Son Konu

Peygamber Efendimizin Giyim Tarzı

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
HzMuhammed nasıl Giyinirdi?

Peygamberimiz (tez)'in giyimi hakkında da sahabeler o kadar çok ayrıntısıyla uğraşma aktarmışlardır Bunun yanı sıra Peygamber Efendimizin müminlere nasıl giyinmeleri gerektiğiyle ilgili olarak tavsiyeleri de onun bu konuya verdiği önemi ortaya koymaktadır Örneğin Peygamber Efendimiz hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur:

Allah güzeldir, güzelliği sever, hoş giyinmek gurur değildir, gurur (mazhar olduğun nimeti kendinden bilip) hakkı reddetmek, halkı hakir görmektir94

Allah güzeldir, güzeli sever ve kuluna verdiği nimetin eserini üstünde görmekten hoşlanır95

Peygamber Efendimizin torunu Hz Hasan, onun giyim konusu hakkındaki görüşünü şöyle açıklama etmiştir:

Peygamber Efendimiz bize elde ettiğimizin en iyisini giymemizi ve bulabildiğimiz en güzel kokuları sürmemizi emrederdi96

Bu konudaki Peygamberimiz (sav)'in bir diğer hadisi de şu şekildedir:

Ey müminler! Gönlünüzce yiyiniz, içiniz, giyininiz ve Allah yolunda sarf ediniz Fakat, israfa ya da kibir ve gurura kaçmayınız97

Peygamber Efendimiz ashabından biri dış görünümüne ağırlık vermediğinde veya ihmal edilmiş olduğunda onu da anında uyarırdı Bu konuya ait bir rivayeti Ebu'l Havas (ra), babasından şöyle nakletmektedir:

Üzerimde bayağı bir elbise olduğu halde Resulullah aleyhissalatu vesselam'ın yanına gelmiştim Bana:

Senin malın yok mu?diye sordu

Evet varcevabıma:

Hangi çeşitlilik maldan?sorusunu yöneltti

Her değişiklik maldan Allah bana vermiştirdemem üzerine:

Böylece ise Allah Teala Hazretleri sana bir mülk verdiği süre Allah'ın verdiği bu nimetin eseri ve fazileti senin üzerinde görülmelidirbuyurdular98

Buna benzer bir diğer olayı ise Hz Cabir (ra) şöyle aktarmıştır:

Resulullah aleyhissalatu vesselam, binek hayvanlarımızı güden bir adamımızı gördü Üstünde yıpranmış iki parçalı kıyafet vardı

Onun bu eskilerden diğer giyeceği değil mu?diye buyurdular Evet vardedim Çamaşır torbasında iki giysisi daha var Ben onları giydirmiştim

Öyleyse çağır onu da, bunları giysindiye emrettiler (çağırdım, emri Nebeviyi söyledim), o da onları giyindi Geri gitmek üzere dönünce, Resulullah aleyhissalatu vesselam:

Nesi var da bu yenileri giymiyor? Bu daha güzel değil mi?diye buyurdular99

Peygamberimiz (iddia)'in giyim tarzı ile ilgili sahabelerin aktardığı bilgilerden bazıları ise şunlardır:

İbnu Abbas (ra) anlatıyor:

Ben Resulullah aleyhissalatu vesselam üzerinde olası olan en hoş elbiseyi gördüm100

Ümmü Seleme (ra) anlatıyor:

Peygamber Efendimizin en çok sevdikleri elbise çeşidi, gömlek (kamis) idi101

Ashabdan Kurre (ra) anlatıyor:

Ben, biat eylemek üzere, Müzeyne kabilesinden bir grup insanla birlikte Resulullah Efendimizin huzurlarına çıktım Peygamber Efendimizin gömleklerinin yakası düğmesiz olduğundan…102

Enes b Malik (ra) anlatıyor:

Peygamber Efendimiz, giydikleri elbiseler içerisinde, Hiberei Yemani'yi fazla severlerdi103 (Hibere, Yemen'de dokunan pamuktan yapılan, kırmızı çubuklu yeşil bir kumaştır Eskilerin alacadedikleri desenli kumaşlar için kullanılan bir tabirdir Bu da kumaşın düz değil desenli olduğunu ve birkaç renkten oluştuğunu gösterir)

ElBera b Azib (ra) anlatıyor:

Kırmızı desenli elbisenin, Peygamber Efendimiz dek bir başkasına yakıştığını görmedim Bu kıyafetle Resulullah (sav)'ı gördüğümde, kutsal saçları, omuzlarına değecek dek sarkmıştı104

Semüre b Cündüb (ra) rivayet ediyor:

Hazreti Peygamber: Beyaz elbise giyiniz Zira o, son derece pak ve hoşturbuyurmuşlardır105

Hz Aişe (ra) anlatıyor:

Resulullah Efendimiz, bir sabahleyin vakti, üstlerinde siyah yünden dokunmuş bir izar (peştemal, futa, göğüsten altında örtülen elbiseler) olduğu halde, evlerinden dışarı çıkmışlardı*

Üst Alt