Son Konu

Soru&Cevap VSCO Nasıl Kullanılır?

Forumdas

Editor
Tepkime
15,298
Web
forumdas.com.tr
Credits
-11
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Mobil uygulama tanıtım videolarımızın ilki olarak sizlere bir mobil fotoğraf düzenleme aracı olan vsco ya da diğer tabiri ile vi es go isimli uygulamayı tanıtacağız. Öncesinde vsco cam olarak bilinen ve lightroom a hazır preset satan bu ekip sonrasında düşünüp taşınıp kendi firmalarını açmaya karar vermişler. Yerinde bir karar olmuş gibi duruyor ki android ve ios cihazlarda en çok indirilen fotoğraf düzenleme aracı olmayı başarmışlar. Uygulama kullanım esnasında herhangi bir ücret istemese bile bazı ekstra efektler ve özelliklerini belirli bir ücret karşılığında kullanabiliyorsunuz.

Öncelik olarak giriş ekranımız bu ve sol alt kısımda bulunan +’ya basmanız yeterli daha sonra açılan ekranda düzenlemek istediğiniz fotoğrafı seçiyoruz. Bizler önceden fotoğrafımızı ayarladık ve direkt olarak uygulamayı tanıtmaya geçiyoruz.

ilk açılan ekranımızda gördüğünüz gibi hazır presetlerimizi görüyoruz, bir kaç preset ücretsiz olsada daha fazlasını kullanabilmek için az öncede söylediğimiz gibi belli ücret
karşılığı var. Ben buradaki videomuzda G3’ü kullanmak istedim.

Gördüğünüz gibi preset in içinde bulunan tüm efekteri direkt olarak benim fotoğrafıma yükledi.

fakat G3’ün in üstüne bi kere daha bastığımda o preset in doygunluğunu ayarlıyabileceğimiz bir ayar çıkıyor. Buradan sonraki ayarları kendinize göre ayarlıyorsunuz. Fakat güzel
ayarlamanız gerekiyor. Yani fotoğrafı güzel yapmaya çalışırken daha da kötü yapmaya hiç gerek yok.

Presetlerimin aşağı tarafında ayarlar menüsünü görüyoruz.

Pozlandırma:
Fotoğrafın karanlık ve renk açıklıını ayarladığımız efekt ayarıdır.

Karşıtlık:
Diğer adı kontrast sağa doğru çektiğimizde koyu alanlar öncelik olarak alınır sola çektiğimizde ise aydınlık alanlar.

Keskinleştir ve Netlik: dokudaki lekeler çil vb. yüzeyleri daha net gösterir. bir nevi kameramızdaki yüz güzelleştirme filtresi, sadece dokusu önplanda olmasını istediğiniz fotolarda kullanabilirsiniz portre fotolar için çok uygun değildir.

Beyaz Dengesi:
sıcaklıkta sağa çekerseniz sıcak, sola çekerseniz fotoğraf biraz daha soğuk görünür.

Ton:
Sola çektiğinizde yeşil ağırlıklı, Sağa çektiğinde magenta ağırlık olur(Pembemsi).

Dış Görünüm Tonu:
Sola çekerseniz pembe kırmızı önpalnda sağa çekersen sarı önpalnda

Süsleme (Vinyet):
Fotoğrafın çerçeve köşelerinden bir siyahlık ekler.

Tane:
Filmlerdeki eskitme mantığına yakın bir efekt fotoğraflarınıza eklerseniz eski bir fotoğraf makinesinden çıkmış gibi veya film sahnesinden alınmış gibi bir hava katabilir.

Soldur:
Fotoğraflarınıza soluk bir hava katar.

Tonu İkiye Böl:
Renk tonunu bölgeler gölgelere renk atar, renk tonunu vurgular parlak alanlara renk atar.

Üst Alt