Son Konu

Nedim Saban Kimdir, Resimleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Nedim Saban Kimdir

Nedim Saban Kimdir Biyografisi

Nedim Saban 1967 yılında İstanbulda doğmuştur Merhum Turkiye Musevilerin hahambaşı Rafael Saban'ın torunudur Tiyatroya 1976 yılında cocuk oyunları yazarak başlamıştır 1979 yılında cocuk hakları uzerine yazdığı bir oyun Unicefin bir yarışmasında dereceye girmiştir 1982 yılında Beş Kafadarlar Cocuk Tiyatrosu nu kuran Nedim, bu tiyatroda dort yıl boyunca altı oyun sahneye koymuş ve bu oyunlarda rol almıştır Turkiyede ilk kez cocuk parklarında tiyatro uygulamasını da başlatan Beş Kafadarlar Tiyatrosu, tiyatroya gidemeyen cocuklara tiyatro goturmeyi ilke edinmiştir

1986 yılında Robert Kolej'den mezun olduktan sonra, aldığı bir bursla ABDye giden Nedim, bu ulkede yedi yıl boyunca tiyatro, sinema ve televizyon eğitimi gormuş ve New York Universitesini yuksek dereceyle bitirmiştir

Bitirme tezi olarak sahneye koyduğu Hizmetciler ve Hortlaklar adlı oyunla 1000 yonetmen arasından 3 kişiye verilen bir bursa layık gorulen ve bir yıl boyunca Amerikanın en onemli tiyatrolarında (Berkshire Theatre Festival, Guthrie ve New York Theatre Workshop) staj yapan Nedim Saban, 1992 yılında Turkiyeye donmuştur

Siyasetten cinselliğe, sosyal sorunlardan eğitime, kulture, sağlığa değin her konuyu ozgurce tartışmaya acan DrStress, ATV, Star ve Kanal 6da yayına girmiştir

Nedim Saban Ayrıca Amerikan Tiyatro Tarihinin en uzun sureli oynanan oyunu sıfatıyla Guiness Rekorlar Kitabına gecen Şen Makasın yapımcılığı ve yonetmenliğini yapmıştır Unlu komedyen Steve Martinin Şerefe 20Yuzyıl adlı oyununu sahneye koymuştur

Aynı zamanda Bolulu Hasan Usta tatlı zinciriyle anlaşmazlığa duşup Tatlıcı Tombak adı altında kendi tatlıcı zincirini kurmuştur

Nedim Saban Resimleri

imagesnedimsabankimdirresimleri5b0822f827a4a

imagesnedimsabankimdirresimleri5b0822f93d606

imagesnedimsabankimdirresimleri5b0822fa51e27

imagesnedimsabankimdirresimleri5b0822fb5ea97

imagesnedimsabankimdirresimleri5b0822fc99f01

Üst Alt