Son Konu

Guzellik Uzmanı Nasıl Olunur

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Guzellik Uzmanı nedir
Guzellik Uzmanının gorevleri
Guzellik uzmanı olmak icin neler yapılmalıdır

Kozmetik bilim ve teknolojisinden doğru bir şekilde yararlanarak cildi ve vucudu daha sağlıklı, daha guzel, daha genc gostermek icin gerekli arac ve makineleri doğru ve bilincli bir şekilde uygulayan kişidir

GOREVLER

Cildin yapısını inceler, turunu tespit eder, ihtiyacını belirler,
Cildi buhar, sut, tonik ve losyonlar kullanarak temizler, ihtiyacı olan bakımı yapar,
Kan dolaşımını sağlamak ve gozenekleri acmak icin ceşitli maskeler uygular,
Yuzdeki kırışıklıkları giderici işlemler yapar,
Yuz ve vucuttaki istenmeyen tuyleri alır,
Tırnak bakımı yapar,
Vucuda ve yuze masaj uygular,
Yuz şekillerine uygun gece ve gunduz makyajı yapar,
Bolgesel zayıflama programları uygular,
Kullandığı arac ve gerecin bakımını ve basit onarımını yapar

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Buyutec,
Elektrodyon,
Yuksek frekans aletleri,
Epilasyon aleti,
Manikur, pedikur aletleri,
Masaj aletleri,
Her turlu cilt bakım urunu vb

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ OZELLİKLER

Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
Gorme duyusu gelişmiş,
Estetik goruş sahibi,
Yenilikleri izleyebilen,
Sabırlı, titiz ve dikkatli,
Uzun sure ayakta durabilecek kadar bedence dayanıklı kimseler olmaları gerekir

CALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Guzellik uzmanları, guzellik salonlarında gorev yaparlar Ortam temiz, sakin, genellikle hoş kokulu ve sterildir Guzellik uzmanları muşterileri ile iletişim halinde calışırlar ve pazar gunu dışında haftanın her gunu gorev yaparlar İş genellikle ayakta yurutulur Muşteriler ile surekli iletişim halindedirler

CALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Kuaforluk mezunu olan kişi; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan halk eğitim merkezlerinde, mesleki eğitim merkezlerinde, meslek liselerinde, usta ve usta eğiticilik belgelerini almak şartıyla sozleşmeli usta eğitici olarak oğretmen gozetiminde gorev alabilirler
Meslek elemanlarının, guzellik salonlarında, kuafor salonlarında, cilt bakım salonlarında, mankenlik ajanslarında, sinema ve televizyon studyolarında, buyuk otellerde, kozmetik sanayiinde, guzellik malzemesi satan ve pazarlayan işyerlerinde calışma olanakları vardır
Bu meslekte genellikle kadınlar calışmakta olup, oranı %90 dolaylarındadır
Meslek elemanları kendi işyerlerini acabilirler

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Bu mesleğin eğitimi; Anadolu kız meslekAnadolu meslek liseleri, kız meslekmeslek liselerinin Cilt Bakımı ve Kuaforluk ile cok programlı liselerin Kuaforluk bolumlerinde, Kız Teknik Oğretim Olgunlaşma Enstitulerinde ve pratik kız sanat okullarında, ayrıca ozel kuruluşların acmış olduğu ozel kurslarda verilmektedir
Yeterli sayıda muracaat olması durumunda tum Mesleki Eğitim Merkezlerinin Berberlik alanının altında Cilt Bakımı ve Guzellik dalında eğitim verilmektedir

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Anadolu meslek liselerine girebilmek icin,
İlk oğretim okulu mezunu olmak (ilkoğretimden sonra oğrenime ara verenler ile orta oğretim duzeyinde herhangi bir programa bir sure devam etmiş olanlar sınavı kazansalar bile bu okullara alınmazlar)
Sağlığı girmek istediği okulun ve mesleğin oğrenimine elverişli olması,
Milli Eğitim Bakanlığınca Merkezi sistemle yapılan Ortaoğretim Kurumları Oğrenci Secme ve Yerleştirme Sınavında (OKS) bu bolumu tercih ederek başarılı olmak gerekmektedir
Kız meslekmeslek liseleri, cok programlı liseler ile kız teknik oğretim olgunlaşma enstitulerine girmek icin, ilkoğretim okulu mezunu olmak zorunludur

Mesleki Eğitim Merkezlerine girmek icin,
14 yaşını doldurmuş olmak,
Bunyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
Eğitim gormek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile cıraklık sozleşmesi imzalamak gereklidir
Pratik kız sanat okullarına girebilmek icin ilkoğretim cağı dışında olmak gereklidir
Ozel kurslarda eğitim gormek icin en az ilkokul veya ilkoğretim okulu mezunu olmak yeterlidir

EĞİTİMİN SURESİ VE İCERİĞİ

Mesleğin eğitim suresi liselerde 4 yıldır Kız teknik oğretim olgunlaşma enstitulerinde ise 2 yıldır

Anadolu meslekAnadolu kız meslek liseleri, kız meslekmeslek liseleri ile cok programlı liselerin “Cilt Bakımı dalında oğrenim goren oğrenciler, hem lise, hem kurs hem de cıraklık duzeyinde alınan tum eğitimlerde oğrencilere verilen belli başlı genel kultur derslerinin yanı sıra; cilt bakımı ve kuaforluk alanı, meslek resmi, hijyen, meslekli anatomi ve fizyoloji, mesleki yabancı dil, mesleki kimya, cilt bakımı ve uygulaması, vucut bakımı ve masaj, epilasyon, makyaj, girişimcilik, işletme bilgisi, iş yonetimi, ilk yardım, insan ilişkileri ve iletişim, araştırma teknikleri gibi meslek dersleri de alırlar
Ayrıca 9 sınıfta genel kultur derslerinin yanında tanıtım ve yonlendirme dersi de verilmektedir
Anadolu kız meslekAnadolu meslek liseleri ve kız meslekmeslek liselerinde oğrenim goren oğrenciler 11sınıfta 3 gun işletmelerde, 2 gun okulda beceri eğitimi yaparlar Bu eğitimleri sırasında asgari ucretin % 30undan az olmamak uzere ucret alırlar
Ozel kurslar, genellikle 8 ay surmektedir
Ayrıca ozel kurslarda muşteri ilişkileri, kozmetik urun firmaları ile ilişkiler gibi konularda bilgi verilmektedir

MESLEKTE İLERLEME

Guzellik uzmanlığı mesleğinde ilerleme ve yukselme birikim ve deneyim ile olabilmektedir
Meslek liselerinin “Cilt Bakımı ve Kuaforluk alanından mezun olanlar, istedikleri taktirde, OSYMnin bu bolum icin belirlediği onlisans programlarına sınavsız geciş icin başvurabilirler
Ayrıca Meslek liselerinin “Cilt Bakımı ve Kuaforluk alanından mezun olanlar OSYM tarafından yapılan OSSye girip başarılı oldukları takdirde, OSYMnin “Cilt Bakımı ve Kuaforluk alanından mezun olanlar icin belirlediği lisans programlarından birine ek puan almaları nedeniyle diğer bolumlerden mezun olanlara gore oncelikle yerleştirilebilmektedirler

Üst Alt