Son Konu

PC guvenliği icin bilinmesi gerekenler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Fiziksel guvenlik ilkelerinin insanları koruduğu gibi, duzgun bir şekilde yapılandırılmış ve surdurulmekte olan bir bilgisayar sistemi de, Kurum ağı ve bu ağ uzerinde saklanmakta olan bilgileri korumaktadır

İş istasyonunuzu guncel tutmanız, makinenizin, kotu niyetli yazılımlardan zarar gormesini onlemek icin neler yapılması gerektiğini ve makinenizi nasıl yapılandırabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir Bu, kişisel bilgilerinizi, iş bilgilerinizi ve Kurumsal ağınızı guvence altına almanıza yardımcı olacaktır

Virusler, solucanlar, casus yazılımlar ve diğer hangi tur kotu niyetli yazılımlar bulunduğunu, sisteminizi korumak ve bunların sisteminize sızmasını onlemek icin neler yapabileceğinizi ve sisteminize sızmaları halinde neler yapılabilir

Bilgisayar virusleri, kendi kendilerini kopyalayarak coğaltan programlardır Bilgisayarınızdaki bir virusun kendini kopyalamasının olası sonucları, bilgisayarınızda saklamakta olduğunuz dosyaların imha olması, işletim sisteminin bozulması ve daha kotu ihtimalle, ağın hizmet dışı kalması ya da cokmesidir

Solucanlar, tipik olarak kullanıcılara fark ettirmeden işlev gorur ve kullandıkları yayılım yontemine gore sınıflandırılabilirler Solucanlar, diğer kotu niyetli yazılımların, sisteminize ve ağınıza erişmesine izin veren arka kapılar acarlar

Truva Atı, yapacağını iddia ettiğinden cok daha fazlasını yapan ve bilgisayarın guvenliğine zarar veren ya da guvenliğini tehlikeye atan yazılımlardır Truva atı programları, kendilerini turetmez ya da kopyalamazlar

Gunumuzde, arka kapı programları, en yaygın ve en tehlikeli Truva atı programı ceşididir Bu programlar, etkilenmiş makineleri, LAN ya da internet aracılığıyla dış kontrole maruz bırakan uzaktan yonetim araclarındır Bazen, yasal uzaktan yonetim programları ile aynı şekilde calıştıkları icin, algılanmaları zor olabilmektedir

Casus Yazılımlar,Reklam destekli bilgisayar yazılımları olarak da bilinen Casus Yazılımlar, genellikle amaclı olarak, kullanıcının bilgisi olmadan, internet bağlantısı aracılığıyla, kullanıcı bilgilerini gizlice toplarlar

Casus yazılım, kullanıcıların, urunu, başka bir şey yuklerken farkında olmadan kurmaları acısından Truva Atına benzemektedir Bir casus yazılım mağduru olmanın sık karşılaşılan bir yolu da, gunumuzde mevcut olan eşduzey dosya paylaşımı urunleridir

Virusler, casus yazılımlar ve kotu niyetli yazılımlardan kendinizi korumanın ilk adımı, bunların sisteminize nasıl bulaştığını anlamaktır

Guncelliğini kaybetmiş işletim sistemleri (OS'ler) ve uygulamalar, viruslerin ve kotu niyetli yazılımların icerisi girebilmesi icin yollar barındırır Bir işletim sistemi ya da uygulama guncellemesi her piyasaya surulduğunde, en guncel guvenlik tehditlerine cevap veren kodlar icerir İşletim sisteminizi ve ucuncu taraflara ait uygulamalar da dahil olmak uzere butun uygulamalarınızı, en guncel surumlere gore guncellenmiş halde tutmak, işletim sistemi ve uygulamalarınızdaki acıkların sayısını azaltacak ve sizi, kotu niyetli yazılımlara daha az acık hale getirecektir

Üst Alt