Son Konu

İşletim Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Günümüzde işletim sistemleri artık yalnızca bilgisayar, cep telefonları, oyun konsolları ve web sunucularında değil; beyaz eşyalarda, arabalarda ve son dönemlerde kol saatlerinin bile içinde yüklü olabilmektedir İşletim istemleri değerlendirilirken geniş işlevsel özellikleri yok, kullanılan donanımı kesin bir maksat doğrultusunda programlayabilme özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır İşletim sistemleri bilgisayardaki yazılım kaynaklarını yürüten, tüm program ve verileri taşıyan, bilgisayar teçhizat kaynaklarını yöneten bir yazılımdır Microsoft Windows, DOS (birincil işletim sistemidir) Linux, Mac OS X, İOS ve Android yaygın olarak kullanılan işletim sistemlerine misal olarak verilebilir Bilgisayar Kasası Nedir? Nasıl Çalışır? Ne Meslek Fayda? Bir bilgisayarın açma tuşuna bastıktan sonra, başlangıç esnasında işletim sistemi kendini belleğe atarak hafızadan çalışmaya başlar Açıldıktan sonra ise ekran görüntüsü gelir ve içerisindeki tüm uygulamalar çalışmaya başlamaktadır İşletim sisteminin giriş – çıkış yönetimi, dosya yönetimi, hafıza yönetimi gibi birçok kayda değer görevi bulunmaktadır İşletim Sistemi Nedir? img İşletim Sistemi Nedir?src http:bilgilihocamcominternaldatasisletimsisteminedirnasilcalisirneiseyarar5c30d7b05a3bfalt İşletim Sistemi Nedir? 700 300İşletim sistemi bilgisayarda çalışan, bilgisayarı daha kolay kullanabilmemizi sağlayan, temel sistemleri ile dilekçe programlarını çalıştırmak ve bilgisayara yan yer alan donanımların aracısız idare ve denetiminden sorumlu yer alan bir sistem yazılımları bütünüdür İşletim sistemi, bilgisayar üretildikten daha sonra yüklenir ve istenildiği süre defalarca silinip yüklenebilir Bu yazılım bilgisayar açılır açılmaz devreye girer ve bu aşamadan sonra bilgisayarınızda yapacağınız tüm işlemleri bu işletim sistemi üzerinden yapmaya devam edersiniz Bilgisayarlar kimsesiz iken, sadece bilgi işlemek için ihtiyaç duyulan elektronik parçaları yani anakart, ses ve ekran kartı, harddisk, faks modem vbiçerisinde barındıran bir donanımdır Gerek duyulursa bunlara ilave olarak yazıcı ve tarayıcı gibi çevre birimleri de takılabilir Bilgisayarınız bu haliyle sadece bir ekipman olmaktan öte geçmeyeceği için bilgisayarı vereceğiniz farklı alanlara yönlendirilmiş komutlarla yönetip, veri antre çıkışı temin etmek ve içerideki verileri derin etki bırakmak için zorunlu olan tek şey yani bilgisayarı bilgisayar yapan şey işletim sistemidir Halen yaygın olarak kullanılmakta olan işletim sistemlerinden Windows işletim sisteminin özellikle konut ve ofislerde yer alan masaüstü bilgisayarlarda kullanıldığını, UNIX işletim sisteminin ise genelde spiker olarak akademik çevrelerce kullanıldığını görüyoruz Ağırlıklı olarak masaüstü bilgisayarlarda kullanılan Windows işletim sistemi ile ilgili yapılan dağıtılmış araştırmalar, Windows işletim sisteminin pazar payının %90 – 98 ’lerde olduğunu gösteriyor İşletim sistemleri kod yapısına tarafından açık ve kapalı kaynak kodları olarak iki kısma ayrılır Açık kaynak kodlu işletim sistemleri dıştan yapılabilecek her türlü müdahaleye açık halde olup her türlü geliştirmeye müsait bir yapısı bulunmaktadır Kapalı kaynak kodlu işletim sistemleri ise geliştirilemez ve müdahaleye kapalıdırlar İşletim Sistemi Çeşitleri Nelerdir? img İşletim Sistemi Çeşitleri Nelerdir?src http:bilgilihocamcominternaldatasisletimsisteminedirnasilcalisirneiseyarar5c30d7b0695abalt 700 300En çok tanıdık ve kullanılanı Windows almak üzere; Amiga, Pardus, Chromium, Linux, Unix, Mac OS ve Android olmak üzere farklı işletim sistemi çeşitleri bulunmaktadır İşletim sistemi sadece bilgisayarda yok çoğu elektronik cihazda yer almaktadır Acilen bu işletim sistemlerinin en önemlileri hakkında özetle veri verelim h3Windows İşletim Sistemih3 Microsoft şirketinin geliştirdiği işletim sistemidir Kişisel bilgisayarlarda, dünya genelinde en çok kullanılan işletim sistemidir başlangıçta 1985 yılında kullanıma sunulmuştur h3Amiga İşletim Sistemih3 Amiga, bireysel bilgisayarların işletim sistemidir AmigaOS ’un çekirdeği, sistemin Kicktsart olarak bilinen ROM kısmında yer almaktadır AmigaOS kurulduğu günden bu yanlamasına en fazla performans alınan, donanımlı ve elastik bir işletim sistemidir h3Pardus İşletim Sistemih3 TÜBİTAK kadar geliştirilen milli işletim sistemi olarak tanımlanan Pardus, 2003 yılında kullanıma sunulmuştur Çabuk kurulabilen ve kolay kullanılma özelliği ile çoğu kişinin masaüstünde seçim edilen işletim sistemidir h3Chromium İşletim Sistemih3 Google Chrome göre, Linux çekirdeği baz alınarak planlanmış bir işletim sistemidir Kendine has bir ara yüzü bulunan sistem epeyce elverişli ve güvenilirdir h3Android İşletim Sistemih3 Linux tabanlı olan bu işletim sistemi mobil cihaz ve telefonlar için geliştirilmiştir Açık kodlu olduğu için geliştirilmeye açık bir işletim sistemidir İşletim Sistemi Nasıl Çalışır? img İşletim Sistemi Nasıl Çalışır?src http:bilgilihocamcominternaldatasisletimsisteminedirnasilcalisirneiseyarar5c30d7b095c77alt İşletim Sistemi Nasıl Çalışır? 700 300Bilgisayarınızı çalıştırdığınız anda işletim sistemi kendini belleğe yükleyerek bilgisayarın hafızası üzerinde çalışmaya başlar Ekran görüntüsü geldiği andan itibaren de sisteminde bulunan uygulamaları teker teker açmaya başlar Uygulamaların açılması sona erdikten sonradan bilgisayarınız işlem yapmaya hazırdır Başlıca bilgisayarınızı kullanırken yalnızca o anda kullanmakta olduğunuz yazılımla ilgilenir ve size o yazılımı kullanmanıza imkân tanıyan ve onun çalışmasından sorumluluk sahibi olan asıl eleman olan işletim sistemini o kadar düşünmeyiz İşlemci Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Fayda? İşletim sisteminin bileşenleri, bir bilgisayarın çalışmasını temin etmek üzere her zaman birlikte bir ahenk içinde çalışırlar Bütün yazılımların, konusu ve işlevi ne olursa olsun, ister parasal konuları yönetsin ister donanımları yönetsin ve bu yönettiği donanımlar ister basit donanımlar olsun ister internet gibi komplex bağlantılar olsun, bütün bunları edebilmek için hepsinin işletim sistemine ihtiyacı vardır Diğer yazılımların tersine, işletim sistemi bir bilgisayarın donanımı gibidir neredeyse ve onu tanımlamamızı karşılayan en kayda değer unsurdur Mesela bilgisayarın özelliklerini sayarken hafızası, işlemcisi ve ekran kartının yanına işletim sisteminden de bahsederiz İşletim Sistemi Ne işe Yarar? img İşletim Sistemi Ne işe Yarar?src http:bilgilihocamcominternaldatasisletimsisteminedirnasilcalisirneiseyarar5c30d7b0a2e2ealt 700 300İşletim sistemleri, kullanım kodları çoğunlukla direkt donanımlar göre sürdürülmesine karşın, hafıza tahsis, girdiçıktı gibi donanımsal fonksiyonlar için gerekli olan dilekçe programları ile bilgisayar arasında arabuluculuk yapar Ayrıca bilgisayarın kütük sistemine de erişim sağlayarak aynı anda çalışan birden fazla program için tatmin edici sistem kaynağı parçalamak ve birbirleri ile çakışmadan çalışmalarını karşılamak da işletim sisteminin görevleri arasındadır sizlere bilgilihocamcom farkıyla sunulmuştur

Üst Alt