu%2DTamirci%2Dciragi%2D225333%2Ejpg

Cem Karaca'nın Tamirci Çırağı müziğinin kelamlarının tamamını okuyarak 'az gelişmiş, geri kalmış ülke kal' denilen Türkiye'nin bunu kabul etmediğini belirten Erdoğan, 'terörle mücadele' konusunda tekrar HDP'yi eleştirdi.

Erdoğan, Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, ülkenin değerli kurum ve firmalarının dayanaklarıyla düzenlenen, Anadolu Ajansının (AA) Küresel İrtibat Ortağı olduğu Türkiye'nin en büyük teknoloji aktifliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne (TEKNOFEST İstanbul) katılarak konuşma yaptı:

* Bu yıl 19 müsabaka alanı ve ek 6 yeni başlıkta 17 bin 400'e yakın grup ve 2 bin finalist, 50 bin yarışmacı başvurusu ve 10 bin finalist, ülkemizin 81 vilayetinin tamamı ve 122 ülke  iştirakçisiyle TEKNOFEST rekor kırdı. Salı gününden bu yana bilhassa TEKNOFEST'e gelenlerin sayısı 500 bini aşmış vaziyette. Yani bu ne demektir geçen yılı aşmış durumda. İnşallah bugünün bütünüyle ve yarın gaye artık 1 milyona ulaşmak.

* Yoğun ilgiyle karşılaştığımız milletlerarası önder araştırmacılar programına önümüzdeki devirde de devam edeceğimizin muştusunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

* Burasını (TEKNOFEST) gençlerimiz başta olmak, milletimizin teknoloji alanında çok hudutlu imkanlarla bile neler yapabileceğini gösteren bir platform olarak görüyorum.

* Teknolojik dönüşüm sürecinde yeni teknolojilerin pazarı değil, üreticisi olmak istiyoruz.

* (Cem Karaca'nın Tamirci Çırağı müziğinin kelamlarının okuyarak)

Gönlüme bir ateş düştü yanar ha yanar yanar
Ümit gönlümün ekmeği umar ha umar umar
Elleri ak yumuk yumuk ojeli tırnakları
nerelere gizlesin şu avucun nasırları
Arabası tamire geldi dun bizim tamirhaneye
Görür görmez vurularak başladım ben sevmeye
Ayağında uzun etek dalga dalga saçları
Ustam seslendi uzaktan oğlum al ekipleri
Bir romanda okumuştum buna benzeri bir şeyi
Cildi parlak kağıt kaplı değerli bir kitaptı
Ne olmuş nasıl olmuşsa aşık olmuştu genç kız
Tekrar bu türlü bir durumda tamirci çırağına
Ustama dedim ki bugün giymeyim tulumları
Gerisi puslu aynamda taradım saçlarımı
Gelecekti bugün geri arabayı almaya
O romandaki hayali tahminen gerçek yapmaya
Durdu vakit durdu dünya girdi içeri kapıdan
Öylece bakakaldım gözümü ayırmadan
Otomobilin kapısını açtım açtım girsin içeri
Kalktı hilal kaşları sordu kim bu serseri
Çekti gitti otomobille egzozuna boğuldum
Gözümde tomurcuk yaşlar ağır ağır doğruldum
Ustam geldi sırtıma vurdu unut dedi romanları
İşçisin sen personel kal giy dedi tulumları

* Evet biz de giydik tulumları. Türkiye’nin geri kalmışlıktan kurtuluş gayretini veriyoruz.

* Artık biz kendimize yeteceğiz, buna alışacağız. Her şey hayal ile başlar, hayal ile inanç birleştiğinde ise ortaya muvaffakiyet çıkar. Millet olarak yıllarca hayal kurmamıza mahzur olmaya çalıştılar. Bize giydirilen ve katiyetle 3 vücut 5 vücut gömlekle yaşamamızı istediler.

