Son Konu

Erdoğan'dan Yunanistan'a Ege Adaları Uyarısı: 'Şaka Yapmıyorum'

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Cumhurbaşkanı Erdoğan son günlerde tırmanan Türkiye-Yunanistan gerginliğinden Atina idaresini sorumlu tuttu. 

Erdoğan 'Yunanistan'ı, gayriaskeri statüdeki adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye, memleketler arası mutabakatlara uygun davranmaya davet ediyoruz. Şaka yapmıyorum, önemli konuşuyorum.' dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli ve Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ile birlikte EFES 2022 Tatbikatı'nın "Seçkin Gözlemci Günü"ne katılarak tatbikatı izledi.

Burada bir konuşma yapan Erdoğan, Yunanistan'ı maksat alarak şunları söyledi:

'Yunanistan'ı tıpkı bir asır evvel olduğu üzere pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden, telaffuzlardan ve aksiyonlardan uzak durması, aklını başına alması konusunda tekrar ikaz ediyoruz. Kendine gel. Türkiye, Ege'deki haklarından vazgeçmeyeceği üzere adaların silahlandırılması konusunda milletlerarası mutabakatların kendisine tanıdığı yetkileri gerektiğinde kullanmaktan da geri durmayacaktır.'

"Şaka yapmıyorum"

İsim vermeden Yunanistan Başbakanı Miçotakis’i gaye alan Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü: 

'Bazı Yunan siyasetçiler, dünyada eşi gibisi görülmemiş bir pervasızlıkla, gerçeklikten uzak, akla, mantığa, hukuka muhalif kelam ve aksiyonlarla gündem olmaya çalışıyor. Halbuki bu tıp hususların iç siyasete yönelik şımarıklıkları kaldırmayacak kadar hassas olduğunun ve ağır sonuçlar doğurabileceğinin sayısız örneği, önümüzde durmaktadır. Ülkelerinin kaynaklarını, güçlerini ve vakitlerini asla güçlerinin yetmeyeceği hayallerle heba edenler, tarih önünde bunun hesabını kesinlikle verecektir. Bu vesileyle bir sefer daha Yunanistan'ı, gayriaskeri statüdeki adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye, milletlerarası mutabakatlara uygun davranmaya davet ediyoruz. Şaka yapmıyorum, önemli konuşuyorum. Bilhassa bu millet kararlıdır ve bu millet bir şey söylerse arkasını da takip eder.'

Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon arama ve sondaj faaliyetlerinin de Birleşmiş Milletler uygulamaları ve öbür memleketler arası teamüllere uygun formda sürdürüleceğini vurgulayan Erdoğan, 'Yetki alanlarımızda bize karşın rastgele bir tasarruf yahut süreç yapılmasına müsaade vermedik, vermeyeceğiz.' biçiminde konuştu.

Türkiye, Atina idaresini Ege'deki adaları silahlandırmakla suçluyordu. 1923'teki Lozan Antlaşması ve daha sonra imzalanan Paris Mutabakatı'na nazaran adaların silahsız tutulmaları gerekiyor.

AA ve DW Türkçe

Üst Alt