Son Konu

Genel Cekim Yasası Nedir?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Genel Cekim Yasası Nedir?

Bir cismin başka bir cisme karşı surekli bir cekim gucu taşıdığını ileri suren Newton kuramı

İngiliz fizik bilgini Isaac Newton'un 1665 yılında Kepler yasalarından cıkardığı bu kuram 1687 yılında yayımlanan Doğa Felsefesinin Matematik İlkeleri adlı yapıtında acıklanmıştır Gezegenlerin guneş cevresindeki devimlerini acıklayan Kepler yasaları, gezegenleri guneşe doğru ceken bir gucun varlığını gosteriyordu Newton'un uslamlamasına gore guneşte ve gezegenlerde bulunan bu guc, onlara ait ozdeksel elemanlarda da olmalıydı Daha acık bir deyişle, tum cisimler karşılıklı olarak birbirlerini cekmekte olmalıydılar

ozdeksel cismin birbirlerini şiddeti f m m′ bolu r² olan bir gucle cekeceğini hesapladı Buradaki f, evrensel cekim değişmezidir ve 6,710‾uzeri 8'e eşittir, eş deyişle birer gramlık iki kutle bir cm uzaktan birbirlerini bu sayıdaki dinlik bir gucle ceker Ceker ama cekim gucu adı verilen bu guc nedir, ne turlu bir guctur? Newton bunu acıklayamamış ve acılayamadığı icin de Alman duşunuru Leibniz tarafından kıyasıya eleştirilmiştir Newton, cekimin nedenlerini ve icyuzunu acıklayamadığını adı gecen Principia'sında soyler, yapıtını şu sozlerle bitirir: 'Şu ana kadar cekimin nedenlerini bulamadım, bunun icin de varsayım kurmuyorum''

Cekim gucunun gercek yuzu, niteliği ve nedenleri cağımızın buyuk fizikcisi Einstein tarafından acıklanmıştır Newton kuramında cekim, ozdek ve uzayla doğrudan doğruya ilgisi olmayan bir kavramdır Dahası, saltık bir uzay tasarımlanır Einstein butun bunların, hic de boyle olmadığını gostermiştir Bununla beraber bu kuram, gercekte ne olduğu bilinmediği ve coğunlukla ozdekdışı bir guc sanıldığı halde, yuzyıllar boyunca işe yaramış ve bircok olayları acıklamış bulunmaktadır Einstein 'evrenin niteliği ustune kuramsal duşuncelerimi, Newton'un buyuk duşunceleri uzerine kurdum Doğal olaylar ustundeki gelişmemiz, Newton'un duşuncesinin organik bir bicimde gelişmesinden başka bir şey değildir'' der Einstein'ın genel bağıntılılık kuramı, Newton'un genel cekim yasasından cok daha evrensel kapsamlıdır Cunku ışığın ve enerjinin herhangi bir biciminde de gecerlidir

Üst Alt