Son Konu

Format atma ve kurulum resimli anlatım

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Resimler ingilizce fakat anlatımlardan işi çözebilirsiniz basit gelsin

Windows XP Home ve Professional versiyonlarının kurulumunun nasıl yapıldığını adım adım görelim
Windows XP CDROM'unu takın ve bilgisayarınızın baskı düğmesine dokunun
Anekdot: Bilgisayar açılırken çıkan ekran sizin bilgisayarınızda biraz farklı olabilir

Press any key to boot from CD mesajını göreceksiniz Herhangi bir tuşa bastığınız anda sistem takılı olan XP CDROM'undan sistem dosyalarını yükleyecektir ve montaj başlayacaktır Eğer herhangi bir tuşa basmazsanız bir vakit sonradan sistem harddiskten boot etmeye çalışacaktır
Kurulumdan sonradan XP CDROM'unu cd sürücüde unutanlar karşılarına bitmiş kurulum ekranı gelip şok olmasınlar diye küskün bir tedbir

CDROM'dan başlangıç yapılıp montaj işlemi başladı, karşımıza ilk çıkan yazı:
Setup is inspecting your computer's hardware configuration

Bir bekleme süresinin gerisinde, Microsoft'un olağan mavi doldurma ekranı geliyor

sonra Setup is starting Windows mesajı ve Windows XP Professional Setup yada Windows XP Home Setup ekranı

ENTER tuşuna basarak devam edersek:
Windows XP Licensing Agreement yani yazılım anlaşması geldi F8 tuşuna basarak geçelim
Acilen kayda değer bir adıma geldik Diskin bölümlenmesi ve formatlama
Hemen önemli bir adıma geldik Diskin bölümlenmesi ve formatlama işlemi

Eğer disk daha önceden kullanılmışsa veya zaten içinde diğer bir işletim sistemi yüklü ise, bu ekranda varolan disk bölümü görünecektir veya yukarıda olduğu gibi Unpartitioned space adı aşağıda bölümleme yapılmamış disk alanı görünecektir Siz duruma tarafından varolan bölümü(partititon) seçip Enter ile devam edebilir ya da Unpartitioned space'i seçip C tuşuna basarak bu alanı bölümleyebilirsiniz derhal yukarıda gözükmüyor fakat bu ekranda varolan bir bölümü silme imkanı da var(bu durumda o bölümün içindeki herşey gider ona kadar)
Ben önce C tuşu ile bölümledim ve Enter tuşu ile devam ettim
Bu ekranda ise hangi dosya sisteminin kullanılacağını soruyor

Eğer varolan bir disk bölümünü seçip bu ekrana gelmişseniz tekrar formatlamadan o bölümü kullanım seçeneğinizde olacaktır Bu Nedenle o bölümdeki bilgiler de korunmuş olur
Bizim ise acilen iki seçeneğimiz var: FAT ya da NTFS
FAT Bu dosya sistemi DOS ve W9x'in kullandığı dosya sistemidir Bu şekilde formatlarsanız, bir DOS disketiyle açtınızda diskinize erişebilirsiniz Aynı şekilde eğer ansızın artı işletim sistemi kullanıyorsanız, mesela diğer taraftan W98 yüklü ise, W98 ile açtığınızda bu disk alanını da görüp kullanabileceksiniz
İki tane büyük dezavantajı var:
* Kullandığı dosyalama yöntemi diski 64KB'lık hücrelere bölüyor Ve bir dosya en azından bir hücreyi kapladığı için, 1KB'lık bir dosya bile oluştursanız diskinizde 64KB yer kaplayacaktır
* NTFS sisteminin sunduğu disk ve dizinlere hatta dosyalara erişimin kullanıcı bazında kısıtlanabilmesi özelliğinden yoksun kalacaksınız
NTFS DOS disketiyle açınca ve W9x işletim sistemlerinden erişilememesi dışarıya güvenilir ve XP'nin özelliklerini bütün olarak kullanmanıza imkan veren bir dosya sistemi giderken kafanıza şayet takılır diye söylüyorum, W9x tarafından erişilemez derken bu ağ üzerinden erişemez çağırmak değil Benzer makinada aniden fazla işletim sistemi varsa bu koşul söz konusu olabilir
NTFS kullanmanızı öneriyorum ve bende NTFS üzerindeyken Enter ile devam ediyorum
Disk formatlanıyor:

*

Üst Alt