Son Konu

Evlenilecek ERKEKTE hangi özellikler aranmalı?

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Günümüzde kızların karşı tarafta aradığı kriterler ve ağırlık verdiği özellikler neler? Peki mutlu bir evlilik için ne olmalıdır?
Zeynep Kaçmaz'ın haberi
Eğitim, ardındaki iş bulayım telaşı ve 'daha erken' düşüncesi, kızların evlenme yaşını da geliştirdi Evlilik fikri 25 yaşından sonra şekilleniyor artık Kızlar, erkekte sosyal statü, bedensel görünüm, ücret gibi özelliklere tartı veriyor Uzman psikologGülden Esat, geç evliliğin bir sebebini de sorumluluktan firar etmek olarak açıklıyor

Günümüzde kızların karşı tarafta aradığı kriterler neler?
Her genç kızın rüyasıdır mutlu bir yuva hazırlamak Pembe panjurlu bir evde bu mutluluğu çocuklarla daha da pekiştirmek Ancak yıllar geçtikçe değişen toplumla birlikte bu ritüel de yıkılıyor Kızlar, bundan böyle bu pembe hayalleri 20'li yaşlarda yok, ancak 25 yaşından sonradan düşünmeye başlıyor Bilhassa üniversite mezunu ve çalışan kızlarda izaç yaşı neredeyse 30'a dayandı 'İstediğim gibi birisini bulamıyorum ki'denilerek izaç bir diğer bahara erteleniyor Peki, günümüzde kızların aleyhinde tarafta aradığı kriterler ve önem verdiği özellikler neler? Değişik derneklerin izaç ve evlendirme faaliyetlerinden edinilen bilgilere kadar kızlar bir erkeğin sosyal statü, fiziksel görünüm, ailenin tek erkek çocuğu olupolmaması ve burcuna fazla uyarı ediyor

Uzman psikolog Gülden Esat'a tarafından çalışan kızlarda evlenme düşüncesinin daha geç oluşmasının sebeplerinden birisi de sorumluluklardan kaçmak Esat, kızların evlendiği vakit bütün evin yükünün kendisinde olacağını düşündüğünü söylüyor Kızların böylece 'ne değin geç evlenirsem benim için öyle iyidir' fikriyle hareket ettiğini belirten Esat, Pek yıl gereksiz yere mı okudum, çalışayım, meslek hayatını göreyim Zaten çocuk sahibi olduktan daha sonra büyük olanak çalışamayacağım, diyerek, izaç fikri birkaç sene hiç oluşmuyor O yıllar geçtikten daha sonra bu sefer de evliliğin getireceği sorumluluklardan korkuluyor Çünkü toplumumuzda evdeki görevler adaletli paylaşılmıyor, kadına daha artı sorumluluk düşüyordiyor Izaç ne dek ertelenirse bu mesuliyetlerle öyle geç tanışılacağı düşünülüyor Keza evli arkadaşların dertlerini dinlemek de onları evlenme fikrinden uzaklaştırıyor

Kızlar, 25 yaşından daha sonra evliliği yavaş yavaş düşünmeye başlasa da aradıkları adayı tanımaları 30'lu yaşları bulabiliyor Gülden Esat, kızların erkeğin kimsesiz evi geçindirecek bir işe sahip veya minimum kendisi dek maaşı olmasını istediklerini ifade ediyor Kadının evlendiğinde evin geçimini kendisinin sağlamak istemediğini belirten Esat, kazandığı parayı kendi kontrolünde harcamayı arzuladığını söylüyor Kadının erkeğin statüsünden faydalanmak yerine statüsünü kendisinin oluşturması gerektiğini açıklayan Esat, Kızlar, evliliği statülerini desteklemek için bir usul olarak görmemeli, mesela doktor hanımı edebilmek için statüsü kendinden yüksek olmayan meslek grubundaki adayları göz ardı etmemelidiyor

Eğitim düzeyi de statü ile bağlantılı olarak değerlendirmeye alınan diğer bir konu Kızlar benzeşen adayının eğitim seviyesinin de kendisi ile aynı veya daha iyi durumda olmasını istiyor Psikolog Gülden Esat, eğitimde eşit bir mezuniyet seviyesini yakaladıktan daha sonra açıköğretimörgün eğitim gibi detaylara girmek yerine kişinin aldığı eğitimden ne değin faydalanmış olduğuna bakılması gerektiğine dikkat çekiyor Esat, Bir birey eğer kendini açıklama etme kabiliyetini geliştirmiş, toplumdaki her kesimden birey ile rahatlıkla iletişim içine girebiliyor ve genel kültür konusunda da namzet olan kızı düzey olarak yakalayabiliyorsa bu konuda daha artı düşünmemek gerekirifadelerini kullanıyor

Kızların erkeklerde aradığı özellikler içinde bazıları dikkat çekiyor Evin tek çocuğu mu veya burcu ne, gibi teferruatlar izaç kararında etkin olabiliyor Evin tek çocuğu olmak, bu erkekleri evin göz bebeği, şımarık ve egoist yapabileceği, evlendiği zaman hep kendi isteklerini ön planda tutabileceği, annelerine de fazla düşkün olabilecekleri düşünülüyor

Damat adayında neler aranmalı?

Evlenilecek kişide rağbette birincil özellik çalışkanlık olmalı Işine Düşkün olan bir kişi, eğitimini, sosyal statüsünü, kültürünü vs her yönde kendisini geliştirir Karşıdaki kişinin işine düşkün olduğu da hangi zorlukları aştığına ve verdiği sözleri yerine getirip getirmediğine, o işi derhal yapıp yapmadığına bakılarak değerlendirilebilir

Damat adayında dikkat edilecek diğer bir kayda değer nitelik ise maksat ve bedel bahşedilen hususların iki taraflı olması Hem karşı tarafta dinî hassasiyet arayan kişiler, dinî vecibelerini hemen yerine getirip getirmediğine dikkat etmeli 'Evlendiğimde namaz kılarım' gibi cümleler sarf eden bir erkek, çoğunlukla bunu yapmıyor *

Üst Alt