* Bize siz geri kalmış bir milletsiniz o denli kalın dediler. Geçmişte pek çok devlet adamı bu kısır döngüyü kırmak istemiştir. Lakin maalesef 17 yıl evvel iktidara geldiğimizde Türkiye hâlâ geri kalmışlık zinciriyle bağlanmış durumdaydı. Öncelikle alt yapı hizmetlerindeki meseleleri çözmek için kolları sıvadık, bunu yanında vesayetle güçlü bir uğraşa girerek demokrasimizi güçlendirdik. İktisadımızı memleketler arası rekabete getirerek teknolojinin gelişmesini sağladık. Mahkum edilmek istediğimiz geri kalmışlık zincirini birer birer parçaladık. Her türlü tuzak kuruldu, yeri, geldi partimizi kapatmaya kalktılar, yeri geldi terör örgütleriyle ülkemizi kana bulamaya çalıştılar, yeri geldi sokakları karıştırmak, milletimizin fertlerini birbirine düşürmeye çalıştılar, bu akınların hepsini birer birer boşa çıkarmaya çalıştık.

* Bu milleti tarihinin hiçbir periyodunda zillet içinde yaşamayı kabul etmemiştir, etmeyecektir. Biz de milletimizin bu hasretini bildiğimiz için ne kadar büyük ve tehlikeli, olursa olsun istikbalimiz için hiçbir çabadan geri durmadık.

* Kardeşliğimizin yanında iktisadımızı de maksat aldılar. Hamdolsun biz milletimizle birlikte bu akınları birer birer boşa çıkarmayı başardık. Bugün Türkiye, eğitimden sıhhate her alanda güçlü bir altyapıya sahiptir. Maruz kaldığımız tüm taarruzlara karşın, hala güçlü bir formda ayakta olan bir ekonomimiz var.

* Bugün Diyarbakır'da evlatları dağa kaçırılan analar dimdik duruyorsa bunun bir sebebi var. Mevtten korkmuyorlar, üzerine üzerine gidiyorlar, 'Evlatlarımız gelene kadar buradan ayrılmayacağız' diyorlar. Kandil'e de sesleniyorum. Bu terör örgütlerin önünde, gerisinde olanlara, onlara siyasi dayanak olanlara da sesleniyorum. Bu ülkede katil aranıyorsa bunların adresini aramaya gerek yok. Bunlar, parlamentoya kadar sızmışlar.

* Sokağa insanları çağırıp ondan sonra Diyarbakır'da 53 evladımızı öldürenleri bu millet unutmuyor ve unutmayacaktır da. Sonuna kadar bu işin takipçisiyiz, takipçisi olacağız. Bunları bırakamayız. Şayet biz bırakırsak ebedi alemde şehitlerimiz bize bunun hesabını sorar.

* Bize bilinmeyen açık tehditlerle bedel ödetmeyi düşünenler, bunun hesabını yapanlar, beyhude bir işle uğraştıklarını bilmelidirler. Eskiler ne diyorlar, 'Ölümden öte köy mü var' derler. Bu millet vefattan bile korkmadığını 15 Temmuz'da göstermiştir.

* Türkiye'nin bu büyük meydan okumasının elbette bir bedeli vardır lakin biz bu topraklarda yaşamaya karar vermekle esasen her türlü bedeli ödemeyi göze almış bir milletiz.

* (Bugün ABD'ye giderek katılacağı BM 74. Genel Şurası ile ilgili) Ülkemizdeki, bölgemizdeki ve dünyadaki gelişmelere dair ne düşünüyorsak ne inanıyorsak ne yapmak istiyorsak hepsini de tüm devletlerin temsilcilerinin önünde açıkça tabir edeceğiz. Saklı, gizli değil, açık ve net. Devlet liderleriyle başkanlarla yapacağımız ikili görüşmelerde de tekrar kendilerine bunları açık ve net olarak anlatacağız.

Üst Alt