Son Konu

Konuşan Ağac Hikayesi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Konuşan Ağac Hikayesi nedir
Konuşan Ağac masalı
Konuşan Ağac Hikaye

Konuşan Ağac Hikayesi

Cok ama cok eskiden guzel bir yaz gunu kadı efendinin kapısı vuruldu Gelenler iki kişiydiler Hallerinde telaş ve heyecan vardı Yaşlıca olanı soze başladı
“ Ey kadı efendi ey adalet dağıtmakla gorevlendirilmiş hakim! Lutfen beni dinleyiniz Bir yıl kadar once Hacca gitmeye niyetlendim Yol hazırlıklarına başladım Değeri yuksek kıymetli bir yuzuğum vardı Yolda kaybolmasın diye getirip bu arkadaşa verdim Cunku hem kapı komşumuzdu hem de ona cok guveniyordum “Al dedim bu yuzuk sende emanet olarak kalsın Donersem alırım Sozu fazla uzatmaya gerek gormuyorum efendim
Uc gun once memleketime dondum Yuzuğumu istediğimde “Ne yuzuğu ben senden hicbir şey almadım diye inkar etti “Şahidin yok senedin yok… diyor Boyle muslumanlık olur mu kadı efendi
yalan yere yemin etmek emanete hıyanetlikte bulunmak munafıklık değilse nedir?
Kadı efendi yaşlı adamın sozlerini dikkatle dinledikten sonra genc olana dondu:
“ Peki dedi sen ne diyorsun bu iddiaya? Yuzuğu aldın mı gercekten? Genc adam şaşırmış gibi gozukerek:
Ne diyeyim kadı efendi dedi Yalan soyluyor Maksadı sizi aldatmak Ben yuzuk filan almadım İftiranın boylesi de gorulmuş değil Tek delili yok Tek şahidi yok!
Kadı efendi bir sure duşundukten sonra yaşlı
adama dondu Zavallı neredeyse ağlayacak gibiydi
Beni dinle dedi Senin yuzuk havaya gitti galiba Şahidin ve delilin yok Soyle bakalım yuzuğu nerede verdin? Yaşlı adam: Guneşli bir gundu diye şoze başladı Yolun kenarında bir ağac vardı Cevremizde de kimseler yoktu Orada vermiştim Ne bileyim boyle inkar edeceğini Yaa diye mırıldandı kadı Oyleyse git ve o ağactan bana bir dal getir Kimbilir belki Allah o dalları konuşturur da kimin haklı kimin haksız olduğu ortaya cıkar Sen gidip gelene kadar bu adam da yanımda beklesin…
Yaşlı adam emri yerine getirmek icin hemen
cıktı Ne var ki aradan cok uzun bir zaman gectiği halde donmedi Kadı efendi de genc adam da beklemekten sıkıldılar Sonunda kadı:
Nerede bu adam diye mırıldandıGideli iki saat oldu ama hala donmedi? Genc adam tedbirsiz davranıp soze karıştı:
“ Kanat taksa bile hemen donemez efendim dedi Cunku o ağac epeyce uzakta… Kadı bunları duyunca ofkeyle ayağa fırlayıp bağırdı:
İşte dedi yalan soylediğin ve yuzuğu al
dığın ortaya cıktı Kurduğun tuzaklar boşa gitti
Eğer yuzuğu almamış olsaydın o ağacın ne kadar uzakta olduğunu da bilmezdin Gordun değil mi ağaclar nasıl konuşuyormuş… Hic duymadın mı sen yalancının mumu yatsıya kadar yanar Hemen yuzuğu getirip teslim et…

Üst Alt