Son Konu

İlk Yardım Neden Önemli

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ilk Takviye Niçin Önemlidir
Birincil Yardımın önemi nedir

Birincil Destek Niçin Önemlidir

Bir kaza veya hayatı tehlikeye düşüren bir durumda, afiyet görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması veya kazazedenin durumunun kötüleşmesini önlemek için, ilaç kullanılmadan yapılan uygulamalara ilkyardım denir

Kaza, rahatsızlık, yangın, zelzele vb tehlikeli ve ani durumlarda hastaya belli tedavi öncesi, olay uygun uygulanan ilk ve ivedi işlem, sıhhi imdat

İşte Türk Dil Kurumu ilk takviye kelimesini böyle tanımlıyor Yaşam kurtarmaya ya da muhtemel tehlikeleri en aza indirgemeye karşın bu işlemin öneminin geniş kitleler kadar bilinmesi gerekiyor Bilhassa ülkemizde trafik kazaları ve doğal afetler gibi öngörülemeyen ani kazalar sıklıkla meydana geldiğinden birincil yardım eğitimi daha çok tartı kazanıyor

Ilk Önce, birincil takviye eğitimlerine daha geniş katılımlar sağlanması gerektiğinin en manâlı nokta olduğunu belirtelim Ülkemizde fazla az sayıda kişi, acil müdahale gerektiren durumlarda neler yapılabileceğini biliyor Çoğu birey gerek sürücü belgesi eğitimlerinde gerekse diğer eğitimlerde birincil yardım öğrenmiş olmasına rağmen, ülkemizde yaşanan kaza oranı sıklıklarını göz önünde bulundurduğumuzda, bilinçli ve kuralları iyi özümsemiş kişi sayısının yetersiz kaldığını görüyoruz
Birincil yardım konusunda uyarı edilmesi gereken öteki nokta ise, birincil takviye uygulamalarının bu konuda zorunlu eğitimi almış kişilerce yapılması gerektiği Müdahale edilen hastanın durumunu iyileştirmek için bilinçsiz uygulamalardan kuşkusuz sakınmak gerekiyor Huysuz takdirde, hasta iyileşmeden fazla, kötüleşme ile yüz yüze kalabiliyor Yapılabilecek en doğru hareket, hastaya birincil takviye alanında eğitimli bir bireyin gerekli ilk müdahaleyi gerçekleştirmesi ve arkasından ambulans ve sağlık personelinin gelişini ummak

İşte bu iki noktaya, ilk yardımın daha geniş kitleler göre öğrenilmesi ve birincil takviye yapan kişilerin bilinçsiz uygulamalardan kaçınması noktalarına uyulduğu takdirde birincil yardımın önemi daha iyi kavranabilecek Bu sayede birçok kişiye dürüst müdahaleler yapılıp ciddi kazaların önüne geçilebilecek Bu yüzden herkesi ilk takviye eğitimlerine ziyafet ediyoruz! *

Üst Alt