Son Konu

Mustafa Kemal'in Hz. Muhammed'i(s.a.v) ruyasında gormesi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Mustafa Kemal''in Hz Muhammed(sav)'i ruyasında gormesi

Rahmetli Gazi''yi bize nasıl tanıttılar, nasıl… Bugun, artık son nefesini Saat kac?diye değil (olum anında yanında bulunanların şahadetiyle), Ve Aleykumselam!diye verdiğini kesinkes oğrendiğimiz Rahmetli Gazi''ye ait iki hatırayı daha Yusuf Koc ve Ali Koc kardeşlerin son calışmaları Başbuğ Ataturkadlı eserlerinden sizlerle paylaşacağız

Bakalım iftiracı vicdanlar tovbe edecekler mi?

Memleketin her tarafında cetin bir mucadele ve mukavemet başlamıştı Ankara bir kurtuluş burcu ve Mustafa Kemal''in adı bir bayrak olmuştu Antep, mucadele gunlerinin acı bir devresiydi Memlekette istiklal şuurlaşmış, topyekUn bir vuzuh kazanmıştı

O zaman ilkokulun ihtiyari sınıfındaydım Bir sabah okula geldiğim zaman cocukların bahcede toplanmış olduğunu gordum Din dersleri muallimi Hafız Halil Efendi''nin konuşacağını soylediler Halk da okulun bahcesinde toplanmıştı Az sonra Hafız Halil Efendi kursuye cıktı Titrek fakat heyecanlı bir sesle:

'' Din kardeşlerim, sizi Şeyh Sunusi Hazretlerinin bir tebşiri icin buraya topladım'' dedi ve şu vakayı anlattı:

'' Şeyh Sunusi Hazretleri bir gece Peygamberimizi ruyasında gormuş ve koşup elini opmek istemiş Peygamber kendisine sol elini uzatmış, buna şaşıran ve mahzun olan Şeyh, Peygambere hitaben:

Ya Resulallah nicin sağ elinizi vermediniz? Diye sual edince şu cevabı almış:

Sağ elimi Ankara''da Mustafa Kemal''e uzattım

Bu ruyayı anlatan Hafız Halil Efendi''nin elleri, cenesi ve dili titriyordu Gozleri dolu doluydu; hitabesi kalabalığı etkilemişti Birden gur ve imanlı bir sesle:

Ey ahali, Mustafa Kemal muzaffer olacak, Peygamber Efendimizin sağ eli onun elindedir Buna iman edin! diye haykırdı ve kursuden indi

Sonradan oğrendiğime gore, Merhum Hafız Halil Efendi bu ruyayı camide va''zetmiş ve onu imanlı tefsirlerle tamamlamıştır

Avni Altıner, Her Yonuyle Ataturk, s 153155)

İstiklal Harbi gunlerinde, Sakarya Meydan Muharebe''lerinin en kritik donemlerinde, top seslerinin Ankara''dan duyulmaya başlandığı ve Buyuk Millet Meclisi''nin Kayseri''ye nakledilmesinin bile duşunulduğu gunlerde Ataturk, gunluk calışmalarının buyuk bir kısmını yuruttuğu ve bugun muze olarak değerlendirilen Ankara Tren İstasyonundaki evde, bir sabah erken kalktığı bir sırada Cavuş Ali Metin''e:

Acele olarak Fevzi Paşa''yı telefonla ara, bul ve hemen buraya gelmesini soyle Diyor

Ali Metin, Fevzi Paşa''yı telefonla arayıp bulduğunda, Fevzi Paşa da Ataturk''un yanına gelmek uzere, hemen evden cıkmakta olduğunu soyluyor Fevzi Paşa Ataturk''un yanına girince, Ataturk ona bir kağıt kalem uzatıp:

Bugun gorduğun ruyayı yaz ve bana ver, diyor

Kendisi de bir kağıt kalem alıp aynı şekilde o gun gorduğu ruyayı, Fevzi Paşa''ya vermek uzere yazmaya başlıyor Yazma işi bittikten sonra, her iki Paşa da karşılıklı olarak yazdıklarını alıp okuyorlar ve okuma işi bittikten sonra birbirlerine bakıp sevincle gulumsuyorlar

Her ikisinin de yazdıklarını kendi kağıtlarından okuyan Ali Metin, her iki kağıtta da şu ruyanın yazılmış olduğunu goruyor:

HzPeygamber (sav) Efendimiz, Hacı Bayramı Veli''ye diyor ki:

Mustafa''ya soyle, korkmasın, sonunda zafer onların olacak

Bilindiği gibi, aynı gecede ruyalarında Hz Peygamber (sav) Efendimizi, Hacı Bayramı Veliye bu sozleri soylerken goren o iki muzaffer kumandanın o gunku isimleri, ''Mustafa Kemal'' ve ''Mustafa Fevzi''dir
(Ahmet Gurtaş, Ataturk ve Din Eğitimi, s160161)

Alıntı

Üst Alt