Son Konu

Guitar Hero III: Legends of Rock

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Guitar Hero III: Legends of Rock

GH'yu birincil gördüğüm süre işte demiştim, işte bütün benim istediğim oyun Ama malesef bu güzelim oyun yalnızca konsollardaydı, bu yüzden oynama şansını bulamadım Fazla şey kaçırdığımı düşünüyordum Acilen GH3 elimde, ve düşündüğümden fazla daha fazlasını kaçırdığımı anladım
Geçtiğimiz yaz sırf can sıkıntısından internette minik, bedava dağıtılan oyunlara bakarken Frets On Fire adında bir oyun gördüm Oyanış prensibi GH gibiydi Ama bir klon oyunuydu Her ne dek 3 boyutlu sahne, interaktif seyirciler gibi özellikleri olmasa da sadece şarkıyı çaldığım için gaza geliyordum diğer taraftan Guitar Zero adlı bir oyuna daha rastladım GZ'da 3 boyutlu sahne vardı fakat yalnızca kamera hareket ediyordu, bunun yanı sıra star power ve whammy bar etkisini veren eklentileri de vardı Bu 2 oyunu oynarken fantastik bir haberle kendimden geçtim Orijinal Guitar Hero bilgisayarlarımıza geliyordu Lakin birkaç ay beklemem gerekiyordu Bekleyiş sona erdi, Rock'ın efsanesini bilgisayarıma kurdum ve siz okuyucularımız için inceledim
Opening Of Rock
Oyunu açıyoruz ve başlıyoruz videoları izlemeye(herkes tek tek geçilebiliyor alt) Açılışta tüm videolardan en çok beğendiğim Neversoftun videosuydu Oyun için hazırlanmış introdan bile güzel olduğunu söyleyebilirim Menüde tek ve çift karakter kariyer, hemencecik oyna (quickplay), internet üzerinden çoklu oyun(multiplayer), eğitimçalışma(training), ayarlar(options) ve online seçeneği mevcut Öncelikle ayarlara bir göz atalım
Clean, Distortion, Options Of Rock!
Ses ve grafik ayarları o kadar dağıtılmış yok Ses ayarlarında gitar,grup(vokal ve diğer enstrumanlar) ve efektlerin ses şiddetlerini ayarlayabiliyoruz Grafik ayarlarında ise çözünürlük, grafik detayi, fizik modellemesi ve seyircileri açıp kapatabildiğimiz seçenekler mevcut
Grafik detayında 2 seçenek var Biri düşük, diğeri ise yüksek Düşük ayarları seçerseniz gölgeler kapanıyor, spotlar her yere vurmuyor ve kaplamalar çözünürlüklerinde fark oluyor Yüksek grafik ayarlarında ise bu saydığım özelliklerin hepsi açık oluyor
Böyle bir oyunda niçin fizik seçeneği var dediğinizi duyar gibiyim Eğer fizikleri kapatırsanız grup elemanları ne kadar kafa sallarsa sallasın saçları odun gibi aynı şekilde kalıyor Saç sallama, kıyafetlerin bir takım hareketleri ve şarkıyı çalamadığınızda gitarcının gitarını yere fırlatması dışında fizik adında diğer birşey yok, ama bu kadarı bile yeterli kendimce Topluluk seçeneğini kapattığınızda da sizi izleyen rockçıların yerinde yeller esiyor Havaya şarkı çalıyorsunuz Kontroller ise 2 şekilde olabiliyor Klavye + fare veya usb gitar ile Klavye ile oynarsanız 5 fret için istediğiniz tuşları kurmak mümkün Pena vuruşu(picking) fare ile yapılabildiği gibi, klavyede ayarladığınız herhangi bir tuş ile de yapılabiliyor Uzun notalarda fareyi sağasola oynatarak wah efekti verebiliyorsunuz Ayrıca daha seri star power doldurmak için yıldızlı ve uzun notalarda wah efektini kullanın derim Star powerınızı faal ülkü getirmek için yine diğer tuşlardan egemen diğer bir tuş ayarlamanız lüzumlu, bu işlem usb gitarla çok daha hoş yapılmış, star power dolduğunda gitarın sapını yalnızca yukarı kaldırmak tatmin edici
