Son Konu

İlk Yardım Malzemelerinin Kullanıldığı Yerler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İlk Yardım Malzemelerinin Kullanımı,
İlk Yardım Malzemelerinin Kullanıldığı Yerler

1 Buyuk sargı bezi:

Yara uzerine konulan pansuman malzemelerinin yerinde tutulmasında kullanılır Ayrıca kırıklarda, bolgenin tespiti ve hareketsizliğini sağlamak icin de kullanılır Bunlardan başka yarayı dış etkilerden korumak, kol ve bacaklardaki kanamaları durdurmak ve şişlikleri onlemek amacıyla da kullanılır

2 Ucgen sargı:

Yaralı organı sarmak amacıyla kullanılır

3 Steril gazlı bez:

Yaralarda pansuman malzemesi olarak kullanılır Ancak ambalajından cıkarılırken yaraya gelecek yuzeyine el surulmemelidir

4 Hidrofil pamuk:

Yara uzerine pansuman malzemesi olarak steril gazlı bezin ustunu, ayrıca kırıklarda tespit malzemelerinin altını beslemede kullanılır

5 Esmark bandı:

Kol ve bacaklardaki atardamar kanamalarının durdurulmasında kullanılır Bant, kanayan kısmın ust bolgesinden iyice gerilerek sarılır Atardamar sıkıştırıldığı icin kan durur Ancak 20 dakikada bir gevşetilmelidir Yaralıyı naklederken, bu uygulamanın hangi saatte yapıldığı bir kağıda yazılarak yaralının ustune iliştirilmelidir

6 Plaster:

Yara uzerine konulan pansuman malzemesinin yerinde tutulmasında kullanılır

7 Yara bandı:

Kucuk yaraların ustunu kapatmak ve yarayı dış etkenlerden korumada kullanılır

8 Turnike:

Kol ve bacaklardaki atardamar kanamalarının durdurulmasında kullanılır

9 Cengelli iğne:

bezin tutturulmasında kullanılır

10 Makas:

sargı ve pansuman malzemelerinin kesilmesinde kullanılır

11 Plastik ortu:

Yaralının altına sermek ya da şoktaki hastanın uzerine ortmek icin kullanılır

12 İlkyardım kitabı

Ceşitli ilkyardım uygulmalarının (Suni teneffus vb), ilkyardımla ilgili daha fazla bilginin oğrenilmesi ve de hasta veya yaralıya yardım icin kullanılır

13 Buz torbası

Yaralı veya da hastanınn eğer ateşi varsa ateşini duşurmek icin kullanılır Aynı zamanda vucudun herhangi zedelenen ya da bir yere carpılan bir bolgesinin şişliğini indirmek icin de kullanılır

Üst Alt