Son Konu

peygamberimizin beslenmeyle ilgili davranışlarından ornekler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
peygamberimizin beslenmeyle ilgili davranışlarından ornekler

Yiyecek ve icecek konusunda Resulullah (sas) ’in tek tur besin uzerinde ısrar ederek diğer besinlerden nefsini men etmek gibi bir alışkanlığı yoktu Cunku boyle bir tutum icine girmek ciddi bir bicimde bunyeye zarar vereceği gibi, bunu surdurmek de zor olabilir Boyle hallerde değişik besin almazsa insan zayıflar yada sağlığı bozulur Tek besine alışan bunye de, yemek istediğinde değişik besinleri kabul etmez, bundan dolayı da cok zarar gorur

Peygamber Efendimiz bu davranışın tam tersine insanların yemek alışkanlığında oldukları et, sebze, ekmek, hurma ve benzeri yiyecekleri yer ve icerlerdi

Efendimiz yiyecek konusunda dengelenmesi gereken bir durum olduğu zaman ona zıt bir yiyecekle bunu telafi ederdi Mesela hurmanın sıcaklığını karpuzla dengelemiştir Eğer zıt bir yiyecek bulamazsa ihtiyacı kadar yer, aşırıya kacmazdı Gonlunun istemediği yiyeceği yemez, o yemeği yemek icin de kendini zorlamazdı Peygamberimizin bu tutumu sağlığı korumada onemli bir kuraldır İnsan canının cekmediği bir yiyeceği yediğinde bu yiyeceğin zararı faydasından daha cok olur

Peygamberimiz kesinlikle bir yemeğe kusur bulmaz, hoşlanırsa o yemeği yer, hoşlanmazsa o yemeği yemezdi Peygamberimiz eti severdi, en sevdiği et, koyunun kolları ve on kısmı idi Şuphesiz koyun etinin en hafif kısmı boyun, kol ve pazı etleridir Bu et mideye hafif gelir ve sindirimi kısa surer

Buhari ve Muslim ’in sahihlerinde anlatıldığına gore; “Peygamber Efendimiz ’e bir et getirildi, kolu ona sunuldu, bundan hoşlanmıştı

Peygamber Efendimiz helvayı ve balı severlerdi Et, bal ve helvadan olan uc yiyecek besin maddelerinin en ustunu, vucut, ciğer ve organlar icin en yararlısıdır Bunları yemekte, sağlığı ve kuvveti koruma bakımından buyuk yarar vardır

Yine Peygamber Efendimiz ekmeği, bulabildiği herhangi bir katıkla yerdi Bazen et yer ve “Et, dunya ve ahirette insanların yiyeceklerinin efendisidir, derdi Bazen ekmeği karpuzla ve hurmayla yerdi Kimi zaman da sirkeyle yer, “Sirke, ne guzel katıktır buyururdu

Peygamberimiz, bolgesinin urunleri olan meyveler olgunlaştıkları zaman onlardan yerdi ve yemekten kacınmazdı Bu da yine sağlığı korumanın en buyuk nedenlerindendir

PEYGAMBERİMİZİN SOFRA ADABI

Peygamber Efendimiz “Dayanarak yemek yemem ve “Ben ancak bir kulun oturduğu gibi oturur ve bir kulun yemek yediği gibi yemek yerim buyurmuştur

Dayanarak yemek, yemeğin doğal akışına engel olur ve suratle mideye girmekten alıkoyar Mideye basınc yapar, bunun sonunda midenin besin maddesini ayrıştırması gercekleşmez

Peygamber Efendimiz yemeği uc parmağıyla yerdi Lokmaları tutuş bakımından en yararlı tutuş şekli budur Aşırı derecede sıcak bir yemeği yemediği gibi, bir gun once pişip geceleyen ve ertesi gune kalan yemeği de yememiştir Kokmuş, bozulmuş ve ekşimiş yemekleri de yemezdi Bu tur yiyeceklerin hepsi insan sağlığına zararlıdır

Peygamber Efendimiz balık ve sutu, sut ve ekşiyi, sıcak ve soğuğu, katı ve sıvıyı birlikte yemediği gibi peklik ve ishal yapan, cabuk ve gec sindirilen kızartma ve haşlama, taze ve bayat, sut ve yumurta, et ve sut gibi urunleri de birlikte yememiştir

Efendimiz akşam yemeğini tavsiye etmiş, bir avuc hurma bile yense akşam yemeğinin yenmesini emretmiştir “Akşam yemeğini terk etmek, ihtiyarlığa yol acar (Tirmizi, İbni Mace)

Peygamber Efendimiz yemekten sonra hemen uyumayı yasaklardı Boyle yapmanın kalbi kararttığından bahsedilmiştir Doktorları sağlığı korumak isteyenlere tavsiyeleri arasında akşam yemeğinden sonra birkac adım (yuz adım) yurumek, hemen yemeğin arkasından uyumamak da vardır

Peygamber Efendimiz, yemeğin uzerine su icmemiştir Yemeğin uzerine su icmek yemeği bozar Ozellikle soğuk veya sıcak daha da zararlıdır

PEYGAMBER EFENDİMİZ VE SAĞLIKLI BESLENME

Sevgili Peygamberimiz (sas), yaşadığı donemde yetersiz beslenmenin zararına olduğu gibi aşırı beslenmenin de zararına dikkat cekmiştir

“İnsanoğlunun midesini doldurmasından daha zararlı bir şey yoktur Kişiye belini doğrultacak kadar yemek yeter

Peygamberimiz sağlığına cok dikkat ederdi Yediklerini ozenle secer, cevresine de faydalı yiyecekleri tavsiye ederdi

Tavuk eti: “Peygamber Efendimiz tavuk etini yerdi Ben tavuk eti yediğini gordum(Ebu Musa)

Uzum ve kavun: “Peygamber Efendimiz yemişlerden uzumle kavunu severdi (Umeyyi ibni Zeyd)

Ayva: “Rasulullah (sas) ’in yanına girmiştim Elinde ayva vardı Bana “Ey Talha! Şunu al, ye! Cunku bu kalbe rahatlık verir buyurdular (Talha ra)

Bal: Peygamberimiz buyurdu ki: “Kur ’an ’dan ve baldan şifa edinin (Hayseme bin Esved)

Zeytinyağı: Peygamberimiz buyurdu: “Zeytinyağıyla deva edinin O, mubarek ağacın yemişinde hasıl olur, yani zeytin ağacının (Ukbeti ibni Amir)

Bol su icmek: Peygamberimiz buyurdu ki: “İceceklerin ustunu dunyada ve ahirette dahi sudur (Abdullah bin Bureyde)

Üst Alt