Son Konu

Pişi Tarifi

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
pisi-tarifi.jpg

Pişi Tarifi İçin Malzemeler

• 1 paket kuru maya (yaşmaya da olur)
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • Yarım çay kaşığı tuz
  • 1 su bardağı ılık süt
  • 1 su bardağı ılık su
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • Aldığı kadar un (ben dört su bardağı kullandım değişiklik göstere bilir yavaş yavaş ilave edelim

Pişi Tarifi Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Dilerseniz hamurumuzu yapmaya başlayalım ilk olarak kendinize göre genişçe bir kap alalım ve başlayalım kabımıza bir paket kuru mayayı dökelim, üzerine bir tatlı kaşığı şekeri ve tuzu ilave edelim.
  2. Daha sonra bir su bardağı ılık su ve ılık sütüde ilave edelim sonra olarak sıvı yağı da ilave edelim üzerine streç çekelim beş dk kadar maya ile sıvı malzemelerimiz özleşsin güzelce.
  3. Beş dakikanın sonunda açalım ağzını, unumuzu yavaş yavaş ilave edelim yumuşak ele yapışmayan bir hamur elde edelim.
  4. Hamurumuzu yoğurduğumuza göre üzerine tekrar dan streş çekelim, ben yarım saat kadar dinlendirdim. Hamuru dilerseniz siz kırık beş ,eli dakika kadar dinlendire bilirsiniz.
  5. Hamurumuz mayalandığında küçük parçalar halinde bezeler elde edelim düz olmasına özen gösterelim daha düzgün pişiler elde etmek için, bezlerimizi yaptıktan sonra üzerlerine tekrar streç çekelim. 5-10 dk daha dinlensin, bezeler mayalı hamur olduğu için şişicektir.
  6. Dakikanın sonunda açalım bezelerin strecini, elimizi hafif ıslatarak bezlerimizi ortasından doğru delik açarak halka şeklini verelim ve bol sıvı yağ da kızartalım önlü arkalı. Ben biraz fazla kızartım çok kızarmış sevdiğim için siz kendi göz zevkinize göre ayarlayabilirsinizŞimdiden ellerinize sağlık
    Bardak ölçüsü 200 ml gr.

Pişi Tarifi Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt