Son Konu

İbretlik Hikaye

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Gunun son dersinin sonuna gelinmişti Oğrenciler cıkmak icin sabırsızlanıyordu Defter ve kitaplarını cantalarına koydular Zil calar calmaz, dışarı cıkmak icin hazırdılar Yalnız, Ali hazırlanmamıştı

Gecikmek icin de elinden geleni yapıyordu
Nihayet zil caldı Oğrenciler bir anda kapıya yoneldi Ali, yerinden kalkmadı Ağır ağır eşyasını topladı Bir yandan goz ucuyla oğretmenine bakıyor, bir yandan da arkadaşlarının gitmesini bekliyordu

Oğretmeni, onun bu halini fark etti:

Hayrola Ali, dedi Eve gitmeyecek misin?

Ali, son arkadaşının da cıktığını gorunce cevap verdi:

Sizinle konuşmak istiyordum oğretmenim

Peki, dedi oğretmeni Ne soyleyeceksin bakalım?

Ahmet arkadaşımız var ya…

Evet, ne olmuş Ahmet'e?

Durumları pek iyi değil galiba Annesi, beslenme cantasına pekiyi şeyler koymuyor

Ee?

Ona yardım etmek istiyorum Ama benim yardım ettiğimi bilirse uzulur Gunde bir simit parası biriktirip her hafta size versem, siz de ona verseniz?

Cebinden bir avuc bozuk para cıkarıp oğretmenin masasının uzerine koydu Nurhan Oğretmen, paraya dokunmadı Sandalyesine oturup duşundu

Ali hakkındaki bilgilerini yokladı Bildiği kadarıyla ailesinin durumu pekiyi değildi Bu calışkan ve sevimli oğrencisi, ne kadar da iyi niyetli ve duşunceliydi Zengin bir ailenin cocuğu değildi Buna rağmen yardım etmek istiyordu Ustelik yardım ettiğinin bilinmesini istemiyordu Nurhan

Oğretmen:

Dur bakalım Ali, dedi Bildiğim kadarıyla sizin de maddi durumunuz pekiyi değil Yanlış mı biliyorum?

Doğru biliyorsunuz oğretmenim Babam gundelikci Coğu zaman iş bulamıyor Ama ben de calışıyor, para kazanıyorum

Nerede calışıyorsun?

Simit satıyorum

Nurhan Oğretmen yine durup duşundu İyiliğin bu kadarına ne demeliydi şimdi Bunun gercekleşmesi zordu Onu, bundan vazgecirmek icin bir care bulmalıydı Bunu yaparken, sevimli oğrencisini de kırmamalıydı Onunla biraz daha konuşursa, belki bir yolunu bulurdu

Nurhan Oğretmen, Ali'ye dondu:

Buyuyunce ne olmak istiyorsun, diye sordu

Cok zengin bir işadamı…

Nicin?

İnsanlara daha cok yardım etmek icin…

Guzel, dedi Nurhan Oğretmen Bak şimdi Ali, Ahmet'in ailesinin durumu pekiyi değil; bu doğru Ama sizinki de bundan pek farklı değil İstersen acele etme; cok zengin olduğun zaman insanlara yardım edersin

Olmaz mı?

Olmaz, dedi Ali Şimdi yapmalıyım

Neden olmaz?

Uc sebepten dolayı olmaz

Birincisi: Bu para zaten benim değil İyilik ettiğim icin Allah, beni insanlara sevimli gosteriyor İnsanlar da bundan etkileniyor, daha cok simit alıyorlar Bu sayede gun boyu calışanlardan bile fazla simit satıyorum Hele mahallede Hasan Amca var, her gun iki simit alıp guvercinlere veriyor

İkincisi: 'Ağac yaş iken eğilir' deniliyor Şimdiden iyilik yapmayı oğrenmezsem buyuduğumde hic yapamam

Ucuncusu ise daha onemli: Buyuduğum zaman cok zengin bir işadamı olmak istiyorum Zamanında yatırım yapmayanlar buyuk işadamı olamazlar

Nurhan Oğretmen, karşısında buyuk biri varmış gibi dinliyordu:

Bu sonuncusunu pek iyi anlayamadım, dedi Biraz acıklar mısın?

Acıklayayım oğretmenim, dedi Ali Şimdi, cok zengin olmadığım icin, ancak gunde bir simit parası kadar yardım edebiliyorum Bundan fazlasını veremem Allah, Cennet'i gucu kadar iyilik edene veriyor Şimdi gucum bu olduğuna gore Cennet'in fiyatı birkac simit parası kadardır Eğer zengin olmadan olursem birkac simit parasıyla Cennet'e girebilirim Bundan daha karlı bir yatırım olur mu?

Nurhan Oğretmen'in gozleri dolmuştu Başını 'Evet' anlamında sallarken masanın uzerindeki paraları bir bir topladı

Üst Alt