Son Konu

Kadir gecesinde neler yapılır

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kadir gecesinde ne yapılır
Kadir gecesinde yapılacak ibadetler
Kadir Gecesinde Yapılacaklar

Kadir gecesinde neler yapılır
imageskadirgecesindeneleryapilir5ad2f243582f2
Kur'anı Kerim'de Kadir suresinde bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi'nde tum dunyada eller dua icin kalkacar, gozyaşları af ve mağfiret icin akar

Kadir gecesinde Kur'an'a cok yer ayırmalıdır Bol bol Kur'an okumalı ve dinlemeli

Kadir gecesini, namaz kılarak, Kur'anı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfar ederek ve dua yaparak değerlendirmeli

Uzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan once hic değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir Kazası yoksa nafile kılar

Sufyanı Sevri: Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir Kur'an okuyup sonra dua etmek daha guzeldir(Tecridi Sarih Tercemesi, VI, 313) demiştir

Aişe demiştir ki; HzMuhammed'e:

Ey Allah'ın RasUlu! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?diye sordum RasUlullah (sas):

Allahumme inneke afuvvun tuhıbbu'lafve fa'fu anni: Allah'ım sen cok affedicisin, affi seversin, beni affetdiye dua et, buyurdu (Tecridi Sarih Tercemesi, VI, 314)

Kuranı Kerimde Cenabı Hak, bu mubarek gecenin kıymet ve faziletini şoyle beyan buyurmaktadır:

“Biz onu (Kuranı) Kadir gecesinde indirdik Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş icin iner dururlar O gece, esenlik doludur Ta fecrin doğuşuna kadar (Kadir Suresi )

Resuli Ekrem (sav) Efendimiz buyuruyor:

“Kim Kadir Gecesinde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle gecirirse, gecmiş gunahları bağışlanır

“Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan nasibini almıştır

Muminlerin annesi HzAişe (ra) şoyle diyor :

Dedim ki: Ya Rasulallah, Kadir Gecesini bilirsem onda ne şekilde dua edeyim? Şoyle buyurdu:

Allahumme inneke afuvvun kerimun tuhibbul afve fafu anni
(Allahım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle)

Bu mubarek gecede dua sunnettir O icabet vakitlerinden birisidir Sufyanı Sevri demiştir ki, o gece dua etmek, namaz kılmaktan daha sevaptır Kuran okuyup da dua ederse guzel olur

İbnu Hacer Heytemi TuhfetulMuhtacda der ki:

“Kadir gecesini gorene, saklaması sunnettir Onun kemaliyle faziletine ancak Allah Tealanın bildirdiği kimseler nail olur

Bu gece 4 rekat Kadir Gecesi namazı kılınır:

1′inci rekatte: 1 Fatihai şerife, 3 “İnna enzelnahu fi leyletilkadr“
2′nci rekatte: 1 Fatihai şerife, 3 İhlası şerif,
3′uncu rekatte: 1 Fatihai şerife, 3 “İnna enzelnahu fi leyletilkadr“
4′uncu rekatte: 1 Fatihai şerife, 3 İhlası şerif,
okunur

Namazdan sonra:

1 defa:

“Allahu ekber Allahu ekber La ilahe illallahu vallahu ekber Allahu ekber Ve lillahilhamd

100 “Elem neşrah leke sadrak
100 “İnna enzelnahu fi leyletilkadr

100 defa da ResUlullah (sav) Efendimizin Hazreti Aişe (ra) Validemize oğrettiği şu dua okunup, sonra dua yapılır:

“Allahumme inneke afuvvun kerimun tuhibbulafve fafu anni (Allahım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle)

Mumkunse kandil gecesi olması hasebiyle bir de TESBİH NAMAZI kılmalıdır
Alıntı

Üst Alt