Son Konu

Tarayıcı Secme Ozgurluğu

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Microsoft, Internet Explorer yuzunden Avrupa Komisyonu'ndan ceza almamak icin canla başla uğraşıyor Yazılım devinin cezadan kurtulmak icin atacağı yeni adım ne?

Microsoft, Internet Explorer'ı işletim sistemlerinde varsayılan tarayıcı olarak sunduğu icin Avrupa Komisyonu'nun tekel oluşturma soruşturmasına maruz kalmıştı Bundan kurtulmak icin Avrupa'da piyasaya cıkacak Windows 7'lerde Internet Explorer bulundurmayacağını acıklayan şirket, olası bir cezadan kurtulmak icin her turlu yolu denemeye kararlı gibi gozukuyor

Tum tarayıcıların en iyi ozelliklerini bir araya getiren boyle bir tarayıcı olsa ne guzel olurdu değil mi?

Sadece Windows 7 icin yapılacak duzenlemeyi yeterli bulmayan Avrupa Komisyonu diğer Windows işletim sistemleri icin de bir adım bekliyor Gorulen o ki Microsoft, Avrupa Komisyonu'nun bu beklentilerini mecburen karşılayacak Şirketin gerekli onayı aldıktan sonra, yaklaşık 6 ay icinde Avrupa'daki Windows XP ve Vista kullanıcılarına onemlikategorisinde bir guncelleme yaptıracağı belirtiliyor Soz konusu guncellemeyi yukleyenler, eğer varsayılan tarayıcıları Internet Explorer'sa yeni bir sayfa actıklarında ilk olarak karşılarında tarayıcı secenekleri bulunan bir ekran gorecekler

Ekranda ne var?

Bu ekranda Avrupa genelindeki payı en az %0,5 olan 10 adet farklı web tarayıcısı seceneği yer alacak Kullanıcılar buradan istedikleri tarayıcıyı secip indirebilecekler Başka bir tarayıcıya gecmek istemeyenler, bu ekranı goz ardı edebilecekler Ayrıca daha sonra karar vermek isteyenler icin de belirli bir sure sonra hatırlatmak icin bir secenek yer alacak

Mozilla ve Opera yetkilileri uzun bir suredir, Windows işletim sistemlerinde Internet Explorer'ın varsayılan tarayıcı olarak ayarlanmasını protesto ediyorlardı Avrupa Komisyonu'na yapılan şikayet sonrası başlatılan soruşturmada Microsoft'un tarayıcı alanında tekel oluşturmaya calışıp calışmadığı belirlenmeye calışılıyor Tekel oluşturma konusunda oldukca hassas olan Avrupa Komisyonu'ndan buyuk bir ceza almak istemeyen Microsoft da bundan kurtulmak icin elinden gelen her şeyi yapıyor

Üst Alt