Son Konu

İbadet denince akla gelen kavramlar?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İbadet denince aklımıza ne gelir?

İbadet: Allah'ın (cc ) emirlerine uymak, onun rızasını kazanmak gayesiyle yapılan her turlu guzel iş davranış ile Allah'ın yasaklarından kacınmak demektir

ibadet denince islam dininde namaz kılmak, oruc tutmak, zekat vermek, hacca gıimek, kurban kesmek gibi temel ibadetler akla gelir Bunun yanında okul, cami, ceşme, aile sağlığı mera kezi vb toplum yararına yapılar inşa etmek de dinimizde ibadet sayılır Sadaka vermek, yoksulf lara yardım etmek, guzel soz soylemek gibi butun iyi ve guzel davranışlar (salih amel) da ibadet olarak değerlendirilir

islam'a gore ibadet, iman etmenin bir sonucudur Kur'an'ın bircok ayetinde insanlardan ibadet etmeleri istenmiştir Bu hususta Kur’an’da şoyle buyrulur: “Ey insanlar! Sizi ve sizden oncekileri yaratan Rabbinize kulluk ediniz “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattımBakara suresi 21 ayet

ibadet ederek Allah'ın (cc) emirlerini yerine getirmiş oluruz Cunku islam'a gore ibadet etmek Kur’an’ın buyruğudur ve ibadete layık olan tek varlık Allah'tır (cc) Allah (cc) haricinde herhangi bir varlığa tapınmak ise Islam'da şirk kabul edilmiş ve kesinlikle yasaklanmıştır

İbadet, bireydeki dini duygu ve duşuncenin davranışlarda kendini gostermesidir Bunun icin ibadetlerin devamlı olması ongorulmektedir İbadetleri yerine getiren insan, Allah'ın (cc) buyruklarını yerine getirmenin huzur ve mutluluğunu yaşar Allah'ın (cc) sevgi ve hoşgoru kazanır Şuurla yapılan ibadetler, insanı olgunluğun zirvesine yukseltir Cunku kul ile Alla cc) arasında en kuvvetli bağ ve iletişim ancak ibadetle gercekleşir

Üst Alt