Son Konu

Hz.ibrahim'in duası

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hzibrahim'in duaları Hzibrahim'in duası

Gunumuzde milyonlarca insanın hac gorevini yerine getirmek icin ziyaret ettiği Kabe'yi inşa eden Hz İbrahim, Kuran'da, tek başına bir ummetolarak tanıtılmaktadır O ve oğlu Hz İsmail, bundan binlerce yıl once, Allah'ın vahyi doğrultusunda insanların toplanacakları ve O'nu zikredecekleri, yılın belirli zamanlarında oraya hacca gelecekleri bir ev inşa etmişlerdir Bu evin Kuran'daki adı Kabe'dir İkisi bunu bir ibadet olarak yapmış, ve sonrasında şoyle dua etmişlerdir:

İbrahim, İsmail'le birlikte Evin (Ka'be'nin) sutunlarını yukselttiğinde (ikisi şoyle dua etmişti): Rabbimiz bizden (bunu) kabul et Şuphesiz, Sen işiten ve bilensin (Bakara Suresi, 127)

Kabe'nin inşa edildiği yer zamanla gelişecek ve bugun Mekke olarak isimlendirdiğimiz şehir halini alacaktır Hz İbrahim burası icin Allah'a şoyle dua etmiştir:

Hani İbrahim: Rabbim, bu şehri bir guvenlik yeri kıl ve halkından Allah'a ve ahiret gunune inananları urunlerle rızıklandırdemişti de (Allah: Sadece inananları değil) inkar edeni de az bir sure yararlandırır, sonra onu ateşin azabına uğratırım; ne kotu bir donuştur odemişti (Bakara Suresi, 126)

Hz İbrahim ve oğlu İsmail dualarında sadece kendi yaşadıkları donem icin değil, kendilerinden sonra gelecek olan kuşaklar icin de bazı isteklerde bulunmuşlardır:

Rabbimiz, ikimizi Sana teslim olmuş(Muslumanlar) kıl ve soyumuzdan Sana teslim olmuş(Musluman) bir ummet (ver) Bize ibadet yontemlerini (yer veya ilkelerini) goster ve tevbemizi kabul et Şuphesiz, Sen tevbeleri kabul eden ve esirgeyensin Rabbimiz, iclerinden onlara bir elci gonder, onlara ayetlerini okusun, kitabı ve hikmeti oğretsin ve onları arındırsın Şuphesiz, Sen guclu ve ustun olansın, hukum ve hikmet sahibisin (Bakara Suresi, 128129)

Hz İbrahim'in bir başka duasında, Allah'a yakınlaşma yolları aradığı şoyle haber verilmektedir:

Hani İbrahim: Rabbim, bana oluleri nasıl dirilttiğini gosterdemişti (Allah onaimageshzibrahiminduasi5afdfe32b876dpng İnanmıyor musun?deyince, Hayır (inandım), ancak kalbimin tatmin olması icindedi Oyleyse, dort kuştut Onları kendine alıştır, sonra onları (parcalayıp) her bir parcasını bir dağın uzerine bırak, sonra da onları cağır Sana koşarak gelirler Bil ki, şuphesiz Allah, ustun ve guclu olandır, hukum ve hikmet sahibidir(Bakara Suresi, 260)

Ayetten de acıkca anlaşıldığı gibi İbrahim Peygamberin Allah'tan oluleri nasıl dirilttiğini gostermesini istemesi, inancındaki bir zayıflıktan dolayı değildi Aksine iman etmişti, ama iman ettiği gerceği tam anlamıyla kavramak istiyordu O, son derece samimi ve icten bir bicimde Allah'ın bir mucizesine tanık olmayı istemiş, Allah bu samimi duaya icabet etmişti

Hz İbrahim'in babası bir putperestti O, babasına dini tebliğ etmişancak babası iman etmeyi kabul etmemişti İbrahim Peygamber ise babası icin Allah'tan bağışlanma dilemişti:

(İbrahimimageshzibrahiminduasi5afdfe32b876dpng Selam uzerine olsun, senin icin Rabbimden bağışlanma dileyeceğim, cunku, O, bana pek lutufkardırdedi Sizden ve Allah'tan başka taptıklarınızdan kopupayrılıyorum ve Rabbime dua ediyorum Umulur ki, Rabbime dua etmekle mutsuz olmayacağım(Meryem Suresi, 4748)

Hz İbrahim'in, babası bir mumin olmadığı halde onun icin Allah'a dua etmesinin gercek nedeni de Kuran ayetlerinde şoyle haber verilmektedir:

Kendilerine onların gercekten cılgın ateşin arkadaşları oldukları acıklandıktan sonra yakınları dahi olsa muşrikler icin bağışlanma dilemeleri Peygambere ve iman edenlere yaraşmaz İbrahim'in babası icin bağışlanma dilemesi, yalnızca ona verdiği bir soz dolayısıyla idi Kendisine, onun gercekten Allah'a duşman olduğu acıklanınca ondan uzaklaştı Doğrusu İbrahim, cok duygulu, yumuşak huyluydu (Tevbe Suresi, 113114)

Bugun milyonlarca insanın ziyaret ettiği Mescidi Haram'a yani Kabe'ye ilk yerleşen Hz İbrahim, duasının devamında oğulları İsmail, İshak ve tum muminler icin şu isteklerde bulunmuştu:

Rabbimiz, gercekten ben, cocuklarımdan bir kısmını Beyti Haram yanında ekini olmayan bir vadiye yerleştirdim; Rabbimiz, dosdoğru namazı kılsınlar diye (oyle yaptım), boylelikle Sen, insanların bir kısmının kalblerini onlara ilgi duyar kıl ve onları birtakım urunlerden rızıklandır Umulur ki şukrederler Rabbimiz, şuphesiz Sen, bizim saklı tuttuklarımızı da, acığa vurduklarımızı da bilirsin Yerde ve gokte hicbir şey Allah'a gizli kalmaz Hamd, Allah'a aittir ki, O, bana ihtiyarlığa rağmen İsmail'i ve İshak'ı armağan etti Şuphesiz Rabbim, gercekten duayı işitendir Rabbim, beni namazı(nda) surekli kıl, soyumdan olanları da Rabbimiz, duamı kabul buyur Rabbimiz, hesabın yapılacağı gun, beni, annebabamı ve mu'minleri bağışla (İbrahim Suresi, 3741)

Gorulduğu gibi Hz İbrahim duasında hem Allah'ın sıfatlarını saymakta, hem de O'na şukretmektedir O'ndan istediği şeyler de, kendisini O'na yakınlaştıracak, ahirette bağışlanmasına vesile olacak isteklerdir

Üst Alt