Bunların açık havada videolar ve kazandıklarınızı harcayabileceğiniz bir mağaza var Oyun ilerledikçe videolar açılıyor ya da bonus video alabiliyorsunuz
Audio ve video lag seçenekleri ise oluşabilecek muhtemel senkron problemlerini onarmak için sunulmuş Ben o konuda bir problem yaşamadım lakin eğer notalar ses ile bununla birlikte gelmiyor diyorsanız bu ayarları değiştirerek sorunu çözebilirsiniz
Lets Rock
Bundan Böyle quickplay ile birincil sahne deneyimimizi yaşamaya geldi sıra Zorluk düzeyimizi seçtikten daha sonra şarkı listesi geliyor Birincil tecrübe ilk şarkı ile olur söyleminden daha sonra Foghat Slow Ride şarkısını seçiyor ve heyecan içinde sahnedeki yerimi alıyorum Quickplayde tesadüfen bir gitarcı ile oynuyoruz Grubumuzu kurarken 5 öbür karakterden birini seçebiliyoruz
Ve bundan böyle sahnedeyiz Şimdiye kadar oyunu oynamamış arkadaşlar için oynanış hakkında kısa bir öğretmek istiyorum Ekranın alt kısmında temsili bir gitar klavyesi ve 5 tel görüyüruz Şarkının başlamasıyla klavye kesintisiz ilerliyor ve temsili notalar butonların olduğu yere dürüst ilerliyor Sizin yapmanız gereken, nota hangi telden geliyorsa önce o teli kontrol eden tuşa basılı tutmak ve nota butona geldiği süre penayı vurmak Penayı vurma işlemi ise klavyede ayarladığınız(varsayılan olarak yukarı veya aşağı ok tuşları ya da farenin sol ve sağ tuşları) tuşa basarak oluyor
Atmosphere Of Rock
Şarkıya başlar başlamaz oyun sizi içine alıyor ve bütün gaz çalmaya çalışıyorsunuzGrup elemanlarının sahnedeki davranışları, kalabalığın şarkının durumuna göre tepkisi fazla güzel hazır Eğer şarkıyı hatasız götürürseniz, gitarcınız ağır ağır gaza geliyor ve kendi bireysel özelliklerine göre hareketler yapıyor Bunun tam tersi olursa, yani çok kusur yapmaya başlarsanız durgunlaşıyor, daha fazla gitara bakmaya başlıyor Bu gibi daha çoğu ayrıntı insanı gaza getirmeye yetiyor da artıyor bile
Modes Of Rock
Gelelim oyun çeşitlerine Quickplayde anlattığım gibi sahnede tek şarkı çalıp iniyorsunuz Fakat şarkı bittikten daha sonra ayrıntılı istatistik görmek mümkün Şarkının girişi, solosu, vs kısımlarında yüzde kaç başarılı olduğunuzu yazıyor Training modunda practise(şarkı öğrenmek va pratik yapmak için) ve tutorial(oyuna tanıdık olmayan olanlar için) almak üzere 2 seçenek var Tutorial seçeneğinde oyunun nasıl oynanacağı gösteriliyor Practise seçeneğinde ise listede açık olan istediğiniz bir şarkıyı seçiyorsunuz, sonradan şarkının aşırmak istediğiniz kısımlarını(tamamını çalmak da mümkün) seçiyorsunuz Son olarak da ritim hızını seçiyorsunuz ve başlıyorsunuz çalmaya Bu modda Rock Meter değil, dolayısıyla fazla kusur yapsanız da şarkı bitmiyor Şarkı bitince ne dek başarılı olduğunuzu görebiliyorsunuz Pratik yapma seçeneği fiilen çok hoş, özellikle sahnede rezil olmak istemiyorsanız buraya mutlaka defalarca uğrayacaksınız demektir
