Son Konu

Tembel Kız Masalı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Tembel Kız Hikayesi
Cocuk masalları Tembel Kız
Tembel Kız Hikayesi Oku

TEMBEL KIZ

Bir zamanlar, ulkenin birinde cok tembel bir kız varmış, ozellikle iplik eğirmesini ve halı dokumasını hic sevmezmiş ve bilmezmiş Sonunda annesi o kadar kızmış ki, kızı bir guzel pataklamış, kız da bağıra bağıra ağlamaya başlamış, tam o sırada ulkenin kralicesi guzel atlı arabasıyla oradan geciyormuş, kızın sesini duyunca merak etmiş ve arabasını durdurmuş, sesler evden geldiğinden, eve gitmiş ve kapıyı calmış, tembel kızın annesi kapıyı acıp da, karşısında kraliceyi gorunce cok şaşırmış

Ne oluyor burada? Bu guzel kızı nicin ağlatıyorsunuz?

Kızın annesi, evladının tembelliğini soylemeye utanmış ve bir yalan uydurmuş:

Sayın kralicem, şeyykızım halı dokumasını ve cıkrıkla iplik eğirmesini cok sever, bir gunde bir halı dokur ama biz gorduğunuz gibi pek yoksuluz, halı dokuyacak fazla ipimiz yok, ona ağlıyor

A, demek oyle, madem kızın hem bu kadar guzel, hem de bu kadar yetenekli ve hamarat benimle sarayıma gelsin, ona bol bol yetecek kadar ipliğim var

Kızın annesi bu teklife cok sevinmiş ve boylece kralice kızı alıp, arabaya binmiş ve saraya gitmişler

Saraya gelince kralice kıza demiş ki:

Seni sevdim, gercekten soylendiği kadar yetenekli ve hamaratsan, fakir olmana rağmen seni kucuk oğlumla evlendireceğim, cunku boyle bir altın bileziğinin olması senin icin en guzel ceyiz sayılır Ama seni deneyeceğim, sana bir halı tezgahı, cıkrık ve bir oda dolusu iplik vereceğim, bunlarla yarına kadar bir halı dokumanı isteyeceğim

Boyle diyerek kralice kızı odanın icinde iplik yığınları, cıkrık ve halı tezgahıyla başbaşa bırakıp, gitmiş Kızcağız uzuntusunden ağlamaya başlamış Akşam kralice gelmiş

A, ne halı dokumuşsun, ne de iplik eğirmişsin!

Şeyy, affedin kralicem, annemden ayrıldığım icin cok uzuldum, elim cıkrığa gitmedi

Pekala, seni anlıyorum, sana bir gun daha veriyorum, tamam mı?demiş ve gitmiş

Tembel kız, ne yapacağını şaşırmış, uzuntu icinde pencereden dışarıya bakıyormuş ki, o tarafa doğru gelen, uc tane cok tuhaf kadın gormuş Birinin sağ ayağı kocamanmış, ikincinin baş parmağı dev kadarmış, ucuncunun de dudağı cenesinden aşağı sarkıyormuş! Kadınlar kızın penceresinin onunde durmuş ve niye uzgun olduğunu sormuşlar Kız da her şeyi anlatmış O zaman kadınlar demiş ki

Biz sana yardım ederiz ama bir şartımız var, duğune bizi de davet edeceksin, bizim halaların olduğunu soyleyeceksin, bizden utanmayıp, masanda oturtacaksın

Tamam sozdemiş tembel kız

O zaman uc kadını pencereden iceri almış, kadınlardan biri ayağıyla carkı ceviriyor, diğeri ipleri bukmek icin yalıyor, ucuncusu de halıya duğum atıyormuş

ve sonunda harika bir halı dokumuşlar, dunyanın en guzel halısıymış bu Rengarenk, kuşlar, guller, ırmak desenleriyle susluymuş Ertesi sabah kralice bu halıyı gorunce bayılmış Ve hemen duğun hazırlıkları başlamış Kız, prense uc halasının olduğunu ve onları da duğune davet etmek istediğini soyleyince, prens tabii olurdemiş

Duğun gunu, uc tuhaf gorunumlu kadın iceri girmişler Prens

Bunlar da ne boyle! Siz ucunuz nasıl bu hale geldiniz?

Birinci kadın Cıkrık cevirerek

İkinci kadın İplik yalayarak

Ucuncu de Duğum atarakdeyince, Prens, guzel eşine iplik eğirme ve halı dokumasını yasaklamış!

Bir daha cıkrığın ve halı tezgahının yanına bile gitmeyeceksin!demiş

Tembel kız ve prens cok mutlu olmuşlar Kızın annesi ise hala, saraya serilen o guzel halıyı, tembel kızının nasıl dokuduğunu duşunup duruyormuş!

Üst Alt