Son Konu

Ölümde, doğumda eşitiz ama ’ ’ yaşarken ’ ’

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ölümde, doğumda eşitiz fakat ’ ’ yaşarken ’ ’
Gözlerimi bir kız çocuğu olarak dünyaya açtım, suçlumuyum!
Lakin babama müjde gitmedi, çünkü bir kız çocuğu olmuştu nihayetinde annemin
Aile içerisinde ayırımlar kız erkek çocuğu diye adlandırmalar, başarısızlıkların habercisidir
Her şeyi etkiler ve bu devam eder, ta ama kız çocuklarının biraz büyümesine dek
Sonra anında yasaklar koyarız kızlarımıza biz anneler
Ağabeyinin bir adım arkasından kalmasına özen gösteririz kızımızın
Erkek çocuğu her yere gider, tüm gücümüzle takviye veririz ama, ya genç kızlarımıza? Dış dünyayı yasaklarız biz anne ’ler
her kişi evdeki hizmetlere asistan olmuş olsa kız çocuklarına da başarı yolu çözülmüş olmaz mı? Halı silmenin haricen
Bu çağda bu yaşantı beni gerçekte üzüyor Genç kızın evleneceği güvey adayını babanın seçmesi gibi… Acaba baba damızlık damat mı arıyor diye düşünmüyor değilim
İşte biz annelerin en zayıf noktası, ileride erkek çocuğu bakar ) düşüncesi
Bir anne idareli yaşam sağlamamışsa erkek çocuğunun arkasına sığınır
hiç düşünmüyoruz kızlarımızın da bir beyni ve iş gücü var niçin desteklemiyoruz kızlarımızı
Demiştim ya yazıya başlarken kızlarımızın geri kalmasına biz anneler sebep oluyoruz beylerin suçu değil
Kız çocuklarının ,alıcı konumunda kalmasına biz anneler sebep oluruz
Oysa kız ve erkek çocuğunu yetiştiren bir annedir, O zaman bu ayrımcı ortamı da yaratan anne oluyor
Ve kızlarımızın içe kapanmasına sebep oluruz
Annelerimizin çekmiş oldukları geri plan unvanını ne yazık ama biz anneler de kızlarına hazırlamış OLMUYOR MU bu durumda
Ödev yine annelere düşüyor
Ve toplumuzda kadın erkek ayrımı da biz annelerin kusuru olduğunu anlatmak zorunlu kendimce…
Burada yeniden annelerimizde hata buluyorum ben maalesef Genç kızlarımız aydınlatılmış olsa bile, evlendikten sonra evde oturmaya sebep arıyorlar, Çünkü anneyi örnek alıyorlar
Dışarı mücadelesi olmayan genç kızlarımız bir kaç güçlük gördüklerinde pes etme durumundalar
Kendilerini mutfak içerisine hapseden ve temizleme hastalığına tutulan kadınlarımız, geciken eşlerini kapılarda pencerelerde bekleme alışkanlığı ediniyorlar, meşguliyetsizliklerinden
Bir aktivitesi olmayan kadınlarımız içine kapanıyor ve evdeki diğerlerini de bir şekilde mutsuz edebiliyorlar
Bu durumdaki anneler kızlarını da sıkıntıya sokuyorlar sosyal alanlara girişimlerini engelliyerek
Bak ağabeyine söylerim, akşam baban gelsin de kemiklerini kırdırayım ’ ’ gibi
Fakat kız erkek ne fark eder ki… Türkiye nin, kendini geliştiren hür, serbest, kız ve erkek vatandaşlarla gereksinimi var Yurttaş eğitimli ve gelecek endişesi yaşamadan yarınlara yürümeli bu vatanın akıllı ve başarılı kız erkek ayrımcılığı yapmayan topluma ihtiyacı vardır Yeni tür tabanca gücüyle değil beyin gücüyle galibiyet sağlamalı ve biz yetişkinler gençlerimize misal edinmek zorundayız Denizde ast yatan gemi tehlikede demektir toplumumuzdaki erkek güçlüdür ve kadın evinde otursun ’ ’ anlayışı hâkim olursa, tek taraflı başarıyı tutmak olası değildir19022007 *

Üst Alt