Son Konu

Hz. Omer (r.a) ağlatan olay

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hz Omer'i ağlatan olay
Hımıslıların şikayetleri
Hakimin dort sucu

Hazreti Omer Radıyallahu Anh, hilafeti zamanında Hımıs ileri gelenlerine bir mektup yazıp cevredeki fakirlerin kendisine bildirilmesini isteyerek yardım edeceğini bildirdi Hımıs'lılar Şam ve civarında bulunan fakirlerin bir listesini Halife Hazreti Omer'e arzettiler Hazreti Omer (RA) gelen listeyi acıp baktığında listenin başında kadı olarak ta'yin ettiği Sa'd bin Amir'in ismini gorup listeyi getirenlere hakiminin mali durumunu sordu Onlar:

Hakimimiz hakikaten gayet fakirdir Cunku ruşvet olacağı korkusundan, en kucuk bir hediyemizi bile kabul etmiyor, dediler Bu sozler Halife Omer'in hoşuna gitmişti:

Allah'tan bu kadar korkan hakiminizin hoşunuza gitmeyen tarafları da vardır herhalde Dedi Onlar: Hakimlerinden şikayetlerinin de olduğunu ve bazı hallerinden memnun olmadıklarını soyleyerek kusurlarını şoyle sıraladılar:

1 Hakimimiz vazifesine her zaman sabah namazından sonra başlaması lazım geldiği halde kuşluk vakti vazifesinin başına gelir

2 Hakimimizi hic bir gece aramızda gormuyoruz O hep kendi başına evine cekilir halkla munasebet kurmaz

3 Hele haftada birgun, evinden dışarı bile cıkmaz, kapısını arkasından surguleyip icerden ses bile vermiyor

4 O'nun şahid olduğu bir hadise vardır O hadise aklına geldiği zaman baygınlık gelir ve uzuntusunden hastalanır O hadise ise Eshaptan Hubeyb'in oldurulmesidir, dediler

Hımıslıların şikayetlerini sonuna kadar dinleyen Hazreti Omer, onlara bir kısım erzak ve giyecek vererek gonderdi Hakim Sa'd bin Amir'i de kusurlarının sebebini oğrenmek uzere huzuruna davet etti

Hakim, Hazreti Omer'in huzuruna geldiğinde, Halife O'na Hımıslıların bazı şikayetleri olduğunu soyleyerek dort kusurunun sebebini sordu O, bu dort hatasını şoyle izah etti:

Birinci kusurum; ailem hasta olduğundan evin butun işlerini bizzat kendim goruyorum ve bu sebepten vazifemin başına ancak kuşluk vakti gelebiliyorum, ikincisi ise; gunduzleri halk icin vazife goren bir kimsenin gece olunca Hak icin vazife gormesine musaade edersiniz her halde Ben akşam olunca gun boyu yaptığım işlerin muhasebesini yapıyor acaba yaptığım işlerde bir kusurum var mı diye onu tetkik ediyorum

Ucuncusu ise; sırtımdakinden başka giyecek elbisem yoktur Haftada birgun giydiğim camaşırlarımı yıkıyor temizlik işleri ile meşgul oluyorum Hatta evimde bile uzerime alacak bir elbisem olmadığından yıkadığım camaşırlarım kuruyuncaya kadar hicbir kimseyi goruşmeye bile kabul edemiyorum

Hubeyb'in şehid edilmesini hatırlayınca bayıldığım ise doğrudur Cunku muşrikler Hubeyb'i asarlarken ben yanlarında idim Belki mani olabilirdim, ama o zaman İslamla muşerref olmamıştım, sadece hadiseye seyirci kaldım İşte bu hadise aklıma geldikce kendimi tutamıyor mes'uliy etinden korktuğum icin bayılıyorum, hastalanıyorum, diye sayarak dort kusurunu da Halife Omer'e izah etti

Sa'd bin Amir'in (RA) bu izahatı karşısında goz yaşlarını tutamayan Halife cok memnun oldu ve ondan sonra Sad'ı hatırladıkca ağlar «Ah Sa'd ah Allah korkusu seni ne kadar yuceltmiş» der onunla iftihar ederdi

Üst Alt