Son Konu

İnsan İle İlgili Ayetler

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İnsan Yaratılışı İle İlgili Ayetler
İnsan İle İlgili Kuran Ayetler
Kuranda Geçen İnsan İle İlgili Ayetler

Yaratan Rabbinin adıyla oku! (961)

O, insanı bir alekadan (embriyodan) yarattı(962)

RUM 27 Ayet
Keza yaratmayı ilkin yapan O'dur Sonradan onu çevirip tekrar yapacak olan da O'dur ancak, bu O'na fazla kolaydır Göklerde ve yerde en yüksek şan ve şeref O'nundur O çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir

HİCR 2642 Ayet
Andolsun fakat biz insanı kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattık

Cinleri de daha önce insan vücudunun gözeneklerinden geçebilen güçlü bir ateşten yarattık

Ey Peygamber! Rabbinin meleklere şöyle dediğini hatırla: Ben, kuru balçıktan, şekil verilmiş kokuşmuş çamurdan bir insan yaratacağım

Ben, onun yaratılışını tamamladığım ve ona ruhumdan üflediğim vakit, siz anında onun için secdeye kapanın

Bunun üstüne meleklerin hepsi toptan secde ettiler

Yalnız Iblis hariç O secde edenlerle beraber olmaktan çekinmişti

Allah buyurdu fakat: Ey Iblis! Ne oluyor sana da, secde edenlerle beraber olmuyorsun?

Iblis şöyle dedi: Kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattığın bir insana secde edemezdim

Allah şöyle buyurdu: Öyle ise oradan çık! Sen, bundan böyle kovulmuş birisin

Kıyamet gününe kadar lanet senin üzerindedir

Şeytan: Rabbim! Böylece ise insanların kabirlerinden kaldırılacakları güne (kıyamete) kadar bana mühlet verdedi

Allah buyurdu ama: Sen mühlet verilenlerdensin

Allah katında tanıdık vaktin gününe dek

Şeytan şöyle dedi: Rabbim! Beni saptırdığın için, mutlaka ben de yeryüzünde onlara günahları süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım!

Ancak içlerinden ihlaslı kulların müstesnâdır

Allah şöyle buyurdu: İşte bana ulaşan direkt olarak yol budur

Sana uyan azgınlardan diğer, kullarımın üzerinde hiçbir nüfuzun yoktur

ARAF 1127 Ayet
Sizi yarattık, sonra size biçim verdik, sonradan da meleklere: Âdem'e secde edindedik; hepsi secde ettiler, yalnız Şeytan, secde edenlerden olmadı

(Allah) buyurdu: Sana emrettiğim zaman, seni secde etmekten alıkoyan nedir?(Iblis): Ben, dedi, ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın

(Allah) buyurdu: Öyleyse oradan in, orada büyüklük taslamak senin haddin değildir Çık, çünkü sen aşağılıklardansın

(Iblis) dedi: (Bari) bana (insanların) bitmiş diriltilecekleri güne kadar vakit ver

(Allah) buyurdu: Haydi sen süre verilmişlerdensin

Öyleyse, dedi, beni azdırmana karşılık, and içerim fakat, ben de onlar(ı çarpıtmak) için senin doğru yolunun üzerine oturacağım

Daha Sonra (onların) önlerinden arkalarından, sağlarından sollarından onlara sokulacağım ve sen, çoklarını şükredenlerden, bulmayacaksın

(Allah) buyurdu: Haydi, sen, yerilmiş ve kovulmuş olarak oradan çık And olsun fakat,onlardan sana kim uyarsa, (bilin fakat) sizin hepinizden (derleyip) cehennemi dolduracağım

(Sonra Allah, Âdem'e hitab etti): Ey Âdem! Sen ve eşin cennette durun, dilediğiniz yerden yeyin; lakin şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz

Derken onların, kendilerinden gizli kalan çirkin yerlerini kendilerine uygulamak için onlara fısıldadı: Rabbiniz, diğer bir sebepten dolayı değil, sırf ikiniz de birer melek ya da ebedî kalıcılardan olursunuz diye sizi şu ağaçtan men ettidedi

Ve onlara: Şüphesiz ben size nasihat verenlerdenimdiye de yemin etti

Bu Nedenle onları aldatarak aşağıda sarkıttı (önceki mevkilerinden indirdi) Ağacı(n meyvesini) tadınca, çirkin yerleri kendilerine gözüktü ve cennet yapraklarını defalarca yamayıp üzerlerini örtmeğe başladılar Rableri onlara seslendi: Ben sizi o ağaçtan men etmedim mi ve iblis size anlaşılır biçimde düşmandır, demedim mi?

