Son Konu

Virtualbox ile Sanal Pardus

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İkinci işletim sistemi olarak, kurulum için bilgisayarlarda köklü değişikliklere ihtiyaç duyulur Dolayısıyla birçok kullanıcı ikinci bir işletim sistemi kurmaktan çekinir Sanallaştırma programları bu korkuyu ortadan kaldıran yazılımlardır Bilgisayarınızda köklü bir değişiklik yapmadan birden fazla işletim sistemini çalıştırabilirsiniz Sanallaştırmanın mantığı bir ana sistem ve birden fazla konuk sistemden oluşur Ayrıca en önemli özelliği ana sistem açık halde iken diğer konuk sistemlerin biri veya birkaçı, donanımların(Ram bellek, ekran kartı, harddisk vb) elverdiği ölçüde aynı anda çalışabilir İsterseniz daha iyi anlayabilmek için bu imkanı veren Virtualbox uygulamasına değinelim
Virtualbox’ın :wwwvirtualboxorg resmi internet adresinden “Download başlığına tıklayalım Genellikle son sürümler İngilizce olduğundan Türkçe dil desteği olan sürüm için sayfadaki;

başlığına tıklayarak eski versiyonların yayınlandığı sayfaya gidelim

Windows sürümü için listedeki link’e tıklayalım Otomatik indirme işlemi başlayacaktır Pardus depolarında virtualbox’ın türkçe versiyonu mevcuttur, arzu edilirse bu adresten de indirlebilir
İndirdiğimiz dosyaya çift tıklayalım Bizi ingilizce kurulum ekranı ile karşılayacaktır
“Next tuşuna tıklayarak devam edelim

Kurulum dosyalarını nereye atacağını gösteren ekranda, arzu edilirse kurulum yerini değiştirebiliriz Fakat daha sonra sıkıntı çıkarma ihitmaline karşı herhangi bir müdahalede bulunmamayı tavsiye ederim “Next tuşuna tıklayarak ilerleyelim
Masa üstüne kısayol atmasını istiyorsanız resimdeki seçenek işaretli olmalıdır

Yine “Next tuşuna tıklayarak ilerleyelim Ağ ile ilgili ayarlamaları için bağlantıyı kapatıp açma onayı isteyecektir “Yes butonuna tıklayarak ilerleyelim Daha sonra kuruluma başlamadan önceki son ekranı görüntüleyecektir Eğer bu aşamaya kadar yapılan işlemlerde değişiklik yapmak istiyorsanız “Back tuşuna tıklayabilirsiniz Eğer herhangi bir değişiklik yapmayacaksanız “Install butonuna tıklayarak kurulumu başlatalım

Kurulum tamamlandı uyarısı ile birlikte uygulama ingilizce olarak açılacaktır Hemen kullanım kolaylığı için Türkçeye çevirelim Klavyeden “Ctrl ve “G harflerine beraber basalım veya “File menüsünden “Preferences sekmesine girelim

Sol taraftaki “Language sekmesine tıklayıp, sağ taraftan “Türkçe‘ yi seçelim ve “OK butonuna tıklayalım

VirtualBox Kuruldu! Artık gönül rahatlığı ile sanal Pardus kurulumuna geçebiliriz!
Sanal Pardus Kurulumu
Her ne kadar başlık “Sanal Pardus Kurulumu olsada tüm işletim sistemleri şimdi anlatacağımız şekilde kuruluyor Uygulamayı çalıştıralım

“Yeni butonuna ve gelen ekranda “İleri butonuna tıklayarak devam edelim Oluşturaracağımız işletim sistemine isim verelim ve türünü belirleyelim

Sanal sistemlerde donanımların ne kadar bellek kullanacağını belirleyebiliriz Windows(r) işletim sistemi kullanılıyorken Pardus çalıştıracağımız için bu kısımda belirleyeceğimiz boyut aslında Windows’tan alacağımız boyuttur Yani 4 GB ram belleğe sahipsek ve bu alana 1 GB (1024 MB) girersek windows’un kullanacağı ram boyutu 3 GB’a düşeceğinden windows’un işlem hızı yavaşlayacaktır MB cinsinden ram bellek boyutunu girerek ilerleyelim

Sanal Pardus, 8 GB’lık bir alana ihtiyaç duyar Daha önce oluşturduğumuz bir alan varsa “Use existing hard disk seçeneğini işaretleyip alt kısımdan seçim yapalım Eğer daha önce herhangi bir alan oluşturmadıysak “Create new hard disk‘i işaretleyerek devam edelim

“İleri butonuna tıklayarak devam edelim

“VDI(VirtualBox Disk Image) seçeneğini işaretliyelim Bu seçeneği işaretledikten sonra bilgisayarımızda 8 GB’lık vdi uzantılı bir dosya oluşturulacaktır Bu dosyayı harddisk olarak kullanacak, bizim müdahalemize izin vermeyecektir “İleri butonuna tıklayarak devam edelim

Sabit disk alanını sabit olarak belirlemek, sonradan uygulama yüklenmek istendiğinde bizi sıkıntıya sokacaktır İşletim sisteminin diskte ki büyümeye göre sanal disk boyutunu kendisinin genişletmesi daha iyi olur İşte bu ayar için “Dynamically allocated seçeneğini işaretliyelim ve ilerleyelim

Daha önce bahsettiğimiz vdi uzantılı dosyayı nereye oluşturacağını yukarıdaki ekrandan seçebiliriz Ama varsayılan ayarlarına müdahele etmemek her zaman tavsiye edilir Sanal Pardus için 8 GB’lık alanın yeterli olacağı, “Dynamically allocated seçeneğini işaretlediğimiz taktirde otomatik genişleyeceği bilgisini vermiştik Arzu edilirse başlangıç miktarı da bu ekrandan ayarlanabilir
En son şimdiye kadar yapılan ayarların özetini gösterecektir “Create butonuna tıklayarak sanal kurulum için ilk adımı tamamlayalım
Pardus DVD’sini yerleştirelim “Ayarlar butonuna tıklayarak kurulum başlangıç seçeneklerini belirleyelim Ekranın sol tarafından “Depolama sekmesine tıklayalım Karşımıza çıkan depolama birimi ekranındanEmpty tıklayıp DVD’yi seçelim

Yine sol taraftan “System sekmesine girelim Boot order başlığında CDDVD seçeneğini ilk sıraya taşıyalım

Not: Kurulumdan sonra bu ekranda “Sabit Disk seçeneğini ilk sıraya taşımayı unutmayın
Kurulum için hazırladığımız sistemi seçerek “Başlat butonuna tıklayalım

İlk kurulum sihirbazı ekranında “İleri butonuna tıklayarak devam edelim

Yükleme ortamını DVD olarak ayarlamıştık Değiştirmek isterseniz bu kısımdan seçim yapabilirsiniz Özet ekranında “Başlat butonuna tıklayarak canlı sistemi açalım
Masaüstündeki “Sabit Disk’e Kur simgesine tıklayarak kuruluma başlayın Bu aşamadan sonra site üzerindeki “Pardus İşletim Sistemi Kurulumu makalesini inceleyerek kurulumu tamamlayın

Üst Alt