Son Konu

'Sessiz Kalma Hakkına Sahipsin' Sözünün Asıl Anlamı

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Netflix’in birinci özgün üretimlerinden House of Cards, tüm vakitlerin en âlâ sinemalarından Godfather ya da içerisinde yargılama sahnelerinin geçtiği pek çok Amerikan imalinde, hatalı ya da şüphelilerin “5. hususa sığınıyorum” ya da "5. unsur hakkımı kullanıyorum" dediğine şahit olmuşsunuzdur. Pekala 5. unsur hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?

Bugün sizlerle bir arada, Amerika'daki anayasal haklardan biri olan 5. unsurun içeriğine, sağladığı haklara ve getirdiği avantajlara değineceğiz.

Sessiz kalma hakkına sahipsin; konuştuğun her şey, hakkında kanıt olarak kullanılabilir

350afdefd50db450f7063ffb3f749819bdbe99ec.jpeg

Gerçek hayatta bu kelama çoğumuz şahit olmasak da pek çok üretimde tutuklanma anında vazifeli memurun bu ihtarda bulunduğunu hatta sonuna “avukat tutma hakkına sahipsin, avukatın yoksa devlet sana avukat verecektir” dediğini hepimiz biliyoruz. Öyleyse, Amerika’daki 5. hususa buradan hareketle değinelim.

Sorgu esnasında kuşkulu ya da hatalının ağzından çıkabilecek her şey kanıt olarak kullanılabileceği için; suçlamaları reddetmek, kabul etmek ya da sessiz kalmak yerine, anayasal hakkını kullanmak isteyen kişi yalnızca “5. unsura sığınıyorum” der. Bu sayede kişi, hem azap ya da baskı altında söz vermekten kendini korurken hem de ağzından çıkabilecek bir kelamın ileride kanıt olmasını engellediği için kendini, kendinden bile korumuş olur.

En ağır suçlamalarda bile sessiz kalabiliyorsunuz

08b5ba95d2692498d5bd6f369c4034ef26fe68c4.jpeg

Kişi, ister özel yetkili savcı tarafından sorgulansın isterse de mahkemede yargılanıyor olsun, durum asla fark etmiyor. Yargılanan ya da sorgulanan kişi suçlamalara karşı yalnızca “5. hususa sığınıyorum” diyerek kelam hakkına son verip soruları cevapsız bırakabiliyor. Üstelik anayasal hakkından dolayı de en ufak bir baskı ya da ısrar görmüyor.

5. unsurun tarihi ve gerekçeleri

4ad256ced0e6f09469ef79cb5ce8fc6bd5201b40.jpeg

Yalnızca Amerikan vatandaşlarına değil, Amerika’da yargılanan herkese sunulan bir hak olan 5. unsur, 1789 yılında Kongre tarafından kabul edildi.

Hem şahit hem de sanık olarak 5. unsur hakkının anayasal bir hak olarak sunulmasıyla birlikte; tutuklu bireylerin azap görmesinin engellenmesi, hatalı olup olmadığı fark etmeksizin söz baskısının sona ermesi, cürmü ispatlanmayan bireylere uygulanan toplum baskısının önlenmesi, zorla imzalattırılan sözler ya da kanunsuz formda toplanan delillerin önüne geçilmesi gibi insancıl ve hukuk temelli bir yargılama hedefleniyor.

Sessiz kalmak ile 5. husus birebir şey değil

6c2600fab9688fba62d6c58101876ee6bb0fa37f.jpeg

Her ne kadar birinci bakışta 5. unsur, sessiz kalmak üzere görünse de; Amerikan mahkemelerinde 5. unsur hakkınızı kullanmak için, sorulan sorulara sessiz kalmanız değil; “5. hususa sığınıyorum” demeniz gerekir.

Ünlü 5. unsur örnekleri

49edcd775168db9123c1dd1e66b3f2ee89cea575.jpeg

2017 yılında devrin ABD Lideri Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Adalet Bakanlığı’nın başlattığı Rusya Soruşturması ile ilgili olarak “elimdeki evrakları paylaşmayacağım, tabir vermeyeceğim ve 5. unsura sığınacağım” formunda açıklama yapmıştı.

Bir başka ünlü örnek ise Mark Fuhrman’dir. Los Angeles Polis Depertmanı’nda bir devir dedektif olarak misyonlu olan Fuhrman, siyahi bir insanın cinayetinde vazifeli olduğu devirde tezlere nazaran kanıtları kasıtlı olarak yok etmişti. Sık sık ırkçı sözler kullanan Fuhrman hakkında, delilleri yok ettiğine dair dava açılsa da Fuhrman, mahkeme heyetine yalnızca “5. unsura sığınıyorum” yanıtını vererek davayı sonlandırmıştır.

Mahkeme, Fuhrman’in delilleri yok ettiğine dair somut bir kanıt bulmuş olsaydı; Fuhrman, palavra sözden dolayı fazladan ceza almayacaktı zira Fuhrman, yalnızca anayasal hakkını kullanmış oldu. Ayrıyeten bu olay; FX tarafından 2016 yılında yayınlanmaya başlayan ve Game of Thrones’tan sonra en çok ödül toplayan dizi olarak bilinen American Crime Story’de, Orenthal James Simpson davasıyla bir arada işlenmişti.

Fuhrman'in gerçek mahkeme imgeleri:

Dolandırıcılıktan karar giyen Martin Shkreli'nin, 5. unsur hakkını kullandığı anlar:

Miss Sloane sinemasında, Jessica Chastain'in Elizabeth Sloane rolüyle 5. madde'ye sığındığı sahne:

Kaynaklar: 1 / 2 / 3 / 4 /

Üst Alt