Son Konu

Kat Kat Pratik Baklava

Welcome! You have been invited by drysfer to join our community. Please click here to register.

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kat Kat Pratik Baklava Tarifi İçin Malzemeler Hamuru için;

*3 yumurta
*1 su bardağı süt
*1 su bardağı sıvı yağ
*1 paket kabartma tozu
*1 yemek kaşığı üzüm sirkesi
*5, 5 6 su bardağı un

İçi için;

*Ceviz

Şerbeti için;

*5 su bardağı şeker
*6 su bardağı su
*Limon suyu

Üzeri için;

*300 gr tereyağı (Önceden eritilip, tortularından süzülmüş)

Kat Kat Pratik Baklava Tarifi Yapılışı Selamlar
Annemin baklava tarifini paylaşmak istiyorum sizinle Annem yıllarca büyük büyük tepsilere, bir oturuşta dört beş tepsi yapardı Tabii tek tek açarak Belki gün geçtikçe ben de yapabilirim öylesini Ben pratik olanı yapacağım Bir tepsiye göre uyarladım tarifi Evet artık tarife geçelim
Öncelikle şerbet malzemeleri ocağa alınır ve kaynayana kadar karıştırılır 20 dakika kaynatılır Kapatmadan 5 dakika önce limon suyu eklenir Şerbet soğumaya bırakılır
Hamur malzemeleri karıştırılır Un kontrollü bir şekilde eklenir Kulak memesi kıvamında olacak Hamur 30 eşit parçaya ayrılır Nişasta ile tabak büyüklüğünde açılıp, aralarına nişasta ekleyerek 10 kat oluncaya kadar bu işlem yapılır Üç tane 10’lu katımız olacak Sonra merdane yardımıyla tepsi boyutunda açılır Böylece üç tane yufkamız olacak İlk yufkayı tepsiye yerleştirelim üzerine ceviz koyalım 2 yufkayı da üzerine yerleştirelim Kalan cevizi koyup diğer yufkayı üzerine kapatalım Baklavamızı istediğimiz şekilde keselim Üzerine eritilmiş tereyağını gezdirelim ve önceden ısıtılmış 180° fırında üzeri kızarana kadar pişirelim Baklavayı fırından aldığımızda ilk sıcaklığının çıkmasını bekleyip soğuk şerbeti ilave edelim Baklava birkaç saat dinlendikten sonra hazır Sitede yeni yeni paylaşım yaptığım için bazı eksiklerim var Yapım aşamalarını zamanla ekleyeceğim Afiyet olsun Hayırlı günler

Üst Alt