Son Konu

Pedagoji Ne Demektir?

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bir ülkenin geleceği namına en önemli noktalardan birini teşkil eden çocuklar, bir ülkenin gelecekte kalkınabilmesi ve gelişebilmesi namına epeyce önemlidir Ülke ve toplum geleceği namına bu denli bir öneme sahip olan çocukların, toplum içerisinde ruhsal, somut ve de şehvetli durumları incelenmektedir Pedagoji bilimi de bu durumdan doğmuş olan bir bilim dalıdır Pedagoji bilimi, çocukların hissi, zihinsel ve de sosyal gelişimlerini inceleyerek ruh sağlığı hakkında bilgiler edinmeye çalışan bir bilimdir
Pedagoji bilim dalında uzmanlaşmış yani bu bilim dalıyla ilgilenen kişilere ise “pedagog adı verilmektedir Bakıldığında pedagojinin gelecek adına oldukça manâlı etkileri bulunmaktadır Bunun nedeni ise, bu bilim dalının çocukları ruhsal yönden inceleyerek onların tolum geleceği adına ruhsal açıdan sağlıklı bireyler yetiştirilmesine olasılık sağlamasıdır Doğumdan itibaren ilk önce ailede başlayan çocuk eğitimi, ülke devletleri açısından da büyük tartma taşır böylece ailenin yanında devletler de çocukların yetiştirilmesine katkılar sağlamaktadır Ruhsal açıdan kaliteli bireylerin yetişmesi, ülke ve toplum geleceği açısından pedagoji bilimine oldukça sık başvurulması anlamına da gelmektedir

Çözümleme alanı çocuklar olan pedagojinin bir takım alt dalları da bulunmaktadır Bu alt dallar ise şu şekilde sıralanmaktadır:
*Orthopedagoji: Sosyal açıdan uyumsuz olan ve toplumda problemli olarak deyiş edilen çocuklar bu alt dalda incelenmektedir Toplumda dıştan karşı olumsuz tutum ve davranışlar göstererek kabahat işleme potansiyeli olan çocuklar, pedagojinin bu daha alçak dalı doğru tahlil edilir ve sorunların çözümü için incelemelerde bulunulur
*Eğitim Pedagojisi: Eğitim kavramı, doğumdan itibaren başlayan bir kavramdır Bu kavram başlangıçta aile göre yürütülürken, sonra okullar ve dağıtılmış eğitim kurumları kadar devam ettirilir Eğitim pedagojisi ise, çocukların değişik dönemlerde aldığı eğitimlerde uygulanması gereken politikaların ve eğitim yöntemlerinin belirlenmesini sağlar
*Antropedagoji: Antropedagoji, pedagojinin insan bilimi anlamına gelen antropoloji ile birleşmesi sonucunda meydana gelmiştir Bu bilim, tarihsel süreç içerisinde kayda değer olan tarihsel kişiliklerin, davranışlarını, tavırlarını ve de tutumlarını incelemektedir
*Transkültürel Pedagoji: Kültür kavramı ülkeden ülkeye, hatta bölgeden bölgeye farklılıklar gösterebilen bir kavramdır Transkültürel Pedagoji ise; bir toplumda önemli olan kültür anlayışlarının çocuk yetiştirmeye ne denli etkisi olduğunu araştırmaktadır
Son yıllarda toplumlarda çocuk haklarına ve de kaliteli çocuk yetiştirmeye olan bilinç son derece artmış durumdadır Bu koşul, ülke gelişmişliğe paralel olarak karşımıza çıkar Gelişmişliğe de alt olarak son yıllarda büyüyen bu bilinç, pedagoji bilimine olan başvuruları artırmış durumdadır O Kadar ki, bazı okullarda ve eğitim kurumlarında bazı pedagoglar kadrolu olarak çalışmaktadırlar başkaca bazı ebeveynler de çocuk yetiştirirken pedagoglara başvurarak profesyonel yardımlar almaktadırlar Bilhassa uyarı eksikliği ve sosyal bağdaşmazlık gibi durumlarda, pedagoglara kullanmak kayda değer hale gelmektedir*Çocuk yetiştirme eyleminin oldukça baskı bir eylem olduğu düşünüldüğünde, sosyal açıdan uyumlu ve ruhsal açıdan da son derece sağlıklı bireyler geliştirmek mücadele ve katlanma isteyen bir durumdur Bu açıdan bakıldığında, pedagoji bilimi ebeveynlere destekler de bulunarak geleceğimiz olan çocukların her açıdan daha sağlıklı olarak büyümeleri için çalışmalarını sürdürmektedir

Üst Alt