Son Konu

Modem Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

tekin

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Evimiz, pandemi ile gelen tedbirler ile bizler için ofis, okul, market, restorant, kafe, sinema salonu ve daha pek çok yer halini aldı. Bu durumda sinema izlemek, derse ya da toplantılara katılmak, arkadaşlarımız ve ailemizle irtibat kurabilmek için internete olan muhtaçlığımız hasebiyle internet kullanımımız da arttı. İnternet hayatımızın kıymetli bir parçası ve 7’den 77’ye herkesin kullandığı bir bağlantı ağı haline geldi.

Eğer birinci sefer modem aldıysanız yahut evvelki modeminizi değiştiriyor ve yeni bir modem alıyorsanız ziyadesiyle karışık bir şifre ile karşılaşmış olacaksınız ki bu şifreyi kaybedebilirsiniz ya da interneti bağlamak istediğiniz her yeni aygıt için verilen karışık şifre ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Lakin bu şifreyi değiştirmek mümkün. Gelin modem şifre değiştirme süreci nasıl yapılır adım adım inceleyelim.

a93158725e6aaa7470736ccc2d7de0d1a6251f09.jpeg

Modem şifre değiştirme nasıl yapılır?

Adım #1: Modemin web sitesine girebilmeniz için WİFİ ilişkisinin açık olduğundan emin olun

Adım #2: Bir aygıt üzerinden rastgele bir web tarayıcısını açın

Adım #3: Tarayıcıya modeminizde bulunan IP adresini yazın

Adım #4: Karşınıza çıkan sayfaya modeminizde kullanıcı ismi ve şifrenizi yazın

Adım #5: Sayfaya giriş yaptıktan sonra kablosuz ayarlarına tıklayın

Adım #6: Kablosuz ayarlara giriş yaptıktan sonra temel ayarlara tıklayın

Adım #7: Karşınıza çıkan sayfadaki SSID Şifre kısmından modem şifrenizi değiştirebilirsiniz

Adım #8: Şifrenizi değiştirdikten sonra oluşturduğunuz yeni şifreyi kesinlikle kaydedin

Adım #9: Şifresini değiştirdiğiniz Wi-Fi ağına yeni şifreniz ile tekrar bağlanın

Adım #1: Modemin web sitesine girebilmeniz için WİFİ temasının açık olduğundan emin olun

4473b782bec27bff2feb5c08a86e153b710399fd.jpeg

Şifre değiştirme sürecinin yarıda kesilmemesi için bu süreci yaparken internet ilişkisinin kesilmemesi yahut modemin kapanmaması ufak ancak değerli bir nokta. Bu nedenle şifre değiştirme sürecini yaparken cihazınızın (telefon, tablet, bilgisayar) Wi-Fi ilişkisini denetim edin ve düzgün bir kontağa sahip olduğundan emin olun.

Adım #2: Bir aygıt üzerinden rastgele bir web tarayıcısını açın

3f990f8fd7384c5cf2ef80f2b676f02755d9566f.jpeg

İşlemi yapacağınız aygıt üzerinden bir tarayıcıyı açın. (Safari, Chrome, Opera yahut Yandex üzere tarayıcıları kullanabilirsiniz.)

Adım #3: Tarayıcıya modeminizde bulunan IP adresini yazın

148e5aa5d390464692f6adb59df0fc545bf85587.jpeg

Tarayıcı sayfasına modeminizin alt kısmında bulunan IP adresini yazın. Eğer IP adresi yazmıyorsa ikinci seçenek olarak buradaki IP adreslerini kullanabilirsiniz. “192.168.1.1, 192.168.1.2, 192.168.2.1 ya da 192.168.2.2”

Adım #4: Karşınıza çıkan sayfaya modeminizde kullanıcı ismi ve şifrenizi yazın

f34abd3030eb9ab0a58b11aa44fd1154a62dd20d.jpeg

IP adresinizi girdikten sonra karşınıza sizden kullanıcı ismi ve şifre isteyen bir sayfa çıkmalı. Karşınıza çıkan sayfadaki kısımlara modeminizde bulunan kullanıcı ismi ve şifrenizi yazın. Şayet kullanıcı isminizi yahut şifrenizi bilmiyorsanız ya da kullanıcı ismi ve şifreniz modem üzerinde yazmıyorsa internet sağlayıcınızı arayıp öğrenebilirsiniz.

Adım #5: Sayfaya giriş yaptıktan sonra kablosuz ayarlarına tıklayın

f5d397bf257430405db17d61841e6a4c4865da66.jpeg

Sayfaya giriş yaptıktan sonra Durum, Menü, Genel Ağ, USB Ayarları, Kablosuz Ayarları, Yönlendirme Ayarları, Güvenlik Ayarları, Sistem Araçları, Tanılama üzere sekmeler ile karşılaşacaksınız. Şifre değiştirme süreci için gereksinimimiz olan sekme Kablosuz Ayarları sekmesi. Karşılaştığınız sekmeler ortasında Kablosuz Ayarlarına tıklayın.

