Son Konu

Mescid inşa etmenin fazileti

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
5468 Hz Osman radıyallahu anh anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:

Kim: Allah'ın rızasını talep ederek bir rnescid inşa ederse, Allah ona cennette bir ev inşa eder

Bir diğer rivayette: Allah, onun icin, cennette bir mislini inşa ederbuyrulmuştur

Buhari, Salat 65; Muslim, Mesacid 25, (533); Tirmizi, Salat 237, (318)

5469 Hz Enes radıyallahu anh anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:

Ummetimin ucreti bana arzedilip gosterildi Oyle ki mescidden cıkarılıp atılan bir cercopun sevabını bile gordum Ummetimin gunahı da bana arzedi(lip gosteril)di Kişiye Kur'an'dan kendine gelen sure veya ayeti unutmasından daha buyuk bir gunah gormedim

Ebu Davud, Salat 16, (461); Tirmizi, Fezailu'lKur'an 19, (2917)

MESCÎDLERİN İNŞA EDİLMESİ

5470 Hz Enes radıyallahu anh anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu

vesselam Medine'ye geldiği zaman, Medine'nin yuksek kısmında, kendilerine Beni Amr İbni Avf denen bir kabileye indi Onların yanında ondort gece kaldı Sonra Beni Neccar'a haber gonderdi Onlar kılınclarını kuşanmış olarak geldiler Ben (şu anda) ResUlullah aleyhissalatu vesselam'ı devesi uzerinde; Ebu Bekir de terkisinde, Beni Neccar'ın ileri gelenleri etraflarını sarmış olarak gorur gibiyim Aleyhissalatu vesselam, (yukunu) Ebu EyyUb elEnsari'nin evinin avlusuna indirdi

Ey Beni Neccar! buyurdular, şu bahcenin iyatında pazarlık edelim!buyurdu Onlar:

Hayır! dediler Vallahi biz senden onun bedelini istemiyoruz, Allah'tan istiyoruz !

Bu arsada hurma ağacları, muşriklere ait kabirler ve bazı yıkıntılar vardı ResUlullah aleyhissalatu vesselam hurma ağaclarının kesilmesini, muşrik kabirlerinin kaldırılmasını, harabelerin de duzlenip arazinin tesviyesini emretti Hurma kutukleri mescidin kıble tarafına (direkler halinde) dizildiler, kapının iki yanı taşla oruldu

(Bu işaat devam ederken muslumanlar) şu beyti terennum ediyorlardı, ResUlullah da onlara katılıyordu:

Ey Rabbimiz, ahiret hayrından başka hayır yok!

Oyleyse muhacir ve ensara yardım et!

Buhari, Salat 48, Fezailu'lMedine 1, Buyu' 41, Vesaya 27, 30, 34, Menakıbu'lEnsar 46; Muslim, Mesacid 9, (524); Ebu Davud, Salat 12, (453, 454); Nesai, Mesacid 12, (2, 39)

5471 Abdullah İbnu Omer radıyallahu anhuma anlatıyor: Mescid, ResUlullah aleyhissalatu vesselam zamanında kerpicten yapılmıştı Tavanı hurma dallarıyla ortulmuştu Direklerini hurma kutukleri teşkil ediyordu Hz Ebu Bekr radıyallahu anh buna (gerek tezyin ve gerekse tevsi yonuyle) hic bir ilave getirmedi Hz Omer radıyallahu anh, (enini boyunu) artırarak mescidi, ResUlullah devrindeki tarz uzere (kerpic ve hurma dallarıyla) yeniden inşa etti Onu esaslı şekilde Hz Osman radıyallahu anh (hem tezyin hem tevsi yonleriyle) değiştirdi ve pek cok ilavelerde bulundu Duvarlarını nakışlı taşlarla ve kirecle inşa etti Direklerini de nakışlanmış taşlardan yaptı Tavanını da (pek kıymetli olan) sac ağacından yaptı

Buhari, Salat 62; Ebu Davud, Salat 12, (451)

5472 Amr İbnu Abese radıyallahu anh anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:

Kim icerisinde Allah(ın adı) zikredilsin diye bir mescid bina ederse, Allah da cennette bir ev bina eder

Nesai, Mesacid 1, (2, 31)

5473 Ebu'lVelid anlatıyor: İbnu Omer radıyallahu anhuma'ya Mescid(i Nebevi)deki cakıldan sordum Dedi ki:

Bir gece yağmura yakalanmıştık Yerler hep ıslandı Kişi giysisinin icinde cakıl taşı taşıdı ve onu altına yaydı ResUlullah aleyhissalatu vesselam namazı tamamlayınca: Bu (yaptığınız) ne iyi!buyurdular

Ebu Davud, Salat 15, (458)

5474 Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:

(Mesciddeki) cakıllar, kendilerini dışarı cıkaran kimsenin tekrar mescide koyması icin Allah'a talebde bulunur

Ebu Davud, Salat 15, (459)

5475 Seleme İbnu'lEkva' radıyallahu anh anlatıyor: Minberle duvar arasında bir koyun gececek kadar aralık vardı

Buhari, Salat 91, 95; Muslim, Salat 263, (509); Ebu Davud, Salat 222, (1082)

MESCİDLERE MUTEALLİK AHKAM

5476 Hz Enes radıyallahu anh anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam mescidin kıble (duvarında) balgam gordu Bu onun ağrına gitti, kalkıp eliyle kazıdı ve: Sizden biri namaza kalkınca, Rabbine hususi hitapta bulunur veya Rabbi(nin kıblesi) kendisi ile kıblesinin arasındadır Oyleyse hic biriniz kıble cihetine tukurmesin (İlla tukurecekse bari) soluna veya ayağının altına tukursun!buyurdular Sonra, (gostermek icin) ridasının bir kenarını alıp icine tukurerek elbisesinin kenarını ust uste katladı, sonra da: Veya şoyle yapsın!buyurdu (ve tukruğu katlar arasında ovdu)

Buhari, Salat 33, 35, 36, 39, Mevakitu'sSalat 8, elAmel fi'sSalat 12; Muslim, Mesacid 54, (551); Nesai, Taharet 193, (1, 163), Mesacid 35, (2, 52, 53)

5477 Yine Enes radıyallahu anh anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:

Mescidde tukruk hatadır, onun kefareti, defnedilmesidir

Buhari, Salat 37; Muslim, Mesacid 55, (552); Ebu Davud, Salat 22, (474, 475, 476); Tirmizi, Salat 401, (572); Nesai, Mesacid 30, (2, 50, 51)

5478 İbnu Omer radıyallahu anhuma, ResUlullah aleyhissalatu vesselam'ın: Birinizin hanımı mescide gitmek icin izin talep ederse ona mani olmasın (izin versin)dediğini haber vermişti Bilal İbnu Abdillah:

Allah'a yemin olsun, biz onlara mani olacağız!dedi Bunun uzerine Abdullah radıyallahu anh, ona yaklaşıp oyle hakaretamiz soz sarfetti ki, boylesini hic işitmedim Sonra şunu ekledi:

Ben sana ResUlullah aleyhissalatu vesselam'dan haber veriyorum; sen ise durmuş, Vallahi mani olacağızdiyorsun!

Buhari, Cum'a 12, Ezan 162, 166, Nikah 116; Muslim, Salat 134, (442); Muvatta, Kıble 12, (1, 197); Ebu Davud, Salat 53, (566, 567, 568); Tirmizi, Salat 400, (570)

5479 İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:

Kadının odasındaki namazı holundeki namazından ustundur Mahda'ındaki namazı ise odasındaki namazından ustundur

Ebu Davud, Salat 54, (570)

5480 Nafi, İbnu Omer radıyallahu anhuma'dan anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam: Bu kapıyı kadınlara ayırsakbuyurmuştu Nafi der ki: İbnu Omer radıyallahu anhuma, olunceye kadar o kapıdan hic girmedi

Ebu Davud, Salat 54, (571)

5481 Hz Bureyde radıyallahu anh anlatıyor: Bir adam mescidde yitiğini ilan etti ve: Kim kızıl deveyi gordu?dedi Bunu işiten Aleyhissalatu vesselam: Bulamaz ol! Mescidler neye yarayacaksa onun icin inşa edilmiştir, (gayesinden başka maksadla kullanılamaz)!buyurdular

Muslim, Mesacid 80, (569)

5482 Amr İbnu Şu'ayb an ebihi an ceddihi radıyallahu anh anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam mescidde alışveriş yapmayı, yitik ilan edilmesini, şiir okunmasını yasakladı Keza cuma gunu namazdan once (ilim, vaaz) halkası teşkil edilmesini de yasakladı

Ebu Davud, Salat 220, (1079); Tirmizi, Salat 240, (322); Nesai, Mesacid 22, 23, (2, 47, 48)

Üst Alt