Son Konu

Kurutulmuş Domates Yapımı

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kurutulmuş Domates Yapımı Tarifi İçin Malzemeler

*Dilediğiniz dek oval domates
*Tuz

Kurutulmuş Domates Yapımı Tarifi Yapılışı Kışın sera domatesi yerine kahvaltılarda ve salatalarda kurumuş domates kullanabiliriz Bu sene ben de ilk defa yaptım ve sonuçtan çok memnun kaldım Ilk Olarak belirmeliyim ama sebze kurutabilmeniz için yaşadığınız yer kuru hava ve rüzgarlı olmalı Kurutmak için ağustos eylül en ideal aylar Ama İstanbul, Bursa gibi nemi yüksek bir şehirdeyseniz bunu yapmanız zor olacaktır Bu şehirlerde gece yoğun nem oluyor Gündüz kuruyan domatesler gece tekrar ıslanacaktır Katı maddesi pozitif suyu nispeten az olan oval salçalık domates en uygunu Domatesler yıkanır Ortadan boylamasına kesilir Temiz bir bez üzerine birbirine değmeyecek şekilde dizilir Üzeri tuzlanır Ve güneşte kurumaya bırakılır Ben kullanmadığım bir çamaşır askısının iki alt kanadını kapatıp bezi üstüne serdim ve domatesleri üstüne dizdim Böyle olmasının avantajı başıboşluk olduğu için alttan da kurumanın olması Ayrıca de çeşitli hayvan ve böceklerden uzakta tutmak 34 gün daha sonra kuruyanlar zıt çevrilir Her gün denetim edilerek altlı üstlü kuruyana dek güneşte tutulur Büyüklüğüne tarafından 712 gün arası bütün domatesler kuruyacaktır Ben kuruyanların yerine yenilerini alıp takviye ettim ve toplamda 14 kg domates kuruttum Kurutulmuş domatesleri bir gece önceden ıslatıp, salatalarda kullanabilirsiniz Veya bol zeytinyağ ile kahvaltıya çıkarabilirsiniz sonradan onların da tariflerini paylaşmak üzere

Üst Alt