Son Konu

Nuh ve kavmi hakkında ayetler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Nuh ve kavmi hakkında ayetler

Andolsun ki Nuh'u elci olarak kavmine gonderdik Dedi ki: Ey kavmim! Allah'a kulluk edin, sizin ondan başka tanrınız yoktur Doğrusu ben, ustunuze gelecek buyuk bir gunun azabından korkuyorum
A'raf : 59

Onu yalanladılar, biz de onu ve onunla beraber gemide bulunanları kurtardık, ayetlerimizi yalanlayanları da suda boğduk! Cunku onlar kor bir kavim idiler
A'raf : 64

Onlara kendilerinden evvelkilerin, Nuh, Ad ve SemUd kavimlerinin, İbrahim kavminin, Medyen halkının ve altust olan şehirlerin haberi ulaşmadı mı? Peygamberi onlara apacık mucizeler getirmişti Demek ki, Allah onlara zulmedecek değildi, fakat onlar kendi kendilerine zulmetmekte idiler
Tevbe : 70

Onlara Nuh’un haberini oku: Hani o kavmine demişti ki: «Ey kavmim! Eğer benim (aranızda) durmam ve Allah’ın ayetlerini hatırlatmam size ağır geldi ise, ben yalnız Allah’a dayanıp guvenirim Siz de ortaklarınızla beraber toplanıp yapacağınızı kararlaştırın Sonra işiniz başınıza dert olmasın Bundan sonra (vereceğiniz) hukmu, bana uygulayın ve bana muhlet de vermeyin»
YUnus : 71

Yine de onu yalanladılar, biz de hem onu hem de onunla beraber gemide bulunanları kurtardık ve onları (yeryuzunde) halifeler kıldık; ayetlerimizi yalanlayanları da (denizde) boğduk Bak ki uyarılanların (fakat inanmayanların) sonu nasıl oldu!
YUnus : 73

Andolsun, biz Nuh'u kavmine elci gonderdik Onlara: «Ben (dedi), sizin icin apacık bir uyarıcıyım
HUd : 25

(ResUlum!) İşte bunlar sana vahyettiğimiz gayb haberlerindendir Bundan once onları ne sen biliyordun ne de kavmin O halde sabret Cunku iyi sonuc (sabredip) sakınanlarındır
HUd : 49

Ey kavmim! Sakın bana karşı duşmanlığınız, Nuh kavminin veya HUd kavminin, yahut Salih kavminin başlarına gelenler gibi size de bir musibet getirmesin! LUt kavmi de sizden uzak değildir
HUd : 89

Sizden oncekilerin, Nuh, Ad ve SemUd kavimlerinin ve onlardan sonrakilerin haberleri size gelmedi mi? Onları Allah'tan başkası bilmez Peygamberleri kendilerine mucizeler getirdi de onlar, ellerini peygamberlerinin ağızlarına bastılar ve dediler ki: Biz, size gonderileni inkar ettik ve bizi kendisine cağırdığınız şeye karşı derin bir kuşku icindeyiz
İbrahim : 9

(ResUlum!) Eğer onlar (inkarcılar) seni yalanlıyorlarsa, (şunu bil ki) onlardan once Nuh'un kavmi, Ad, SemUd, İbrahim'in kavmi, LUt'un kavmi ve Medyen halkı da (peygamberlerini) yalanladılar Musa da yalanlanmıştı İşte ben o kafirlere sure tanıdım, sonra onları yakaladım Nasıl oldu benim onları reddim (cezalandırmam)!
Hac : 42

Onlar ki, boş ve yararsız şeylerden yuz cevirirler;
Mu'minUn : 3

Andolsun ki, Nuh'u kavmine gonderdik ve o: Ey kavmim! Allah'a kulluk edin Sizin icin O'ndan başka bir tanrı yoktur Hala sakınmaz mısınız? dedi
Mu'minUn : 23

Nuh kavmine gelince, peygamberleri yalancılıkla itham ettiklerinde onları, suda boğduk ve kendilerini insanlar icin bir ibret yaptık Zalimler icin acıklı bir azap hazırladık
Furkan : 37

Nuh kavmi de peygamberleri yalancılıkla sucladılar
Şuara : 105

Şuphesiz Rabbin, işte O, mutlak galip ve engin merhamet sahibidir
Şuara : 122

Andolsun ki biz Nuh'u kendi kavmine gonderdik de o bin yıldan elli yıl eksik bir sure onların arasında kaldı Sonunda onlar zulumlerini surdururken tufan kendilerini yakalayıverdi
AnkebUt : 14

Fakat biz onu ve gemidekileri kurtardık ve bunu alemlere bir ibret yaptık
AnkebUt : 15

Onlardan once Nuh kavmi, Ad kavmi, kazıklar sahibi Firavun, SemUd, LUt kavmi ve Eyke halkı da peygamberleri yalanladılar İşte bunlar da (peygamberlere karşı) birleşen topluluklardır
Sad : 12

Onlardan once Nuh kavmi ve bunlardan sonraki topluluklar da (peygamberlerini) engellemeye, her ummet kendi peygamberini yakalamaya azmetmişti Batılı hakkın yerine koymak icin mucadele etmişlerdi Bunun uzerine ben onları kıskıvrak yakaladım İşte, cezalandırmamın nasıl olduğunu gor!
Mu'min : 5

İman etmiş olan dedi ki: «Ey kavmim! Doğrusu ben sizin icin, Nuh kavminin, Ad, SemUd ve onlardan sonra gelenlerin durumu gibi, (peygamberleri yalanlayan) toplulukların başlarına gelen bir akıbetten korkuyorum Allah, kullarına bir zulum dileyecek değildir»
Mu'min : 30

Onlardan once Nuh kavmi, Res halkı ve SemUd da yalanlamıştı
Kaf : 12

Bunlardan once de Nuh kavmini helak etmiştik Cunku onlar yoldan cıkmış bir toplum idiler
Zariyat : 46

Daha once de cok zalim ve pek azgın olan Nuh kavmini (helak etmişti)
Necm : 52

Onlardan once Nuh'un kavmi de yalanladı, hem de kulumuzun yalancı olduğunda ısrar ederek: O, delirdi, dediler Ve (Nuh, davetten vazgecmeye) zorlandı
Kamer : 9

Benim azabım ve uyarılarım nasılmış!
Kamer : 16

Kendilerine yakıcı bir azap gelmeden once kavmini uyar, diye Nuh'u kendi kavmine gonderdik
NUh : 1

«Rabbim! Beni, anababamı, iman etmiş olarak evime girenleri, iman eden erkekleri ve iman eden kadınları bağışla, zalimlerin de ancak helakini arttır»
NUh : 28

Üst Alt