Son Konu

Patatesli Buzluk Böreği (Kahvaltılık Çayın Yanına Tuzlu Tarif)

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
patatesli-buzluk-boregi-kahvaltilik-cayin-yanina-tuzlu-tarif.jpg

Patatesli Buzluk Böreği (Kahvaltılık Çayın Yanına Tuzlu Tarif) Tanımı İçin Malzemeler

• 1 kilo yufka (5-6 adet)
  • 1 kilo patates (Haşlanacak ve ezilecek)
  • 2 tane kuru soğan (İsterseniz koymayabilirsiniz)
  • Çeyrek su bardağı sıvı yağ
  • Yarım tatlı kaşığı biber salçası
  • Tuz
  • Pul biber
  • Karabiber
Sosu için için;
  • 1 su bardağı süt
  • Çeyrek su bardağı sıvı yağ
  • 1 çorba kaşığı yoğurt
  • 1 yumurta tane yumurta
Üzerine sürmek için (Pişirme etabında süreceğiz)
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 1 çorba kaşığı yoğurt
  • 1 çorba kaşığı süt (İsteğe bağlı)
  • 1 çorba kaşığı sıvı yağ
  • Çörek otu
  • Susam
Kullandığım bardak ölçüsü 200 ml

Patatesli Buzluk Böreği (Kahvaltılık Çayın Yanına Tuzlu Tarif) Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Patatesleri soydum, 2-3 modüle ayırdım suda haşladım ve düzgünce ezdim.
  2. Diğer taraftan soğanları ince yemeklik olacak formda doğradım, tavada yağ ile uygunca kavurdum.
  3. Soğanlar kavrulduğunda içine salçasını, tuzu ve baharatları ekleyip biraz daha kavurup ocaktan aldım.
  4. Haşladığım ve ezdiğim patatesleri tavaya aktardım ve bütün materyalleri düzgünce karıştırdım ve soğumaya bıraktım.
  5. Sos için derin kapta bütün malzemeyi karıştırdım.
  6. Yufkaların her birini 8 modüle böldüm( isterseniz 4 kesime bölüp kol böreği ya da gül böreği de yapabilirsiniz.
  7. Üzerine süt, yağ, yoğurt ve yumurtadan oluşan sostan sürdüm, iç materyalden bir kaşık kadar ekledim ve kenarlarını katlayıp rulo formunda sardım.
  8. Tüm gereç bitene kadar sürece devam ettim. Buzdolabı poşetine börekleri dizdim ve buzluğa kaldırdım.
  9. Ben patatesli yaptım siz istediğiniz gereçten yapabilirsiniz.
  10. Bu börekleri buzlukta sakladım pişirmek istediğimde üzerine yoğurt ve yumurta sarısı karışımını sürdüm, çörek otu serptim.
  11. Buzu çözülmeden evvelden ısıtılmış 210 derece alt üst fanlı ayarda kızarana kadar pişirdim. Deneyeceklere afiyet olsun. Denediğiniz tanımların fotoğrafını bizimle paylaşmayı unutmayın
Patatesli Buzluk Böreği (Kahvaltılık Çayın Yanına Tuzlu Tarif) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt