Son Konu

Kabir Ziyareti Nasıl Olur

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kabir Ziyareti
Kabir Ziyareti Nedir
Kabir Ziyareti Nasıl Olur

Olumu hatırlamak, oluden ibret almak ve ahireti duşunmek icin kabir ziyaret etmek sunnettir Kendisinin de aynı hallere duşeceğini hatırına getirir Kimseye kotuluk duşunmez İyi bir musluman olarak yaşamaya calışır Hanefide, perşembe, cuma ve cumartesi gunleri kabirleri ziyaret etmek sunnettir Şafiide, perşembe gunu ikindiden cumartesi gunu guneş doğuncaya kadar ziyaret etmek sunnettir

Ziyaret edenin, olu icin Kuranı kerim okuması, ona dua etmesi gerekir Bunların oluye faydası cok olur Kabristana girince, (Esselamu aleykum ya Ehledaril kavmilmuminin! İnna inşaallahu an karibin bikum lahikun) demek sunnettir

Hadisi şerifte buyuruldu ki:
(Bir muminin kabrini ziyaret ederken, Allahumme inni eselukebihurmeti Muhammed aleyhisselam en la tuazzibe

hazelmeyyit denirse, o olunun azabı kıyamete kadar kaldırılır) Etfalul muslimin

Yine hadisi şerifte buyuruldu ki:
(Anababanın kabrini, Cuma gunleri ziyaret eden kimsenin gunahları affolur, haklarını odemiş olur) Tirmizi

Evliyayı ziyaret icin uzak yere gitmek ve kabirlerini, bereketlenmek, yani istifade etmek niyetiyle ziyaret etmek mustehaptır Resulullahın mubarek kabrini ziyaret etmek, ibadetlerin en kıymetlilerindendir Hadisi şerifte buyuruldu ki:
(Kabrimi ziyaret edene şefaatim vacip olur) Taberani, Bezzar

Ziyaret ederken, kabir etrafında tavaf etmek, kabri opmek caiz değildir Hindiyyede, anababanın kabrini opmenin caiz olduğu bildiriliyor Anababadan daha kıymetli olan evliya veya peygamber turbesini opmek de caizdir Evliyadan, şefaat etmesi, Allahu tealanın vermesine vesile olması istenir (Kabirleri ziyaret eden kadınlara Allah lanet etsin) hadisi şerifi, ağlamayı yenilemek icin kabir ziyaret eden kadınları kasdetmekte olup, bu cahiliyet devri adetlerindendir (Kabirleri ziyaret etmenizi yasak etmiştim, bundan sonra ziyaret edin; zira size ahireti hatırlatır) hadisi şerifi, kadınların da kabir ziyaret edebileceğini gostermektedir Kadınların, kapalı olarak, fitneye sebep olmadan, ara sıra kabir ziyaretleri caizdir (Tahtavi)

Askerinin bildirdiği ve Munavinin (Kunuz) kitabında yazılı hadisi şerifte, (Yahya bin Zekeriyanın kabrini bilseydim, ziyaret ederdim) buyuruldu

Şeyhulİslam ibni Kemalpaşazade hazretleri (Bir işinizde şaşırırsanız olmuşlerden yardım isteyiniz) hadisi şerifini acıklarken diyor ki:

Ruhun bedene bağlanması, kuvvetli bir aşk ile olmuştur Olmek, ruhun bedenden ayrılması demektir Ruhun bedene olan sevgisi oldukten sonra da devam eder

Bir insan, kuvvetli, olgun ve tesiri cok olan bir zatın kabri yanında durup, o zatı duşunse, o zatın ruhunun, bedenine ve dolayısıyla, o toprağa bağlılığı olduğundan, bu iki ruh karşılaşır Gelen insanın ruhu, o zatın ruhundan istifade eder

İmamı Razi hazretleri buyuruyor ki:
Gelen insanın ruhu ile, kabirdeki zatın ruhu, birer ayna gibidir Birbirinin karşısına gelince herbirinin ışığı, otekinde akseder, yansır Bir zat, oldukten sonra, ruh aleminden ve rahmeti ilahiden ona gelmiş olan, ilimler, kuvvetli eserler, onun ruhundan, ziyarete gelen kişinin ruhuna gecer (Metalibi aliyye)

Peygamberlerin ruhları kabirlerinde her an bulunmaz, hep de ayrı kalmaz Kabirleri ile ilişkileri vardır Her muslumanın da ruhu ile kabri arasında, devamlı bir bağlılığı vardır Ziyaret edenleri tanır, selamlarına cevap verirler (El alam)

Kaynak:kanal7​

Üst Alt