Son Konu

Kadın olmak zordur

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kadın olmak zordur

Başlığı atarken bile zorlandım Hayatın kendisi zorken bir de kadın oldun mu daha da zorlaşan bir yaşam seni beklemektedir Cinsiyet ayırımı ne kadar da kendini hissettiriyor Kadınsın onu yapamazsın, kadınsın bunu yapamazsın Kadınsın gece dışarı cıkamazsın, ama kadınsın eşinden, babandan, sevgilinden hatta hic tanımadığın birinden şiddet gorebilirsin Ne kadar normal değil mi?

Kadınsın zayıfsın, ama kadınsın eve gelen 15 litrelik damacanayı sırtına alabilirsin, koltukların yerini değiştirebilirsin, evin erkeğinin beli ağrıyordur değil mi? Sanırsın erkek felc olmuş da koşede oturuyor Kadınsın fazla gulmemelisin, hafif zannederler, ama kadınsın cokta guzel ağlayabilirsin, hatta ağlamaktan gozlerin şişer, burnun akarda kimse demez ki bu kadar ağlamana değmez Kadınsın temiz olman gerekir, ama erkek oylemi, gobeğini kaşır, dişlerini fırcalamaz, coraplarını değiştirmez bunların hepsi normal hatta ovunulecek bir şeymiş gibi birde guzel ovunulur Toplum her şeyi ne de guzel ayrıştırmıştır Hepimiz de kabul etmişizdir Etmezsek ne olacak ki sonunda dayak yeme korkusu vardır değil mi? Acaba karşı gelsem, isyan etsem diye her gun aklından geciren kadın, ya beni boşarsa korkusuyla her şeyi sineye cekmeye başlıyor Boşasın ne olacak demeyin, ya calışmıyorsa kadın ne yapsın, ya cocukları varsa, ya ailesi sahip cıkmıyorsa, ya tek başına yaşamaktan korkuyorsa Cocuk yaşta korkutmadılar mı kadınları Kapı arkasından biri cıkar, kotu amcalar kacırır, erkeklere guvenme, duşersen sakat kalırsın seni kimse almaz evde kalırsın, daha saymakla bitmez Bence butun kadınların cocukluğuna inip, nasıl bir şiddete maruz kaldılar araştırılmalı Erkek cocuklarına sen erkeksin yaparsın, sen erkeksin korkamazsın, sen erkeksin vur gitsin diyen bir ailede aynı cesareti neden kız cocuklarına vermediler ki

Tamam, erkek cocukları da cok sağlıklı yetişmemiş onu da kabul etmek lazım Sağlıklı olmadıkları yaşadığımız hayatı kadınlara zindan eden erkekleri gordukce, duydukca, okudukca daha iyi anlayabiliyoruz Aileler belki erkek cocuklarını daha guzel yetiştirseydiler, belki bugun kadın olmak zordur başlığını atmak zorunda kalmayacaktım Kadınlara kıymayın efendiler diyen kimdi hatırlamıyorum Ama bu sozun billboardlara da surekli yazması gerekiyor Onlar kadın, onlar anne, onlar eş, onlar arkadaş, onlar sevgili, onlar dağınık duzenin toparlayıcıları Kadın olmak zor olmasaydı, şimdiki toplumun duzeni de cok farklı olurdu Bırakın kadınları hayatlarını istedikleri gibi yaşasınlar Onlar mutlu oldukları zaman her tarafta inanın cicekler acacaktır

Üst Alt