Son Konu

NBA - Hidayet TÜRKOĞLU

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
NBA Hidayet TÜRKOĞLU Doğum Tarihi: 1979 Doğum Yeri: İstanbul (Türkiye) Boy: 202 Pozisyon: Şutör Gard Diğer Pozisyon: Forvet Ülke: Türkiye Genel Bilgiler: Kariyerine 199596 sezonunda Efes Pilsen'le başladı ve o zamandan beri Efes Pilsen'de oynamakta 1998'te klüple 8 takvim antlaşma imzaladı Türk Ulusal Takımının oyuncularından Ulusal Takımla, 1997 Avrupa Gençler Şampiyonası ve 1998'te Dünya Gençler Şampiyonasında görev aldı 199798 Türkiye Kupasını kazanan kadroda yer aldı 2000 Avrupa Ligi finalfour maçlarında en iyi birincil beşe seçildi Somut ve Atletik Özellikler: Uzun ve ince Çok atletik bir yapıya sahip Saldırı: Birebirde oldukça başarılı, iyi bir şut yüzdesi var ve çok iyi sıçrama yeteneğine sahip Notlar: Doğal bir yeteneğe sahip, Türk basketbolunun gelecekteki en büyük yıldız adaylarından Çevik, her işin altından kalkan ve fazla yönlü bir oyuncu 4 değişik pozisyonda oynayabiliyor Uzun kollara sahip yeterli özelliklerinin başlıcaları; oyunu iyi okuması, iyi penetre etmesi, boyuna tarafından çok iyi top sürme yeteneğine sahip olması ve yabana atılmayacak bir üç sayılık yüzdesine sahip olması Defansta da oldukça başarılı En büyük eksiği ise vücut ebatları Vücudunu geliştirmesi ve güçlendirmesi gerekli 9597: Efes Pilsen 9798: Efes Pilsen: 53 rakam ortalaması, 38 ribaunt ortalaması 9798: Efes Pilsen (1T) 98 Efes Pilsen'le 8 milyon ABD %body%#039;ı karşılığı 9 yılık mukavele imzaladı 9899: Efes Pilsen: 20 yaşındaki oyuncu olimpiyat elemelerinde yaptığı çıkışla göze çarptı 9900: Efes Pilsen TÜRK ÜMİT MILLI TAKIMI 9798 DÜNYA ÜMİTLER BASKETBOL ŞAMPİYONASI 97 AVRUPA ÜMİTLER BASKETBOL ŞAMPİYONASI 98: 2 AllStar takımına seçildi TÜRK MILLI TAKIMI 9899 TÜRKİYE KUPASI ŞAMPİYONLUĞU 98 AVRUPA LİGİ FINALFOUR Selanik 00 Mirsad Türkcan'ın açtığı NBA kapısından ikinci giren basketbolcumuz Hidayet Türkoğlu oldu NBC göre bu sezonun en iyi beş çaylağından biri olarak gösterilen Hidayet, kendini her geçen gün kabul ettirdi ve şampiyonluğun en büyük adaylarından Sacramento Kings'in vazgeçilmez oyuncusu oldu Senelerdir yabancı sporcu ithal eden Türk sporu, son iki yılda bacak, el ve beyin ihraç etmeye başladı Efes'in yetiştirdiği başarılı ve doyumsuz basketbolcu Mirsad Türkcan, bonservis problemini çözmek için cebinden para ödemeyi bile göze alarak iki yıl önceki NBA seçmelerine katıldı ve Houston Rockets göre draft edildi Fakat pozitif şans bulamadığı için her tarafta eski takımına döndü Bu sezon başında ise iki basketbolcumuz yurt dışına gitti Bunlardan biri Fenerbahçe'nin yetiştirdiği ve Efes'in vitrine çıkardığı İbrahim Kutluay'dı Kutluay, Yunanistan'ın zinde takımlarından AEK ile anlaştı ve Avrupa Birliği sporcusu statüsünde Yunanistan Basketbol Ligi'nde forma giymeye başladı Bu sezon başında yurt dışına dışarı giden diğer basketbolcumuz ise yeniden Efes'in yetiştirdiği Hidayet Türkoğlu idi Türkoğlu, Haziran ayında yapılan NBA seçmelerinde en iyi yabancılar arasına girerek Sacramento Kings tarafından draft edildi Hidayet NBA'ye ısınıyor: Mirsad Türkcan'ın dönüşünün ivedi olduğu gibi Hidayet Türkoğlu'nun da dönüşünün erken olup olmayacağı herkesin merak ettiği bir soruydu Demin yirmi bir yaşındaki genç yeteneğimiz Hidayet Türkoğlu, Ekim ayının sonunda start alan 20002001 sezonuna Sacramento Kings'in Chicago Bulls'u 10081 yendiği karşılaşmayı kenardan seyrederek başladı Türk Ulusal Takımı'nın vazgeçilmez oyuncusu Hidayet, NBA'deki birincil resmi maçına ise Cleveland Cavaliers aleyhinde forma giyerek çıktı Basketbolcumuz, beş dakika sahada kaldığı ve Kings'in 102100 mağlup olduğu karşılaşmada 3 rakam kaydetti Sonraki Detroit Pistons maçında dört period boyunca kenarda oturdu, Timbervolves karşısında iki dakika forma giydi, Portland Blazers karşılaşmasında yine kenardan arkadaşlarını izledi Hidayet, Sacramento Kings'in altıncı maçında yavaş yavaş NBA'e ısınmaya başladı Golden State Warriors'u 11584 yendikleri maçta altı dakika sahada kaldı ve 6 sayı kaydetti Basketbolcumuz, daha sonraki Warriors maçında üç, Dallas Mavericks maçında altı, Orlando