Son Konu

Keki Sodalı Çikolata Dolgulu Kek

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
keki-sodali-cikolata-dolgulu-kek.jpg

Keki Sodalı Çikolata Dolgulu Kek Tanımı İçin Materyaller

• 3 adet yumurta
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 1 şişe sade soda
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 2,5 su bardağı un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
Kekin içine
  • 1 çay bardağına yakın rondoda çektiğim cevizi ekledim. En son üzerine de fırına vermeden önce damla çikolatası serptim
Keki ıslatmak için
  • 1 çay bardağı süt
Üzeri için
  • 1 paket hazır çikolata sos kullandım (Sosu üzerinde yazan şekilde hazırladım)

Keki Sodalı Çikolata Dolgulu Kek Tanımı Yapılışı

1. Kek için yumurta ve şekeri kar üzere olana kadar en az 4-5 dakika çırptım.
  2. Sıvıyağ ve sodayı da ekleyip çırpma işlemine devam ettim.
  3. Soda kekin daha uzun süre taze kalmasını sağlıyor. Ve daha yumuşak bir kek elde etmemize yardımcı oluyor.
  4. Unu kontrollü bir şekilde ekleyelim. Markadan markaya unun yoğunluğu değişebiliyor. 2 bardak undan sonra kabartma tozu ve vanilyalı da ekleyip kalan unu da ekledim.
  5. En son cevizini ekledim. Ben ceviz kullanmayı tercih ettim. Dileyenler başka şeyler de ekleyebilir yahut sade olarak da bırakabilir.
  6. Ben kalıbı un ve sıvı yağ ile güzelce yağlayıp unladım. Ve kek harcını kalıba döktüm. Kalıba döktükten sonra üzerine damla çikolatası serptim.
  7. Evvelce ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 40-45 dakika pişirdim.
  8. İlk yarım saat fırını hiç açmadım. Yarım saat sonra kürdan yardımıyla ortada bir denetim ettim.
  9. Fırından çıkardıktan sonra her tarafını kürdanla deldim. 1 çay bardağı süt ile kekin her tarafını ıslattım.
  10. Islattıktan sonra birinci sıcaklığı gitmiş çikolata sosunu üzerine döküp güzelce soğuduktan sonra 1 gece dolapta beklettim.
  11. Üzerinin süslenmesi size kalmış. İçinde ceviz olduğu için başka şeylerle karıştırmak istemediğimden yalnızca file bademle ortasını süsledim. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun ☺️

Üst Alt