Adım #6: Kablosuz ayarlara giriş yaptıktan sonra temel ayarlara tıklayın

30b20faa7f9ebebc6e39d4f0f974f6aa1dd43687.jpeg

Kablosuz Ayarlar sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza Temel Ayarlar, WPS Ayarları, Kablosuz Güvenliği, Kablosuz Zamanlama, Kablosuz MAC Filtreleme, Kablosuz Gelişim ve Kablosuz Durum olmak üzere 7 alt sekme çıkıyor. Muhtaçlığımız olan sekme Temel Ayarlar sekmesi. Şifre değiştirmek için Temel Ayarlar sekmesine tıklayın.

Adım #7: Karşınıza çıkan sayfadaki SSID Şifre kısmından modem şifrenizi değiştirebilirsiniz

dded45acd5db1638ac1198425ecef9f8be88a6f7.jpeg

Temel Ayarlara girdiğinizde ekranda Kablosuz Aktif / Devre Dışı SSID, SSID Şifre, SSID2, Mod ve Kanal Genişliği kutucukları ile karşılaşmış olacaksınız. Girdiğiniz anda dikkatli olmanız gereken bir şey var: Zati işaretli olan kutuların ayarlarında rastgele bir değişiklik yapmamalısınız, zira ilerleyen vakitlerde internet temasınız ile ilgili pek çok problemle karşılaşabilirsiniz. O nedenle SSID Şifre kısmında şifre değiştirme sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

Adım #8: Şifrenizi değiştirdikten sonra oluşturduğunuz yeni şifreyi kesinlikle kaydedin

c590dbd0161d87bb38b8496bdff3a95d1bbada50.jpeg

Şifrenizi değiştirirken uygulamanız gereken en kolay fakat en kıymetli hususlardan biri de kaydetme süreci. O nedenle tarayıcınızdan çıkış yapmadan evvel oluşturduğunuz yeni şifreyi kesinlikle kaydedin.

Adım #9: Şifresini değiştirdiğiniz Wi-Fi ağına yeni şifreniz ile tekrar bağlanın

952e48aee9458a2f05f44d34bc8da4d8a527a9d1.jpeg

Şifrenizi değiştirdikten sonra bağlı olduğunuz Wi-Fi bağlantısından çıkın, akabinde yeni şifrenizle tekrar bağlanmak üzere geri girin. Böylece Wi-Fi şifreniz değişmiş oldu.

Modem şifremizi değiştirme sürecini tamamladık: Pekala yeni modem şifremiz nasıl olmalı?

İnternet şifrenizin güvenliği için güçlü bir Wi-Fi şifresi oluşturmak ziyadesiyle kıymetli. Pekala şifre değiştirirken dikkat etmemiz gereken adımlar nelerdir?

Öncelikle şifremiz asgarî 8 karakterden oluşmalı ve ardışık harf ve sayılar içermemeli. Örneğin, ‘Abcd1234’ ya da ‘Abc4567’ şifrelerin nasıl olmaması gerektiğinin en bariz örneklerinden. Sayı ve harfleri karışık kullanabilirsiniz, alışılmış şifreyi bir tık daha inançlı hale getirmek için semboller de eklenebilir. Kullandığınız harf ve yazıların sonunda, başında yahut ortasında “!” ya da “?”gibi semboller kullanmak Wi-Fi şifrenizi daha güçlü bir hale getirir.

Şifrenizde kullanacağınız sözleri karışık formda yazabilirsiniz. Örneğin, şifreniz “Televizyon” olacak bunu “tlvizyn” formunda yazabilirsiniz. Böylece şifrenizin bulunma ihtimali azalmış olur. Sosyal medya hesaplarınızda yahut öbür mecralarda kullandığınız şifrelerinizi Wi-Fi şifresi olarak kullanmayın. Şayet unutkan biriyseniz tahminen bu tekniği denemek size cazip gelebilir lakin bu modem şifreniz ile birlikte öteki hesaplarınız için de güvenlik sorunu oluşturabilir.

8d8ded6f4f6808805c97ab1296d428dfbc288f0a.jpeg

Wi-Fi şifrenizi değiştirmek için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Olağan bu şifreyi değiştirirken üstteki ipuçlarından da faydalanmayı unutmayın. Böylece ufak ipuçlarıyla inançlı bir şifre oluşturmuş olacaksınız.

Bu yazımızda “Modem Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?” sorusuna yanıt bulurken inançlı şifre nasıl oluşturulur, bu hususta nelere dikkat edilmeli, hangi adımlar uygulanmalı üzere yalnızca modem şifresinde değil öbür hesaplarınızda da kullanabileceğiniz ipuçlarını da sizlerle paylaştık.

Üst Alt