Son Konu

Şekilli Sodalı Poğaça (Halloween)

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
sekilli-sodali-pogaca-halloween.jpg

Şekilli Sodalı Poğaça (Halloween) Tarifi İçin Malzemeler

• 750 gram un
  • 1 paket instant kuru maya
  • 1.5 su bardağı ılık süt
  • 1/2 (yarım) şişe oda sıcaklığında soda
  • 1/2 (yarım) su bardağı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 5 tatlı kaşığı şeker
  • 1 paket kabartma tozu
Üstü için:
  • 1 adet yumurta
  • 1 yemek kaşığı pekmez
Harç:
  • İstediğiniz harcı kullanabilirsiniz

Şekilli Sodalı Poğaça (Halloween) Tarifi Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. 500 gram un, şeker, tuz ve kuru mayayı geniş bir kaba alarak karıştırın.
  2. Üç bardak sütü ılıtın ( çok sıcak ya da tamamen soğuk olmaması gerekir) yavaş yavaş ilave ederek karıştırın.
  3. Sodayı da yavaşça ilave edin. İhtiyaç oldukça kalan 250 gram una kabartma tozunu da ekleyerek azar azar karışıma ekleyin. Ele yapışmayacak çok da sert olmayan bir hamur elde edin.
  4. Hamurun üzerini bir örtü ile kapatın ve yarım saat dinlenmeye bırakın.
  5. Hamur dinlenirken poğaçacı neli yapmak istiyorsanız harcınızı hazırlayabilirsiniz. Ben bir tepsiye damla çikolata koydum, diğer tepside çiçeklilere beyaz peynir, diğerlerine sadece zeytin koydum.
  6. Daha önce peynir maydanoz karışımı veya sucuklu da denedim çok güzel oluyor.
  7. Dinlenen hamuru iki eşit parçaya bölün. Parçaların her birinden 12 küçük beze elde ediliyor.
  8. Şekiller için.Bal kabağı : her parçayı elinizde açarak içine harcı ekleyip ceviz büyüklüğünde ( yaklaşık 3 cm çapında) toplar elde edin.
  9. İçinden baklavayı şeklinin sapını yapmak için minicik bir parça ayırın.
  10. Mutfak makası ile hazırladığınız topların kenarlarından ikişer cm. Kesin.
  11. Kesme şeklinin fotoğraflarını yaparken çekmemiştim, bir dahaki denememde eklerim. Her topa 8 tane kesik atarak yaptım.
  12. Tepesine ayırdığınız minik parçayı yerleştirin. Yapıştırmak için çok çaba harcamanıza gerek yok pişerken birleşiyor, düşmeyecek şekilde koyun yeter. Piştikçe kabarıyor ve o şekli alıyor.
  13. Çiçek: yine harcı koyarak top şeklinde elde ettiğiniz parçaların üzerine hafif bastırarak yassı hale getirin.
  14. Yaprak sayısı kadar kesikler atın.
  15. Her yaprağı kıvırarak yan çevirin. Ben çiçeklerin içine beyaz peynir koymuştum pişerken eriyerek içinden aktı birazı. Siz farklı harç koyabilirsiniz.
  16. Çiçeklerin ortasına bir zeytinin çekirdeğini çıkararak bastırın.
  17. Zeytinli: ceviz büyüklüğünde topu elinizle ya da oklara yardımı ile elips şeklinde açın.
  18. Elipsin uzun taraflarında bir cm olacak şekilde içine hamur kesme bıçağı ile kesin ( daha küçük bir elips kesiyormuşsunuz gibi ama tamamını kesmeyin, kısa olan taraf kalacak. Tam ortasına çekirdeğini çıkardığınız üç zeytini yanyana dizin.
  19. Kestiğiniz kısmı zeytinlerin üzerini atlatarak karşı tarafa yapıştırın. Karşı taraftaki şeridi de bu tarafa yapıştırın.
  20. Tepsinin üzerini örterek yarım saat daha dinlendirin.
  21. 1 yumurta ile bir yemek kaşığı pekmezi güzelce karıştırarak fırça ile üzerine sürün.
  22. Susam ya da çörek otu da ilave edebilirsiniz.
  23. Pekmez tepsiye akarsa yanıyor, poğaçaların altına almamasına dikkat edin.
  24. Isıtılmış 200 derece fırında 20 dakika kadar üzeri renk alana kadar pişirin.Afiyet olsun.
Şekilli Sodalı Poğaça (Halloween) Tarifi Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt