Son Konu

Mevlana Hasan-I Berki Kimdir, Kısaca

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Mevlana HasanI Berki Hayatı Hakkında Bilgi

Mevlana HasanI Berki Biyografisi

Buyuk evliyadan Tefsir, hadis, fıkıh gibi zahiri ilimlerde alim idi Tasavvuf yolunda yetişip evliyalık derecelerinde yukselmek icin, Şeyh Ahmedi Berkinin talebesi oldu Onun hizmetinde, yuksek makamlara, ilahi marifetlere kavuştu Hocasının işareti ile Serhende giderek, İmamı Rabbani hazretlerinin hizmetine girdi Onun talebesi olmakla şereflendi sohbetleriyle yuksek hallere ve makamlara erişti Sonra vatanına donerek eski hocası Ahmedi Berkinin sohbetlerine devam etti Onyedinci asrın sonlarında Osmanpurda vefat etti

İmamı Rabbani hazretleri, Ahmedi Berkiye yazdığı mektupta; “Şeyh Hasan, sizin devlet erkanınızdandır İşlerinizde sizin yardımcınızdır Eğer siz bir sefere cıkacak olursanız, vekiliniz odur Ona iltifat ve teveccuhu eksik etmeyiniz Cok gayret ediniz ki, zarUri din ilimlerini bitirsin Hindistana gelişi, onun icin de sizin icin de buyuk nimet oldu Allahu teala bize ve size istikamet versin buyurdular

Bundan kısa bir zaman sonra, Ahmed Berki ahırete intikal etti Hazreti İmama haber gelince, Ahmedi Berkinin eshabına şu mektubu yazdılar: “Ahmedi Berkinin gosterdiği yolda yuruyunuz Zikir ve murakabe ile meşgUl olun ki, bir isteksizlik ve gevşeklik hasıl olmasın Talebeleri toplanıp, birbirlerinde fani olsunlar ki, sohbetin eseri gorulsun Bu fakir bundan once; “Eğer Mevlana bir sefere cıkarsa, kendi yerine Şeyh Hasanı bırakması uygun olur diye yazmıştım Herhalde bu seferi kast etmişiz Şimdi de tekrar tekrar duşunuyorum Bu işi yapacak ancak Şeyh Hasanı buluyorum Bazı arkadaşlara bu sozumuz ağır gelmesin Bizim ve onların istemesiyle olmuyor Ona uymanız lazımdır Şeyh Hasanın yolu, Mevlananın yoluna cok yakındır Mevlananın son defa bizden aldığı nisbette Şeyh Hasanın da ortaklığı vardır Diğer arkadaşlar, her ne kadar keşf ve muşahede sahibi olsalar da, bu nisbetten nasibleri azdır

Hepsi emre uyarak, Mevlana Hasanı Berkinin sohbetine dahil oldular Hasanı Berki, bu makamda, ilim ve feyz vermekle meşgUl oldu İmamı Rabbaninin ve kendi ustadının adetlerine ve usUllerine bağlı kaldı Murakabe, mucahede ve bidatlerin kaldırılması ile uğraşıp, daha yuksek derecelere ve ulvi makamlara kavuştu

Hasanı Berki anlattı: “Bu fakire iki acık hadise gosterildi Biri şudur: Hazreti İmam bizi talebeliğe kabUl edip buyurdu ki: “Hem yardım ediyoruz, hem de hakiki imana kavuşmanıza vesile olmaya calışıyoruz İkinci hadise de şudur: Hazreti İmam bana; “Bizden ne istersin? diye sordular Bu fakir de; “Her şeyi veriniz dedim Bunun uzerine İmamı Rabbani hazretleri; “Oyleyse gel deyip elimi tuttular O anda bambaşka bir hale girdim

Hasanı Berki, vefatına yakın dedi ki: “Bana mujde verildi ki, senin taleben olan, magfiret olunmuştur Daha cok istedim İlham oldu ki, sana muhabbeti olan magfiret olunmuştur Daha coğunu istedim Emr olundu ki, tevaturle her kim sana kıyamete kadar muhabbet ederse magfiret olunmuştur

Ashabına olan vasiyet ve nasihatlerinde buyurdu ki: “Butun yeryuzunu araştırdım Dunyada hazreti İmamın iki buyuk oğulları, yani Hace Muhammed Said ve Hace Muhamed MasUm gibisini bulamadım Sizden kim Hakkı taleb ederse, onların huzUruna koşsun, onlara hizmeti, saadet ve kurtuluş bilsin!

Üst Alt