Son Konu

Polis Kimdir Gorevleri Nelerdir

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Polis Gorevleri Nelerdir

Polislik mesleği ve gorevleri

Polis Emniyet Genel Mudurluğu personeli olup,kısaca gorevli olduğu saha icerisinde vatandaşların huzur sağlayan, suc ve sucluyla mucadele eden kişi olarak ifade edilebilir

Polisin Gorevleri:
Gorev, hizmetin gereklerini yapmak, yasakladıklarını da yapmamaktır Gorevin hukuki bir dayanağını olması gerekir Hizmet, hukuk normlarının yani, kanun, tuzuk ve kararnamelerin yapılmasını veya yapılmamasını ongorduğu hususlardır Polisin temel gorevi ulkede guvenliği sağlamak, sucu onlemek ve olayları aydınlatmaktır

Polisin yetkilerinin temel amacı, kamu otoritesini ve kamu yararını sağlamaktır Polis,kamu yararı icin calışmaktadır Kamu yararının sağlanması ise, kamu duzeninin sağlanması ile mumkundur

Polisin gorevleri cok ceşitlidir Gunluk hayatta polisin gorev alanına girmeyen ve polisi ilgilendirmeyen hemen hic bir konu yok gibidir Polisin gorevleri kanuni, geleneksel ve demokratik olarak sınıflandırılabilir En başta PVSK olmak uzere daha bircok kanun polise gorev vermiştir

Polisin kanuni gorevlerini genel asayiş, sosyal yardım, devletin yurutme gucune yardım, onleme, olayları bastırma, ve adli gorevleri olmak uzere altı ana başlık altında toplamak mumkundur

Polisin geleneksel gorevlerini kanunları uygulamak, kamu duzenini surdurmek ve sosyal yardım hizmetleri olarak uc grupta toplamak mumkundur

Polisin temel gorevlerinden olan kamu duzeninin dort unsuru vardır Bunlar, guvenlik, sağlık, esenlik ve genel ahlaktır Emir kavramını ve poliste iyi emrin ozelliklerini sıralamak

Polis hizmetlerinin yurutulmesinde emirkomuta, amirmemur ilişkisi onemlidir Emir, yapılması istenen bir hizmetin sozlu veya yazılı ifadesidir İyi bir emir, acık, kısa, net ve anlaşılır olmalı, sınırları acıkca belirtilmeli, uygulanabilir olmalı, eşit, adil, dengeli olmalı ve bir hizmeti icermeli, yetkili kişi tarafından verilmeli, kanuna uygun olmalıdır

Üst Alt