Son Konu

Grafik Teknikeri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Grafik Teknikeri Grafik Teknikeri 1549330722 1549330722 grafikteknikeri5c58e926ddb14grafikteknikeri5c58e926ddb14grafikteknikeri5c58e926ddb14TANIM Tanıtımı yapılacak hizmet ve ürünleri en iyi biçimde tasarlayan ve baskıya hazır duruma getiren ara iş elemanıdır GÖREVLER Grafik teknikeri; Müşterilerle görüşerek, isteklerini belirler ve tasarımını oluşturacağı konuda ayrıntılı veri edinir Grafik tasarımcısı ya da kendisinin labaratuvar ve stüdyo ortamında yaptığı tasarımları baskıya hazırlar Tasarladığı grafiksel egzersiz doğrultusunda stüdyoda veya uygun mekanda fotoğraf çekimi yapar ya da yaptırır Müşteri talep ve beklentileri doğrultusunda oluşturduğu tasarımları müşterilerine gösterir ve onayını alır Baskısı yapılacak tasarımları baskıdan önce denetim eder KULLANILAN MAKINE VE MALZEMELER Bilgisayar ve yazıcısı, Scanner (tarayıcı), Dijital kamera, Bilgisayar programları (Özellikle masa üstü yayın gibi programlar), Fotokopi, öteki ofis alet ve malzemeleri, Değişik türde kağıtlar, boyalar, cetvel,baskı cihaz ve araçları Yazı katalogları, kitaplar, dergiler vb MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Grafik teknikeri elde etmek isteyenlerin; Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, Renk ve şekilleri en ince ayrıntıları ile algılayabilen, Hayal gücü zengin ve marifetli, Düşüncelerini çizgilerle açıklama edebilen, Estetik görüş sahibi, güzel sanatlara karşı ilgili, Dikkatini emin bir noktaya yoğunlaştırabilen, İnsan ilişkilerinde başarılı kimseler olmaları gerekir ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Grafik teknikeri kapalı bir mekanda, laboratuar, stüdyo ve ofis ortamında çalışır Meslektaşları, grafik teknisyeni ve müşterilerle irtibat halindedir Baskı aşamasında basımevi egzersiz ortamında bulunurlar Matbaaların egzersiz ortamı kokulu ve gürültülüdür Fotoğraf çekimlerinde haricen çalışmaları söz konusudur ÇALIŞMA ALANLARI VE MESLEK BULMA OLANAKLARI Grafik teknikeri orta ve büyük ölçekli basımevi ve yayın kuruluşlarında, grafik tasarım stüdyolarında, ajanslarında, medya sektöründe, bünyesinde tanıtım birimi yer alan kurum ve kuruluşlarda çalışabilir Deneyimli olanların meslek bulma olanağı daha fazladır Grafik teknikerleri bilişim teknolojisinde eöğrenme çalışmalarında bulunan canlandırma ve grafiklerin hazırlanmasında da görev aldıklarından istihdam alanları artmaktadır IŞ EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelere ast iş yüksek okulların “Grafik bölümünde verilmektedir IŞ EĞİTİMİNE ANTRE KOŞULLARI Meslek Liselerinin; GrafikGrafik Sanatlar, Tasarım ve Teknolojisi bölümlerini bitirenler önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler Iş liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden veya liselerden mezun olanlarolacaklar ise sınavsız sıralama sonunda kontenjan kalırsa ek sıralama ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilmektedirler Bunun için isteklilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve tatmin edici “Eşdeğer Ağırlıklı (EA) puanı almaları gereklidir EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır Öğrenciler eğitim ve öğretim boyunca aşağıdaki dersleri alırlar; a) Genel Kültür Dersleri: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı, Tanıdık Olmayan Dil, b) Zorunlu Meslek Dersleri: Temel Sanat Eğitimi, Desen, Mesleki Temel Tasarım, Resim, YazıTipografi, Bilgisayar Programları, Perspektif, Kültür ve Sanat Tarihi, Bilgisayarda Bakış İşleme, Görsel Iletişim, Baskı Teknikleri, Basımevi ve Matbaa Teknolojileri, Masaüstü Yayın, Grafik Üretim Teknikleri, Reklam Stratejileri, Grafik Sanatı Tarihi, Ambalaj Tasarımı, Multimedia, Tasarım Stüdyo, Bilgisayar Destekli Tipografi, Proje, Sanat Etkinliklerini İzleme, c) Seçmeli Dersler: Estetik, İllüstrasyon, Sanat ve Çevre, Sanat Etkinliklerini İzleme, Portfolyo Tasarımı, İnsan İlişkileri ve Irtibat, Sanat Felsefesi, Animasyon, Web Tasarımı ile Diksiyon dersleri okutulmaktadır MESLEKTE İLERLEME “Grafik önlisans programını galibiyet ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’ da başarılı oldukları takdirde “Resim, Fotoğraf ve Video, Grafik, Grafik Öğretmenliği, Grafik Sanatları ve Grafik Tasarımı lisans programlarına düşey geçiş yapabilirler Bunun yanı sıra çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda yönetim kademelerinde yer alabilir veya kendi işyerlerini açabilirler BURS, KREDİ VE VERGI DURUMU Mesleki eğitim boyunca gelir söz konusu değildir Ama koşulları yerinde öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce verilen öğrenim harç ve kredisinden yararlanabilmektedirler Özel sektörde ücretler anlaşmalara ve kişinin yeteneği ile işletmenin yapısına kadar farklılık göstermektedir Çoğunlukla asgari ücretin 24 katı civarında aidat almaktadırlar Deneyimi olanlarda bu rakam çok daha artı olabilmektedir Halk sektöründe ödev bölge Grafik Teknikerleri ise 657 sayılı Devlet Memurluğu Kanununa göre 10derecenin 1kademesinde işe başlatılırlar DAHA AYRINTILI VERI İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER İlgili Eğitim Kurumları Türkiye Iş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi Bünyesinde Iş Danışma Merkezi yer alan Türkiye Iş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri  

Üst Alt