Kariyer modunda şarkıları başarıyla çalıdıkça yenileri açılıyor(toplam 42 şarkı var) ve yeni sahnelere çıkıyorsunuz Kazandığınız paraları kıyafetinize, stilinize, grup elemanlarına ve yan oysa yeni gitarlarınıza yediriyorsunuz
Bunların yanı sıra gitar savaşları var Gitar savaşındaysanız star power yerine, karşınızdakinin telini koparmak, klavyesini sallayarak yanlış basmasını karşılamak gibi özel silahlar elinize geçiyor Kariyer modunda ilerledikçe Tom Morello, Slash gibi isimlerle gitar savaşları yapıyoruz Hem multiplayer olarak gitar savaşı gerçekleştirmek da muhtemel Graphics Of Rock
Grafik açısından PC'de gayet doyurucu bir oyun GHIII Karakterler yeterince detaylı modellenmişler, kaplanmışlar Star power faal hale gelince işin içine özel birtakım partikül efektleri de girince coşmamak elde değil, tabi fazla gaza gelip de notaları karıştırısanız bütün havanız sönüyor Gitar modelleri de gayer şık hazır(bilhassa Les Paul ve Explorer kasalara bitiyorum) fakat gitarın bütün telleri eşdeğer kalınlıkta Bu detayı performans açısından bir kesinti olarak görüyorum ve olsun bundan böyle öyle da diyorum Işıklar ve gölgeler de sahnede çok canlı duruyor ve atmosferi tekrar tekrar destekliyor
Sounds Of Rock
Bir müzik oyununun seslerinden kuşkulanmak sanırım kusur olur diye düşünüyorum Şarkılarda ses kalitesi olsun volume dengesi olsun herşey yerli yerinde Eğer oynarken volume dengesi kulağınıza sorunlu gelirse ayarlar menüsünden istediğiniz ayarı yapabilirsiniz Kalabalığın tepkileri de gayet hoş Özellikle şarkı başladıktan bir kaç nota sonradan hangi şarkı olduğunu anlıyorlar ve çığlıklar yükseliyor Bu çok gerçekçi bir detay, kendimi gerçekten sahnede hissettiriyor
Worsts Of Rock
Tabi oysa her oyunda olduğu gibi bu oyunda da gözden düşmüş hatalar mevcut Örneğin sisteminiz iyi de olsa star poweri faal ederken minik bir takılma yaşayabilirsiniz Eğer bir usb gitarınız yahut(ps2 düzenli bir gitarı usb dönüştürücü ile kullanmak mümkün) klavyeden oynamak bazen cefa olabiliyor, özellikle zaten zor olan gita savaşları içinden çıkılmaz bir hâl alabiliyor Bunların dışında çok fazla bir problem değil
Requirements Of Rock
Aspyrın açıkladığı sistem gereksinimleri şöyle;
Asgari sistem:
Intel Pentium D(Dual Core) 28GHz ya da AMD Athlon 64 3500+, XP için 1GB Vista için 2GB RAM, 61GB anlamsız HDD alanı, DX 90c destekli ses kartı, Ati x800 ya da Nvidia GeForce 7600 ekran kartı, DVD şoför
Önerilen sistem:
Intel Core 2 Duo 24Ghz ya da AMD Athlon Dual Core 4400+, 2GB RAM, 61GB manâsız HDD alanı, DX 90c destekli ses kartı, Ati Radeon 2600 veya Nvidia GeForce 8800GT ekran kartı(256MB), DVD sürücü
Açıklanan sistemler gayet yüksek olmasına rağmen, GeForce 6 serisi ya da ATI x serisi bir ekran kartı(en az 128MB) 25Ghz P4 işlemci ve 1024MB RAM ile oyunu kuytu bir şekilde oynayabilirsiniz
Last Words Of Rock
Son olarak rockmetal dinleyen herkesin bu oyunu mutlaka denemesini güçlü olarak nasihat ederim Gerek şarkılarıyla, lüzum verdiği eğlencesiyle arşivlik bir oyun Oynayın ve içinizdeki rock yıldızının zincirlerini kırmasına izin verin Herkese bol oyunlu, rock dolu günler *

Üst Alt