Son Konu

İpek Ongun Bir Genç Kızın Gizli Defteri

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
bir genç kızın bakımlı defteri serisi
ipekli ongun kitap serisi

1 Bir genç kızın rahat defteri

Neden yazarız? Daha açık konuşmak gerekirse neden hatıra defteri tutarız? Yaşamımızın her döneminde, ama bilhassa ilk gençlik çağında, sorunlarımızı, mutlu mutsuz anılarımızı bizi yargılamadan dinleyen, paylaşan birilerine gereklilik duyarız Ve bu biri evet, bildiğiniz, anı defterimizdir On beş yaşındaki Serra tüm duygularını, düşüncelerini anı defteriyle paylaşıyor Annesiyle babası neden garip davranıyorlar? Yoksa yolunda gitmeyen bir şeyler mi var? Çeşme ’de tatil günlerinde tanıştığı yeni arkadaşları Serra ’nın yaşamında ne gibi değişikliklere neden olacaklar? Tüm bu sorunların cevaplarını Serra ’nın anı defterinde bulacaksınız

2 Arkadaşlar Aralarında

Eğer sevinçlerimizi içimizde hasret olmadan paylaşabiliyorsak, dertlerimizi el altından sevinmeden bölüşebiliyorsak, fena kişi olmayı göze alarak birbirimize doğruyu söyleyebiliyorsak, böylece birbirimizi yanlışlardan koruyabiliyorsak, samimi olarak saygının ince çizgisini çizebiliyorsak, birbirimizi yargılamadan olduğumuz gibi kabullenebiliyorsak, dünyalara değerinde bir dostluğa sahibiz demektir Aldığımız kadar verdiğimiz böylesi bir dostluk, çocukluktan ölüme değin insanoğlunun edinebileceği en büyük zenginlik, kişinin kendine verebileceği en büyük armağandır!

3 Kendi Ayakları Üstünde

Lise yılları sona ermekte…
Gelecekle ilgili içten kararlar edinmek lüzum
Hangi meslek? Hangi üniversite?
Kendi ayaklarının üstünde durabilmek için sorular sormak,
düşünmek gerek
Serra ile arkadaşları bu zorlama dönemi yeniden kah gülerek kah hüzünlenerek lakin her zaman birbirlerine omuz vererek sürdürüyorlar
Ya ilk gençlik aşkları?
Onlar ne olacak?

4 Adım Adım Hayata

Üniversiteye antre…
O ilk yılın telaşı…
Arkadaşla paylaşılan kendine ait bir konut…
Küçük özgürlükler…
Serra bu yeni ortamda kimlerle dost olacak?
Acaba onu neler bekliyor?
Ya aşk?

5 İşte Yaşam

Üniversitenin son yılında Serra ve arkadaşları günümüzün zorlama koşullarıyla baş etmeye çalışırken, onlara yine Doğanay Öğretmen sohbetleri yardımcı oluyor
Soru soran kişinin, düşünen insan; düşünen kişininse reel anlamda serbest insan olduğunu; hayatını ve kişiliğini sorgulayarak amacını ve kendine özgü hayat çizgisini oluşturup bir içgüç geliştirerek yaşamını manalı kılmanın önemini; kazanç geçer değerlerdense evrensel değerlere sıkıca sarılmanın tek çıkış yolu olduğunu tartışıyorlar Ve bütün bunların yanı sıra yaşamla ilgili çok manâlı bir ayrıntının farkına varıyorlar
Hayatla ilgili bilgiler tersinden öğreniliyor
Okulda önce çalışıp, öğrenip sonradan sınanıyor insan
Hayattaysa önce sınanıp sonradan buradan bir şeyler öğreniyor
Eğlenceli olaylarla, hissi ilişkilerin güzellikleri ve sorunları aralarında saklanmış bu hayat derslerini, Ipek Ongun ’un diğer kitaplarında olduğu gibi bir solukta okuyacaksınız

6 Şu Anda Düğün Zamanı

Bu gerçekten bir veda mektubu…
Serra ’ya veda etme zamanı geldi
İnanın, ben de sizler dek hüzünlüyüm
Dile basit, bütün on üç yıldır Serra ’yla birlikte yaşadık,
sorunları aştık, ağladık, güldük
Ama, bu süre de iyi işler de yaptık
Ve bunları sizlerle el ele başardık
Siz beni yönlendirdiniz, ben yazdım
Ve bu kitaplar yazılırken sadece siz yok, ben de çok şey öğrendim
Her yazarın bir çıkış noktası vardır
Benim oysa, ‘gence hizmet! ’
Bu, her şeyin önünde geliyor, benim için
Her şeyin bir zamanı var deriz ya her zaman…
Şimdi düğün zamanı!

7 Hayat Devam Ediyor

Hayatta ne çok yollar yürüyoruz
Okul yolları… Çocukluk yolları… Birincil gençliğin sancılı yolları… Üniversite yolları… Romantizmin acı tatlı yolları… Egzersiz yolları…
Dönüp baktığımda bir prizma görüyorum benzeri… Serra ’nın ne fazla yüzü var
Çocuk Serra… Okullu Serra… Üniversiteli Serra… Aşık Serra
Başka başka yollar, başka diğer hayatlar, diğer diğer kimlikler, görüşler, duruşlar…
Şimdiyse izaç yolunda…
Hayat devam ediyor! *

Üst Alt