Son Konu

Hicaz ile ilgili hadisler

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
4588 Amr İbnu Avf radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular oysa:

Bu din Hicaz'a çekilecek Tıpatıp yılanın deliğine çekildiği gibi (Allah'a kasem olsun)! Yaban keçisinin dağın tepesine sığınması gibi, din de Hicaz'a sığınacaktır Bu din garip olarak başladı, yeniden garipliğe dönecektir Gariplere ne mutlu O garipler oysa, benden sonra insanların sünnetimden bozdukları şeyi ıslah edecektir

Tirmizi, İman 13, (2632)

4589 Hz Cabir radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ama:

Kalabalık ve kalp katılığı şarktadır İman ise Hicaz ahalisi içerisindedir

Müslim, İman 92, (53)

ARAP YARIMADASI

4590 Hz Cabir radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ı işittim, şöyle diyordu:

Iblis artık Arap yarımadasında namaz kılanların kendisine ibadet etmelerinden ümidi kesti Ancak onları aldatacaktır

Müslim, Münafikûn 65, (2812)

4591 İBnu Şihâb anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: Cezîretü'lArab'ta iki din içtima edemez!

İbnu Şihab devamla der ama: Hz Ömer bu meseleyi, belli bir kanaat ve yakin elde edinceye kadar araştırdı Gördü ki, Resûlullah fiilen bunu söylemiş Bunun üstüne Hayber yahudilerini sürgün etti

Muvatta, Câmi' 18, (2, 892, 893)

Mâlik der ki: Hz Ömer radıyallahu anh, Necrân ve Fedek yahudilerini sürgün etti Hayber yahudilerine gelince, onlar kendilerine meyve ve arazi gelirlerinden herhangi bir hak tanınmadan orayı terkettiler Fedek yahudilerinin (Durumu ayrı idi; meyvenin yarısı, arazinin yarısı onlarındı Çünkü Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, onlarla meyve ve arazinin yarısı üstüne sulh yapmış idi) Hz Ömer onlara meyvenin yarısını, arazinin yarısını; altın, gümüş, ip ve semer nev'inden değer biçti ve onlara değerini vererek onları da oradan sürdü

4592 Hz Ömer radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın şöyle söylediğini işittim:

Arap yarımadasından hıristiyan ve yahudileri mutlaka çıkaracağım, orada müslüman olmayanı bırakmayacağım

Said İbnu Abdilaziz der ama: Arap yarımadası, elVadi'(lKurâ)'dan Yemen'in uzaktan kısmına, Irak sınırına, denize dek olan kısımdır

Müslim, Cihad 63; Ebu Davud, Harac 28, (3030); Tirmizi, Siyer 43, (1606)

YEMEN

4593 Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ancak:

Size Yemenliler geldi Onlar, ince ruhlu ve yufka yürekli insanlardır İman Yemenlidir, hikmet de Yemenlidir Küfrün başı şark cihetindedir Böbürlenme ve kibirlenme deve besleyenlerdedir Sükûnet ve vakar koyun (besleyenler)dedir

Buhari, Menakıb 1, Megazi 74, Bed'ü'lHalk 14; Müslim, İman 84, (52); Tirmizi, Fiten 61, (2244)

ŞAM

4594 İbnu Amr İbni'lBirli radıyallahu anhüma anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular fakat:

Bir hicretten sonradan bir hicret daha olacak Arz ehlinin hayırlılarına Hz İbrahim'in hicret ettiği yer (Şam) gereklidir Arzda, ahalisinin şerirleri kalır Arzları, onları (öbür dünyaya) atar Allah Teâla da onlardan hoşlanmaz Onları alev, maymunlar ve hınzırlarla birlikte haşreder

Ebu Davud, Cihad 3, (2482)

4595 Zeyd İbnu Değişmez radıyallahu anh anlatıyor: Biz bir gün Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın yanına idik Parçalar üzerinde Kur'ân (ayetlerini) tanzim ediyorduk Aleyhissalatu vesselam:

Şam'a ne mutlu!buyurdular Ben: Bu mutluluk nereden geliyor ey Allah'ın Resûlü?diye sordum

Çünkü, buyurdular, (Rahman'ın) melekleri onun üzerine kanatlarını geriyorlar!

Tirmizi, Menakıb, (3949)

4596 İbnu Havâle radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ama:

Bu iş, sizin birkısım toplu gruplara ayrılmanıza müncer olacak: Şam'da bir grup, Yemen'de bir grup, Irak'da bir grup!

Ben: Ey Allah'ın Resûlü! dedim O güne erdiğim takdirde (bunlardan en hayırlısı hangisi ise şimdiden) bana seçiverin!dedim

Öyleyse dedi, sana Şam'ı nasihat ederim! Çünkü orası, Allah'ın, arzında mümtaz kıldığı yerdir Allah kulları aralarında seçkin olanları oraya ödev eder Ancak (oraya gitmekten) imtina ederseniz, size Yemen'inizi nasihat eder, (oradaki) havuzlarınızdan içiin derim Zira Allah, Şam ve ahalisini (fitnelerden koruma hususunda) bana garanti verdi

Ebu Davud, Cihad 3, (2483)

4597 Ebu'dDerdâ radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ancak:

Ğûta'daki savaş sırasında müslümanların sığınağı, Şam şehirlerinin en hayırlısı olan Dımeşk denen şehrin yakınındadır

Ebu Dâvud, Melâhim 6, (4298), Sünnet 9, (4639)

4598 Abdurrahman İbnu Süleyman anlatıyor: Acem krallarından bir kral gelecek, Dımeşk hariç bütün şehirler üzerinde bağımsızlık kuracak

Ebu Davud, Sünnet 9, (4639)

BEYTU'LMAKDİS

4599 Meymune radıyallahu anha anlatıyor: Ey Allah'ın Resûlü! dedim, bize Beytu'lMakdis hakkında fetva verin!

Ona gidin, içinde namaz kılın!buyurdular O süre yeniden savaş vardı (Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bu durumu nazarı itibara alarak sözlerini şöyle tamamladılar Gidip, içinde namaz kılamıyorsanız, hiç olsun kandillerinde yanacak zeytinyağı gönderin!

Ebu Dâvud, Salat 14

VECC

4600 Hz Zübeyr radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ama:

Vecc (vadisin)in avı ve ağaçları haramdır Allah için haram kılınmıştır

Ebu Davud, Menasik 97, (2032)

MESCİDÜ'LAŞŞÂR

4601 Hz Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ı işittim Buyurmuştu ki:

Allah Teâla Hazretleri, Mescidu'lAşşâr'dan, Kıyamet günü birkısım şehidleri ba's eder (her yerde diriltir) oysa, Bedir şehidleriyle yalnızca onlar kalkar

Ebu Davud, Melahim 10, (4308)

Ebu Davud der ancak: Mescidu'lAşşâr, Übülle'de (Fırat) nehrinin anında yan mesciddir

BAZI NEHİRLER

4602 Hz Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular fakat:

Seyhan, Ceyhan, Fırat ve Nil cennet nehirlerindendir

Müslim, Cennet 26, (2839) *

Üst Alt