Dediler fakat: Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik, eğer bizi bağışlamaz ve bize rahmetinle muamele etmezsen belirli ziyana uğrayacaklardan oluruz!

(Allah) buyurdu: Birbirinize düşman olarak inin, sizin yeryüzünde bir süreye dek kalıp geçinmeniz gerekmektedir

Orada yaşayacaksınız, orada öleceksiniz ve tekrar oradan (dirilip) çıkarılacaksınız!dedi

Ey Âdemoğulları, size çirkin yerlerinizi örtecek giysi, süslenecek elbise indirdik Hayırlı olan, takva elbisesidir İşte bu(nlar), Allah'ın âyetlerindendir, olur ya düşünüp nasihat alırlar

Ey Âdemoğulları Iblis, belli başlı babanızı, çirkin yerlerini onlara göstermek için elbiselerini soyarak cennetten çıkardığı gibi, sizi de (şaşırtıp) bir belaya düşürmesin! Çünkü o ve kabilesi, sizin onları göremeyeceğiniz yerden sizi görürler Biz, şeytanları, inanmayanların dostu yaptık

ENAM 98 Ayet
Sizi bir tek samimiyetle yaratan O'dur Sonradan sizin için bir karar yeri, diğer taraftan itimat yeri vardır Biz âyetlerimizi, anlayan bir toplum için apaçık ifade ettik (698)

MÜMİNUN 12 Ayet
And olsun biz insanı, çamurdan, bir sülâleden (süzülüp çıkarılmış çamurdan) yarattık (2312)

MÜRSELAT 20,21,22,23 Ayet
Biz sizi âdi bir sudan yaratmadık mı?(7720)

Onu sağlam bir yerde oturttuk (7721)

Belli bir süreye kadar (7722)

Çağrıda Bulunmak ki biçimlendirmişiz Ne hoş biçimlendireniz biz(7723)

ZÜMER 6 Ayet
O, sizi bir nefisten yarattı Keza daha sonra onun eşini de ondan var etti Sizin için uysal hayvanlardan sekiz çift indirdi Sizi analarınızın karınlarında üç karanlık içinde yaratılıştan yaratılışa yaratıp duruyor İşte Rabbiniz Allah O'dur Mülk O'nundur, O'ndan başka tanrı yoktur O halde nasıl haktan çevrilirsiniz? (396)

İNSAN 2 Ayet
Açık Konuşmak Gerekirse biz insanı, imtihan etmek için girift bir nutfeden (erkek ve bayan sularından) yarattık da onu işitici, görücü yaptık (762)

NUR 45 Ayet
Allah, her hayvanı sudan yarattı İşte bunlardan kimi karnı üzerinde sürünür, kimi iki yağı üstünde yürür, kimi dört ayağı üzerinde yürür Allah dilediğini yapar; çünkü Allah her şeye kâdirdir(2445)

FURKAN 54 Ayet
O (hakir) sudan, bir insan yaratıp ona bir neseb bahşeden ve sıhriyet bağı ile akraba yapan O'dur Rabbinin her şeye gücü yeter (2554)

İSRA 49,50,51,52 Ayet
Bundan Başka onlar dediler ama: Biz, bir kemik yığını olduğumuz ve ufalanıp toz olduğumuz vakit mi, gerçekten biz mi, yeni bir yaratılışla diriltileceğiz? (1749)

De ki: İster taş olun, ister demir(1750)

İsterse gönlünüzde gelişen diğer bir yaratık olun, (Muhakkak öldürülecek ve diriltileceksiniz) Onlar: Bizi kim bitmiş diriltecek?diyecekler De ama: Sizi birincil kere yaratmış olan o kudret sahibiSana başlarını sallayarak: Ne zamandır budiyecekler De ama: Yakın olması gerekir! (1751)

(Allah) sizi çağıracağı gün, tam bir hürmetle onun emrine koşacaksınız ve zannedeceksiniz fakat, kabirlerinizde böylece az bir müddet kaldınız (1752)

RAHMAN 14,15 Ayet
Allah insanı, pişmiş bir çamura benzeşen bir balçıktan yarattı (5514)

Cinleri de hâlis ateşten yarattı (5515)

KAF 16,17 Ayet
Andolsun insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz Ve biz ona şah damarından daha yakınız (5016)

Onun sağında ve solunda yerleşik iki melek tutanak tutarken, (5017)

SAFFAT 11 Ayet
Hemen onlara sor: Yaradılışça kendileri mi daha çetin, yahut bizim yarattıklarımız mı?Fiilen biz onları cıvık bir çamurdan yarattık (3711) *

Üst Alt