Son Konu

İlk Yardım Malzemelerinin Kullanıldığı Yerler

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Birincil Yardım Malzemelerinin Kullanımı,
Ilk Takviye Malzemelerinin Kullanıldığı Yerler

1 Büyük bandaj bezi:

Yara üstüne konulan pansuman malzemelerinin yerinde tutulmasında kullanılır Ayrıca kırıklarda, bölgenin tespiti ve hareketsizliğini temin etmek için de kullanılır Bunlardan diğer yarayı dış etkilerden gözetmek, kol ve bacaklardaki kanamaları önlemek ve şişlikleri durdurmak amacıyla da kullanılır

2 Üçgen sargı:

Zarar Görmüş organı sarmak nedeniyle kullanılır

3 Mikropsuz gazlı bez:

Yaralarda pansuman malzemesi olarak kullanılır Ama ambalajından çıkarılırken yaraya gelecek yüzeyine el sürülmemelidir

4 Hidrofil pamuk:

Yara üstüne pansuman malzemesi olarak mikropsuz gazlı bezin üstünü, hem kırıklarda saptama malzemelerinin altını beslemede kullanılır

5 Esmark bandı:

Kol ve bacaklardaki atardamar kanamalarının durdurulmasında kullanılır Bant, kanayan kısmın üstteki bölgesinden iyice gerilerek sarılır Arter sıkıştırıldığı için kan durur Ama 20 dakikada bir gevşetilmelidir Yaralıyı naklederken, bu uygulamanın hangi saatte yapıldığı bir kağıda yazılarak yaralının üzerine iliştirilmelidir

6 Plaster:

Yara üstüne konulan pansuman malzemesinin yerinde tutulmasında kullanılır

7 Bere bandı:

Küçük yaraların üstünü kapatmak ve yarayı dış etkenlerden korumada kullanılır

8 Turnike:

Kol ve bacaklardaki arter kanamalarının durdurulmasında kullanılır

9 Çengelli iğne:

bezin tutturulmasında kullanılır

10 Makas:

sargı ve pansuman malzemelerinin kesilmesinde kullanılır

11 Plastik örtü:

Yaralının altına sermek veya şoktaki hastanın üstüne örtmek için kullanılır

12 İlkyardım kitabı

Dağıtılmış ilkyardım uygulmalarının (Suni teneffüs vb), ilkyardımla ilgili daha pozitif bilginin öğrenilmesi ve de hasta veya yaralıya destek için kullanılır

13 Buz torbası

Yaralı veya da hastanınn eğer ateşi varsa ateşini düşürmek için kullanılır aynı zamanda vücudun herhangi zedelenen ya da bir yere çarpılan bir bölgesinin şişliğini indirmek için de kullanılır *

Üst Alt