Magic maçında dört ve Los Angeles Lakers maçında yedi dakika sahada kalarak yatay bir grafik çizdi Grafiği yükselmeye başladı: Hidayet, 10071 yendikleri Chicago Bulls maçında ise on dokuz dakika forma giyerek grafiğini pat diye bire yükseltti ve kendisi için ikinci dönemi başlattı Bu maçta üç ribaunt aldı, bir asist yaptı, iki kere top çaldı ve 4 sayı kaydetti Türkoğlu, galibiyet grafiğini artırmaya Supersonics maçında da devam etti Bu karşılaşmada on yedi dakika sahada kaldı, on iki ribaunt topladı ve takımına 17 rakam kazandırdı Hidayet'in bu grafiği, Houston Rockets, Phoenix Suns ve San Antonio Spurs maçlarında paralel bir seyir izledi Sacramento Kings'in sezonun on yedinci maçında Houston Rockets'la karşısında karşıya geldiği maç ise Hidayet için üçüncü dönemin başlangıcı oldu ilk kez ilk beşte bulunan Hidayet, Kings'in 11198 galip ayrıldığı maçta bütün otuz yedi dakika sahada kaldı, dört ribaunt aldı, bir asist ve üç blok yaptı, rakip potaya 16 rakam bıraktı Ilk beşe abone: Kabiliyetli basketbolcumuz kendisine bahşedilen şansı iyi değerlendirmişti Coach Rick Adelman, 10197 şampiyon geldikleri Miami Heat maçında da Hidayet'e ilk beşte yer verdi Hidayet, bu maçta otuz dört dakika forma giydi, beş ribaunt aldı, bir asist ve üç blok yaptı, takımı namına 11 sayı kaydetti Basketbolcumuz, 10799 yenildikleri Atlanta Hawks maçında da birincil beşte sahaya çıktı, otuz altı dakika sahada kaldı, dokuz ribaunt aldı, bir asist yaptı ve maçı 4 rakam ile tamamladı Hidayetin başarılı grafiği, yirmi iki dakika forma giydiği Charlotte Hornets, otuz iki dakika oynadığı Boston Celtics, otuz bir dakika sahada kaldığı New Jersey Nets ve otuz yedi dakika ter akıttığı Washington Wizards maçlarında da devam etti Basketbolcumuz, Seattle Supersonics'e 8985 mağlup oldukları maçta ise yerine geçen kimse soyundu, on altı dakika oynadı ve 7 rakam attı Pasifik Grubu'nda bulunan Hidayet Türkoğlu'nun takımı Sacramento Kings, 24 maçta 17 galibiyet ve 7 mağlubiyetle lider durumda bulunuyor Hidayet, NBC televizyonu kadar da sezonun en iyi beş çaylağından biri olarak gösteriliyor Gösterdiği mükemmel performansla Sacramento Kings taraftarlarının gönlünde taht kuran Hidayet, bundan sonrası için kendine yeni bir gaye belirlemiş: Bu sezonun en iyi çaylağı seçilmek NBA'de oyuncuların şubat ayına kadar gösterdikleri performanslar dikkate alınıyor ve halkın oyuna sunuluyor En iyi çaylak adayları, All Stars Weekend karşılaşmalarında yarışıyorlar ve en iyi çaylak jüri tarafından belirleniyor Basketbolcumuz en iyi çaylak seçileceğinden gayet belirli 'Şu anda bir grafiğim var Takımdaki en iyi arkadaşlarımdan Stojakoviç'in sakatlanmasından sonradan ilk beşte oynama fırsatı buldum ve bu fırsatı iyi değerlendirdim Antrenörüm ve ekip arkadaşlarım benden çok memnunlar Gazeteler de benim en iyi çaylaklardan biri olduğumu yazıyor Şu andaki tek hedefim Şubat ayında Washington'da yapılacak olan All Stars'ta en iyi çaylak takımında yer edinmek Arkadaşlarım ve antrenörüm Rick Adelman da benim çaylaklar takımında oynayacağımdan belirli' 'Hüseyin Beşok da gelsin' Hidayet, NBA'deki yoğun maç trafiğinden Türkiye'yi özlemeye pek fırsat kalmadığını söylüyor ve Mirsad Türkcan ile Hüseyin Beşok hakkında değerlendirmelerde bulunuyor 'Mirsad hepimizin hedefini ve ufkunu genişletti NBA'nın Türk basketbolcusu için bir rüya olmadığını kanıtladı Onun açtığı kapıdan geçip buralara geldim Mirsad şu anda Türkiye'ye döndü fakat inanıyorum kısa bir vakit sonradan her yerde buraya gelecek O yanlış takıma gitmenin sıkıntısını çekti Doğru takımı bulursa çok başarılı olur NBA'ye Mirsad ve benden sonra da Türk basketbolcular gelecek Bunların başında da Efes'te yılardır beraber oynadığımız Hüseyin Beşok var Hüseyin Beşok burada fazla rahat oynayacak kapasitede Ben buna inanıyorum ve önümüzdeki yaz seçmelere katılması için sürekli mesaj gönderiyorum NBA'in kapısının Türklere sürekli açık olması için varisi olmak ve her zorluğa katlanmam gerektiğini biliyorum Burada geçici yok, kalıcı olacağıma inanıyorum Eski ekip arkadaşlarım Hüseyin ve Mirsad da gelirse bizi kimse tutamaz' nbatrcom  

Üst Alt